Здорова ротова порожнина: ясна, зуби, язик. Експерти з клініки Майо дають корисні поради
Фото: Depositphotos.com

Як чистити зуби

Здоров’я ротової порожнини починається з чистих зубів. Ретельний догляд за зубами зменшує ризики розвитку карієсу та хвороб ясен, про це зазначають на сайті клініки Майо. Особливо ретельно потрібно доглядати за ділянками зубів, що прилягають до ясен. Прості правила гігієни допоможуть підтримувати здоров'я ротової порожнини та мінімізють кількість візитів до стоматолога. 

Чистьте зуби двічі на день

Не поспішайте, коли чистите зуби. Щоб ретельно почистити зуби, потрібно близько двох хвилин. Не варто чистити зуби відразу після їди, особливо, якщо споживали щось кисле. Не забувайте чистити язик зубною щіткою або спеціальним скребком, адже на язику збирається багато бактерій.

Використовуйте належні засоби для догляду

Використовуйте зубну пасту, склад якої підходить саме вам (наприклад з високим вмістом фтору), а також зубну щітку з ворсом відповідної жорсткості. Рекомендації щодо складу зубної пасти та жорсткості щітки може дати лише стоматолог. 

Електричні чи акумуляторні зубні щітки, здатні ретельніше очищувати ділянку зубів біля ясен, що зменшує ризик розвитку хвороб ясен, зокрема гінгівіту. Такі зубні щітки можуть стати у пригоді тим, хто має артрит рук, адже ця хвороба утруднює рухи, що перешкоджає ефективному чищенню зубів.

Використовуйте правильну техніку

Тримайте зубну щітку під невеликим кутом, спрямовуючи щетину в область, де зуби стикаються з яснами. Чистьте зуби круговими короткими рухами. Занадто інтенсивне чищення може пошкодити ясна.

Не забувайте чистити зовнішні, внутрішні та жувальні поверхні зубів, а також язик.

Підтримуйте чистоту зубної щітки

Завжди промивайте зубну щітку водою після чищення та зберігайте її у вертикальному положенні. Під час подорожі, обов'язково потрібно просушити щітку перед тим, як заховати у футляр. 

Намагайтеся тримати вашу зубну щітку окремо від інших щіток, щоб уникнути перехресного забруднення. Не накривайте щітку і не зберігайте у закритому футлярі тому, що це стимулює ріст бактерій та плісняви.

Регулярно змінюйте зубну щітку

Інвестиція у нову зубну щітку це інвестиція у власне здоров’я. Змінюйте зубну щітку чи головку електричної (акумуляторної) зубної щітки щотри місяці. Якщо щетина деформувалася чи частково випала, не чекайте, придбайте нову щітку відразу.

Як і навіщо використовувати зубну нитку

Зубною щіткою можна очистити ротову порожнину ретельно, але не всюди. Так, вона не здатна дістати до бактерій в тісних проміжках між зубами та під яснами. Тому важливо щоденно використовувати зубну нитку

Відірвіть близько 30-40 зубної нитки, більшу частину оберніть навколо середнього пальця з однієї руки, а решту навколо середнього пальця іншої руки. Щільно стисніть нитку між великими і вказівними пальцями.

Здорова ротова порожнина: ясна, зуби, язик. Експерти з клініки Майо дають корисні поради
Зображення: freepik.com

Проведіть ниткою між зубами. Потріть бік кожного зуба за допомогою рухів "вверх-вниз". Не потрібно засовувати нитку в ясна. Коли нитка досягне ясен, відігніть її до одного зуба, наче дугою.

Якщо вам важко впоратися з ниткою, скористайтесь йоржиком чи іншим засобом для чищення проміжків між зубами. Головне доглядати за цими ділянками.

Інші техніки догляду за ротовою порожниною

Використовуйте ополіскувач для ротової порожнини, а от від зубочисток краще відмовтеся. Вони можуть легко пошкодити ясна і стати причиною запалення. Куріння негативно впливає на здоров'я ротової порожнини, тому, якщо ви курите, варто відмовитися від цієї звички.

Ознаки, що потрібно відвідати стоматолога

Стоматолога потрібно відвідувати двічі на рік. Це допоможе стежити за здоров'ям ротової порожнини та не вчасно усувати проблеми.

Також варто відвідати стоматолога, якщо:

  • Є почервоніння, набряк чи підвищена чутливість ясен. 

  • Ясна кровоточать під час чищення щіткою чи ниткою.

  • Ясна прилягають до зубів не щільно.

  • Хитаються постійні зуби.

  • З'явилася чутливість до гарячого та холодного.

  • Присутній постійний неприємний запах з рота або незвичний присмак.

  • Боляче жувати.