Вакцина від коронавірусу: скільки ще чекати
Світ чекає на вакцину від коронавірусу. Ілюстрація Depositphotos.com

Коронавірус SARS-CoV-2 досі є великою загрозою у світі. Хоча збудник COVID-19 вважається менш смертельним, ніж віруси MERS-CoV чи SARS-CoV, за 6 місяців першої хвилі пандемії він встиг поширитись на 10 млн людей, та забрати життя 500 000 людей у всьому світі.

Враховуючи швидкість поширення хвороби та неефективність деяких карантинних заходів, весь світ затамував подих в очікуванні вакцини.

Науковці наголошують, що "вакцинація зможе значно зменшити захворюваність і смертність людей", і що "ціль вакцинації – взяти пандемію під контроль".

Тому всі чекають на вакцину та рекомендацій щодо її використання від міжнародних організацій, таких як European Medicines Agency (EMA) та US Food and Drug Administration (FDA).

Чому саме вакцина від коронавірусу

COVID-19 ще раз довів, наскільки важлива вакцинація. Це одна з найуспішніших медичних процедур, яка щороку рятує близько 3 млн життів.

В основному, вакцини мають дві функції – захищати людей від інфекцій та зменшувати поширення вірусу, створюючи «колективний імунітет». Оскільки вірус SARS-CoV-2 поширюється швидко, люди без імунітету до нього можуть легко захворіти чи стати  вірусоносіями.

Завдяки вакцинації імунна система людини отримає заряд захисту, й знатиме, як боротись зі збудником. Враховуючи це, карантинні заходи й соціальне дистанціювання можна буде застосовувати менше.

Проте процес створення вакцини є ані швидким, ані дешевим.

Як виготовляють вакцини

Зазвичай, на дослідження та виготовлення вакцини йде до 10 років, а витрати сягають до 500 млн доларів.

Проте в кризових умовах перед урядами, науковцями й фармакомпаніями стоїть важке завдання – створити безпечну вакцину в найкоротші строки.

COVID-19 не дає людству іншого вибору.

Як зазначив доктор Джером Кім, директор International Vaccine Institute: "видкість, з якою науковці та фармацевтичні компанії відповіли на виклики пандемії, є безпрецедентною".

Саме виробництво проходить декілька етапів:

  • Спочатку проводять наукові дослідження.
  • Вже потім доклінічні (тестують на тваринах) та клінічні випробування, останні з яких мають три фази.
  • Впродовж цих фаз перевіряють безпечність вакцини, її ефективність, чи вона викликає достатню імунну відповідь та чи захищає від захворювання.
  • Якщо у другій фазі тестують вакцину на групах людей, які мають підвищений ризик захворіти, то у третій фазі – на тисячах людей різного віку, статі, стану здоров’я.
  • Лише після завершення клінічних випробувань розглядають допуск до використання.
  • І навіть після утвердження вакцини є ще етап масштабного виробництва та дистрибуції.

Який прогрес у створенні вакцини

Ще в січні 2020 вдалось розшифрувати геном вірусу SARS-Cov-2.

А станом на 9 вересня, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), 145 вакцин проходять доклінічне дослідження, й 35 – клінічне.

Щонайменше дві вакцини зараз тестують на людях.

Над дослідженнями працюють такі компанії-гіганти як Pfizer, GSK,  AstraZeneca.

Завдяки такому темпу можна говорити про отримання безпечної вакцини вже наступного року.

Як зазначає ВООЗ, 2 млрд доз вакцини будуть доставлені до кінця 2021, 50% яких – у країни з низьким та середнім рівнем доходу.

Тим часом Китай та Росія затвердили використання вакцини без отримання результатів третьої фази. 11 серпня президент Росії Володимир Путін оголосив, що російські регуляторні органи схвалили вакцину "СпутникV" до початку проведення третьої фази клінічних досліджень.

4 вересня, через три тижні після оголошення Путіна, дослідники Національного дослідницького центру епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалеї опублікували результати фази 1/2, де заявили, що "Спутник V" формує антитіла до коронавірусу та легкі побічні ефекти. Тим часом Росія вела переговори про експорт вакцини до Бразилії, Мексики та Індії.

За думкою експертів, це може призвести до серйозних наслідків.

"Це все по-справжньому страшно. І дійсно ризиковано", – прокоментував Даніел Салмон, директор Institute for Vaccine Safety, Johns Hopkins University.

"Це все дурість, – відреагував Джон Мур, вірусолог Weill Cornell Medical College в Нью Йорку. – Путін немає вакцини, він просто робить політичні заяви".

Ефективність вакцини

Жодна вакцина не є ефективною на 100%. А через індивідуальні особливості не всі провакциновані люди зможуть виробити імунітет.

"Для кандидата вакцини від коронавірусу достатньо мати здатність викликати імунітет в 70% популяції, включаючи людей старшого віку", – повідомила ВООЗ в квітні.

За підрахунками, вакцина з ефективністю менше 60% навряд чи може створити колективний імунітет.

Для порівняння, курс із трьох доз вакцини від вірусу поліомієліту є ефективний практично на 100%  проти хвороби. Ефективність вакцини від кору – близько 96% після першої дози. А щорічна вакцинація від грипу здатна знижувати ризик зараження на 40-60%.

Етичні питання

Складними є не лише питання виготовлення та дистрибуції. Світова спільнота має вирішити й ряд етичних питань, зокрема, хто першим має  отримати вакцину. Адже потужність виробництва ресурсно обмежена.

"Будемо сподіватися, що COVID-19 Vaccines Working Group сприятиме вирішенню цієї величезної геополітичної проблеми: забезпечення користі від вакцинації для всіх людей, незалежно від місця проживання", – коментує професор Рут Фаден.

Інше питання – як забезпечити імунізацією країни, де вакцина буде дефіцитною? 

"Бажання забезпечити потребу найперше для свого народу називається «вакцинальним націоналізмом, – додає професор. – Та чи можна ігнорувати потреби інших людей, які живуть в країнах з економічними обмеженнями?".

Стратегія "моя нація перша" може призвести до відставання в отриманні вакцин і ліків у країнах, де кількість випадків тільки зростає. 

А це матиме прямий вплив на глобальну економіку.

Чого очікувати українцям

"Ми отримали підтвердження від COVAX (COVID-19 VaccinesGlobal Access), що уряд України матиме право подати заявку на вакцину (якщо вона зареєстрована), які перебувають у групі ризику, або певних вікових категорій, – заявив у серпні Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров’я України. – Кожна країна-учасниця COVAX отримає забезпечення вакцинами для 20% свого населення".

Це 8 млн вакцин, які нададуть в регіони безкоштовно або за спеціальною ціною.

"Чи українці будуть прихильно ставитись до ідеї вакцинації проти COVID-19, чи не почнуть політики спекулювати на цій темі? Від відповідей на ці питання залежить, чи захоче в майбутньому виробник вакцини мати з нами справу й чи отримаємо ми вакцину", – розмірковує епідеміолог Ірина Колеснікова. 

Як українці будуть реагувати на вакцинацію від корона вірусу? Наразі 47% українців, опитаних у серпні Київським міжнародним інститутом соціології, готові зробити безкоштовне щеплення від коронавірусу у 2021 році вакциною, яку схвалить ВООЗ. 42% не збираються цього робити.

Ольга Фокаф, педіатр, засновниця медичного центру "Пліч-О-Пліч", для LIGA.Life