Усе про виїзд за кордон чоловіків, непридатних до військової служби та виключених з обліку
Чи можна виїжджати чоловікам, виключеним з військового обліку
Через запровадження обмежень виїзду чоловіків 18-60 років за кордон, щодня прикордонники відповідають на понад 1 000 дзвінків, відповідають електронною поштою (близько 200 листів на день) щодо виїзду за кордон. Здебільшого, питання повторюються.
Тому у четвертому випуску спільної серії публікацій LIGA.Life та Держприкордонслужби "Кордон без питань" пояснюємо виїзд за кордон чоловіків, які непридатні до військової служби з виключенням з обліку, тимчасово чи обмежено придатні до військової служби, або людей з інвалідністю.
Станом на вересень 2022 року можна виїжджати чоловікам, виключеним з військового обліку, якщо вони правильно оформили інвалідність і якщо їх виключили з військового обліку за рішенням військово-лікарської комісії.
Необхідні документи:
закордонний паспорт;
військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного);
результати висновку військово-лікарської комісії та є запис про виключення з військового обліку за станом здоров’я з посиланням на відповідний пункт наказу.
Законодавча база: Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Зверніть увагу: документи, отримані в територіальних центрах комплектування й соціальної підтримки лише з позначкою "знятий з військового обліку" не підтверджують інвалідність чи непридатність до військової служби за станом здоров’я, тому не можуть гарантувати права на виїзд за кордон.
Виїзд чоловіка, тимчасово непридатного до військової служби
Якщо у чоловіка є документи, що підтверджують тимчасову непридатність до військової служби, виїхати можна. Це стосується людей з документами, які підтверджують інвалідність, або тих, кого військово-лікарська комісія визнала тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я (до шести місяців).
Необхідні документи:
закордонний паспорт;
військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного), у якому є результати висновку військово-лікарської комісії;
висновок військово-лікарської комісії про визнання тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців.
Законодавча база: Відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" абзац 3 частина 1 статті 23.
Зверніть увагу: після закінчення 6 місяців потрібно знову пройти військово-лікарську комісію.
Виїзд чоловіка, обмежено придатного до військової служби
Обмежено придатні у воєнний час не мають права перетинати кордон, якщо не мають для цього вагомих підстав. Бо обмежена придатність – це непридатність до служби у мирний час і не означає, що військовозобов’язаний має відстрочку від служби в армії. Такі люди можуть бути призваними під час мобілізації, служити в тилу.
Оцінити стан придатності може тільки військово-лікарська комісія при територіальних центрах комплектування й соціальної підтримки. Якщо чоловік не має такої довідки під час перетину кордону – остаточне рішення ухвалюватиме прикордонник.
Виїзд чоловіків-військовослужбовців, які їдуть на лікування після поранень
Людем з Сил оборони й Сил безпеки на лікування за кордон їхати можна, якщо є документи:
закордонний або внутрішній паспорт громадянина України (якщо немає – будь-який документ, де є відомості про людину);
висновок про потребу лікування за кордоном;
лист МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік таких людей.
Виїзд чоловіків з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп
Люди з інвалідністю будь-якої групи можуть перетинати кордон.
Необхідні документи:
закордонний паспорт;
довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
або посвідчення, що підтверджує цей статус;
або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
Законодавча база: Відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" абзац 3 стаття 23.
Зверніть увагу: За документами про інвалідність, отриманими в іншій країні, неможливо перетнути кордон.
Наразі люди з інвалідністю мають право перетинати держкордон лише за документами, затвердженими Законами України:
довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о);
або посвідчення, що підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги;
або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Законодавча база: Відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".
Актуальну інформацію про перетин кордону ви можете знайти у чат-боті ДПСУ за тегом "dovirabot".