Профілактика зморшок ін’єкціями ботоксу у 20-річному віці може бути неефективною – дослідження
Нині серед жінок набуває популярності так званий "превентивний ботокс" – жінки віком від 20 до 30 років роблять ін’єкції ботулотоксину, для запобігання появі зморшків. Деякі лікарі наголошують, що до цієї тенденції слід ставитися з обережністю, адже досі було мало досліджень про "профілактичний" ефект ін’єкцій. Про це пишуть The Guardian і The Washington Post.
Ботокс дійсно може уповільнити появу дрібних зморшків. Однак превентивні ін'єкції не є панацеєю від старіння шкіри, розповідає професор пластичної хірургії Університетського коледжу Лондона Афшин Мосахебі.
Мімічні зморшки, з його слів, з'являються з двох причин: рух шкірних м’язів та стоншення шару дерми шкіри, що відбувається з віком та під впливом сонця.
Ін'єкції ботулотоксину усувають першу причину старіння, ускладнюють появу зморшків чи роблять їх менш помітними. Проте з плином часу стоншення шкіри все одно призведе до появи зморшків. Із часом пацієнту може знадобиться більша кількість ін'єкцій, щоб отримувати помітний ефект. До того ж, якщо людина вирішить припинити походи до косметолога, шкіра буде старіти як зазвичай, попереджає професор Афшин Мосахебі.
Ранній початок ін’єкційного омолодження спонукає людей зациклюватися лише на зовнішності. А втім, каже лікар, перш ніж замислюватися над ін’єкціями, молоді варто вжити заходів для уповільнення процесу "стоншення шкіри". Скажімо, використовувати сонцезахисний крем та відмовитися від куріння.
Вчені не можуть точно стверджувати, що "профілактичні" ін'єкції ботоксу є ефективними. Адже у світі провели небагато досліджень щодо ефективності "превентивного ботоксу" у запобіганні появі зморшок у більш пізньому віці. А результати дослідження, які вже провели – обнадійливі.
У 2006 році дослідники вивчили ефект довготривалого застосування ботоксу у двох сестер-близнючок. Одна жінка отримувала регулярні ін'єкції протягом 12 років, інша – ні. Стало відомо, що сестра, що колола ботокс, мала менш помітні "гусячі лапки" (зморшки, що утворюються біля куточка очей. – Ред.). Ефект зберігався навіть через сім місяців після завершення останніх ін’єкцій.
Медики Cleveland Clinic наголошують, що ін’єкції працюють, лише якщо їх робити на регулярній основі. Ефект від ботоксу й інших нейротоксинів триває близько трьох-чотирьох місяців. Тривале введення ін’єкцій дійсно може зарадити меншому скороченню м’язів. Проте гарантій немає, що це можна використовувати як профілактику появі зморшок.
Тож науковцям потрібно провести більше досліджень для кращого розуміння, чи ефективний "превентивний ботокс" у запобіганні появі зморшок у довгостроковій перспективі.