Вакцинація від коронавірусу під час вагітності: чим можна і кому, безпека, центри щеплень
Колаж LIGA.net

Щороку в Україні вагітніє десь 300-350 000 жінок. Вони народжують близько 250 000 дітей (не всі вагітності завершуються пологами і живим малям).

Такі дані наводить LIGA.Life Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, дорадчого органу при МОЗ, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров’я України імені Шупика.

Вагітні, як і всі інші, ризикують підхопити ковід. І бояться ще більше за інших, бо відповідають не лише за своє здоров’я, але й за життя малюка. 

Чи можна їм щепитися від ковіду, і на яку вакцину краще розраховувати? Далі – пряма мова експерта.

Пояснення також можна прослухати у вигляді подкасту:

Google Podcasts

Спочатку – вагітні медики

Першу позицію щодо вакцинації вагітних ми прийняли 19 січня на засіданні Національної технічної групи з імунопрофілактики. 

Ми знаємо, що вагітність – фактор ризику тяжкого перебігу ковід-19. Вагітні складають незначну частку серед хворих на ковід і тих, хто мають його тяжкий перебіг хвороби. 

Вони бережуться, їхні шанси захворіти менші, але коли вони хворіють, хворіють тяжко.

Тоді ми рекомендували відтермінувати вакцинацію до закінчення вагітності. Але сказали, що можна вакцинуватися вагітним медикам. Вони нам цінні як люди, які допоможуть, коли ми захворіємо. 

Були дискусії: "Що, медпрацівниця вагітна працює в ковідному стаціонарі?". Так, бо там – 300% надбавки до зарплати. Це може бути санітарка, медсестра, молодий лікар. Не можемо її вигнати і забезпечити такою ж зарплатою. Її потрібно захищати.

Коли піднімали питання, що в такої вагітної більше шансів захворіти в черзі в магазин, а не на роботі, де є засоби індивідуального захисту, відповідь була: "Яка вам різниця, де вона заразиться: на базарі, в транспорті чи на роботі, якщо завтра вона не вийде на роботу? А вона – операційна, анестезіологічна медсестра, дуже важливий працівник для всіх нас". 

Які вагітні зараз можуть щепитися в Україні від ковіду?

Рекомендації робимо насамперед для цільових груп: медики, поліція, пожежники, військові жінки, інші критичні спеціальності і ті особи, які мають серйозні супутні захворювання. 

Крім вагітних медпрацівників, які нам потрібні завтра на роботі, є вагітні, які мають супутню патологію. Вагітна могла мати онкологію раніше, може мати зараз злоякісне новоутворення, і це фактор важкого перебігу ковіду сам по собі. Ми маємо її захистити. 

Тому в Україні визначили, що ті, хто мають онкологію, є в пріоритеті порівняно з іншими супутніми хворобами. Ті, хто доглядає / контактує з онкохворими, теж в пріоритеті, бо онкохворий береже себе від зовнішнього світу, мало контактуючи з іншими. 

Хочемо, щоб людина, яка доглядає за онкохворим, була з ним, а не госпіталізована думала, що робити з родичем. Це може бути й вагітна жінка, яка доглядає за такою людиною. Щоб записатися на вакцинацію, такій вагітній слід звернутися до свого сімейного лікаря. 

Чи є плани виділити вагітних в окрему пріоритетну групу для вакцинації?

Ні. Незважаючи на те, що сама вагітність є фактором ризику, на НТЕГІ беремо різні рекомендації. Проводить аналіз Канада, США, Астралія, країни з потужними науково-технічними групами, вони обмінюються інформацією.

І кажуть, що сама по собі вагітність не є пріоритетною у порівнянні з супутньою патологією чи з критично важливою спеціальністю. 

Тому якщо є вільний доступ до вакцини – ОК, робіть. Якщо є супутнє захворювання – це визначає пріоритизацію, коли маємо обмежену кількість вакцин і обираємо, кого найперше вакцинувати.

Наскільки вакцинація вагітних взагалі потрібна зараз?

Є позиція професійних асоціацій за кордоном, зокрема Американського коледжу акушерства та гінекології, Королівського коледжу акушерства та гінекології (Британія), інших асоціацій, що вагітні не такі пріоритетні, як з онкологією, але якщо вони медики і мають супутні захворювання, мають бути в пріоритеті.

Але ми не повинні їх відмовляти від щеплення, маємо їм пропонувати. 

Мені сподобалася брошурка від Королівського коледжу акушерства та гінекології: у вас є вибір – бути вакцинованою зараз або чекати наступних результатів досліджень. 

Що каже акушер-гінеколог Наталія Лелюх

"На сьогодні накопичені дані свідчать: якщо ви вагітна і захворіли, приблизно в 90% випадків легко перенесете хворобу, інколи навіть не помітите. Тоді як у 10% вагітних розвинеться важка форма хвороби з необхідністю кисневої підтримки. Більш того, вагітні жінки на 70% частіше помирають від covіd-19, ніж їх невагітні однолітки. Особливо, якщо окрім вагітності з жінкою співіснує діабет, ожиріння, хронічні захворювання легень та порушення згортання крові.

Вертикальна передача плоду дотепер рідкісне явище, тоді як високий ризик передчасних пологів, переривання вагітності в ранніх термінах і прееклампсія, все одно робить дитину другою жертвою. Мама може хворіти легко, а ці наслідки все одно отримати.

Нові дані вказують на те, що антитіла до спайкового білка SARS-CoV-2 – мішені всіх типів вакцин – присутні в пуповинній крові, потенційно захищаючи немовля в перші місяці життя від зараження COVID-19, якщо мати вакцинована під час вагітності.

Тобто користь вакцинації вагітних перевищує ризики. Особливо радять вакцинуватись вагітним жінкам з групи високого ризику по перебігу covid-19 – ожиріння, вік після 35, діабет, хвороби сердця та легень. Особливо радять вакцинуватись вагітним, у яких в родині старші діти відвідують садочок або школу. Особливо радять вакцинуватись в 2-3 триместрі та в ранньому післяпологовому періоді".

Вагітним щепитися від ковіду безпечно? Яка вакцина найкраща?

31 травня ми мали засідання НТЕГІ, на якому повернулися до питання вакцинації вагітних. Позиція зараз така. Вагітність – фактор ризику тяжкого перебігу ковід-19.

Ті вакцини, які ми використовуємо зараз в Україні, не містять живого мікроорганізму, тож теоретично вони безпечні.

Дослідження на тваринах по кожній з цих вакцин проводили, і дослідження у вагітних тварин не виявило жодних негативних наслідків для перебігу вагітності у тварин – ні на строки, ні на народження здорової чи ні тваринки.

У позиції НТЕГІ ми сказали надавати перевагу вакцині Comirnaty від Pfizer. Чому? Бо найбільше досвіду використання саме цієї вакцини у світі.

Зважаючи на цей досвід використання, ми не мали сигналів про негативні наслідки. 

Коли немає на сьогодні досліджень у вагітних, масштабних досліджень, кажемо: "Сотні тисяч вагітних у світі вакциновані цією вакциною, і не помічено якихось негативних наслідків. Плюс вагітність – фактор ризику. Тому обираємо цю вакцину". 

Чи треба робити тест на вагітність перед вакцинацією? Ні. 

У якому триместрі краще щепитися від ковіду?

У будь-якому.

Вивчають зараз, як вакцинація вагітних захищає дітей, адже є вже новонароджені діти від щеплених вагітних, з ними все нормально. 

Часто ще питають, коли можна вагітніти. Згадую рекомендації Королівського коледжу акушерства та гінекології, який каже: вакцинація не має бути бар’єром для жінки вагітніти. Хочеш – вагітній за 5хв після вакцинації. 

Чи може вагітна щепитися Коронаваком в центрі вакцинації?

Ми зараз почали вакцинацію не груп ризику, а пересічних українців. Чим ми відрізняємося від ЄС, США, Астралії або Канади? 

Якщо в інструкції до вакцини написано "протипоказано", а Національна технічна група в США (ACAP) сказала: "Можна", з юридичної точки зору це означає можна.

А в Україні, якщо в інструкції написано "протипоказано", значить – не можна. 

Зараз використовується вакцина Коронавак через центри вакцинації. І в інструкції до неї написано щодо вагітності і вигодовування дітей грудним молоком – протипоказано. 

Ми працюємо в Україні і керуємося правовим полем України. Будь-який юрист скаже, що інструкція тут має вищу юридичну силу, ніж рекомендація чи наказ МОЗ. 

В усіх вакцинах, які є в Україні, пише "протипоказано вагітним"?

Ні. Якщо взяти вакцину Comirnaty від Pfizer, там пише "застереження". Тобто коли ми провели бесіду, дізналися про ризики і користь і що користь вища, вакцинуйтеся Comirnaty, це не суперечить інструкції. 

Якщо у центрах вакцинації буде доступна вакцина від Файзер чи Астразенеки, ми сказали: давайте перевагу Файзеру. Щодо цієї вакцини є найбільший досвід використання. А ні – можна АстраЗенеку, в інструкції там немає заборони.

А залишкові дози Файзера для вагітних можуть бути?

Ні. Залишкових доз Файзеру немає, він іде на цільові групи, для критично важливих служб. 

То на що можна розраховувати вагітним в Україні?

Думаю, згодом вакцина від Файзер з’явиться у центрах вакцинації, бо кількість доз, на які укладений контракт, набагато вища, ніж на Коронавак. 

Тому на заміну Коронавіку, скоріш за все, прийде Файзер. 

Тоді вже вагітні зможуть прийти у центри вакцинації і отримати її. 

Проєкт "Наукою по ковіду" реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження". Позиція фонду може не збігатися з думкою авторів.

Науковий редактор проєкту – кандидат медичних наук Андрій Сем'янків, відомий також як медичний блогер MedGoblin.

Вакцинація від коронавірусу під час вагітності: чим можна і кому, безпека, центри щеплень
Спільний проєкт Відродження та LIGA.net