П'ятірка найкасовіших різдвяних фільмів в історії: класика святкового кіно
5. Як Ґрінч украв Різдво
Рік виходу: 2000
Збори в прокаті: $345 млн
На пʼятому місці стрічка "Як Ґрінч украв Різдво". Це американський різдвяний фентезійно-комедійний фільм 2000 року виробництва, знятий режисером Роном Говардом. Стрічка є екранізацією книги популярного дитячого автора Теодора Сьюза Гейзела, більш відомого, як Доктор Сьюз. Він автор понад 60 книг для дітей. Головну роль у фільмі виконав відомий американський актор Джим Керрі.
Це історія про буркотливу зелену й самотню істоту, Ґрінча, яка намагається зірвати святкування Різдва мешканцям маленького містечка, викравши подарунки та прикраси з їхніх будинків. Утім, згодом глядачі дізнаються трагічне минуле Ґрінча, а сам він переосмислює своє ставлення до Різдва.
Це була перша кіноадаптація книги про Ґрінча та друга адаптація загалом, після анімаційного ТВ-мультика 1966 року.
Фільм отримав змішані відгуки: критики хвалили гру Джима Керрі й візуальні ефекти, але критикували темний гумор і тон фільму. На момент виходу в кінотеатрах стрічка посіла друге місце серед найкасовіших фільмів, після "Сам удома", зібравши загалом у прокаті $345,9 млн. Крім того, "Як Ґрінч украв Різдво" здобув нагороду "Оскар" за найкращий грим і зачіски, а також був номінований у категоріях "найкращий художник-постановник" і "найкращий дизайн костюмів".
4. Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку
Рік виходу: 1992
Збори в прокаті: $359 млн
Четверте місце посідає стрічка "Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку" — продовження, мабуть, найвідомішого для українців різдвяного фільму (оригінал також у цьому списку, але на позиції вище). Нова частина пригод Кевіна Маккалістера вийшла в 1992 році. Над сиквелом працювали ті ж люди, що й створювали оригінал: режисер Кріс Коламбус і сценарист та продюсер Джон Г'юз. Головні ролі виконали також герої першої частини: Маколей Калкін в ролі Кевіна Маккалістера, який знову залишився сам на сам зі злодіями; Джо Пеші, Деніел Стерн у ролі тих самих злодіїв і Кетрін О’Хара та Джон Герд, як батьки, які знову загубили свого сина.
Цього разу історія стала масштабнішою. І юний Кевін випадково залишається сам на Різдво в Нью-Йорку. Юнак насолоджується красою передріздвяного мегаполіса і вчергове протистоїть бандитам з першої частини.
Фільм "Сам удома 2" вийшов через два роки після премʼєри першої частини. Маколей Калкін за цю роль отримав $4,5 млн і процент від зборів (в першому фільмі його гонорар склав $110 000). Продовження знову стало касовим хітом, як і перша частина свого часу. Фільм отримав змішані відгуки критиків. Ті хвалили акторську роботу головних героїв, але критикували темніший тон, насильство та схожість із першою стрічкою. Попри це, фільм заробив понад $359 млн у прокаті (з бюджетом у $28 млн) і став третім найкасовішим фільмом 1992 року.
3. Елвін і бурундуки
Рік виходу: 2007
Збори в прокаті: $365 млн
На третьому місці за касовими зборами — американська комедія "Елвін і бурундуки". Не всі відносять цей фільм до різдвяного кіно. Утім, події у стрічці привʼязані до Різдва, тож технічно це різдвяний фільм.
У 1958 році Росс Багдасарян, відомий американський співак вірменського походження, експериментував із прискоренням вокалу на магнітофоні для однієї зі своїх пісень. Після того, як ця техніка принесла Багдасаряну неочікуваний успіх, він придумав "Бурундуків": Елвіна, Саймона і Теодора. Він сам озвучував кожного з гризунів у своєму темпоритмі. Анімаційні гризуни виконували пісні у прискореному темпі й отримали навіть кілька нагород Ґреммі. У 1961 році з ними вийшов перший анімаційний серіал "Шоу Елвіна". Після смерті Багдасаряна старшого, опіку над "Бурундуками" взяв його син — Росс Багдасарян-молодший.
Син завжди хотів створити з гризунами повнометражний "живий" фільм. Розробка проєкту почалась у 1997 році. Утім, сам фільм вийшов тільки у 2007 році. Стрічка розповідає про трьох братів-бурундуків: Елвіна, Саймона і Теодора, які живуть на ялинці. Одного дня дерево зрізають і везуть до Лос-Анджелеса на звукозаписний лейбл JETT Records, що придбав ялинку на Різдво. Так бурундуки випадково потрапляють до автора пісень Дейва Севілля, невдахи, чиї вірші відхиляють звукозаписувальні лейбли. Бурундуки погоджуються співати пісні Дейва в обмін на їжу та прихисток.
Фільм "Елвін і бурундуки" вийшов у прокат у 2007 році. Критики відгукувалися про фільм негативно: їм не сподобався гумор і "шаблонна формула дитячих фільмів". Але це не завадило стрічці зібрати в прокаті $365 млн та стати однією з найпопулярніших комедій 2007 року.
2. Сам удома
Рік виходу: 1990
Збори в прокаті: $477 млн
"Сам удома" — це американська комедія 1990 року режисера Кріса Коламбуса за сценарієм і продюсерства Джона Г'юза.
Стрічка розповідає про восьмирічного хлопчика Кевіна Маккаллістера (у виконанні Маколея Калкіна), який захищає свій дім у Чикаго від вторгнення двох грабіжників (яких зіграли Джо Пеші й Деніел Стерн) після того, як сім’я випадково залишила його самого на різдвяних канікулах удома.
Сценарист і продюсер Джон Г'юз придумав цю історію, коли сам готувався до відпустки. Він уявив, що було б, якби він забув самого вдома свого 10-річного сина. Так народилися перші вісім сторінок нотаток, що потім переросли в сценарій. Спочатку фільм мала знімати студія Warner Bros., але через бюджет, що зріс із початкових $10 млн до $18 млн ($43 млн у наш час), проєкт перейшов студії 20th Century Fox.
На роль режисера запросили Кріса Коламбуса. Г’юз одразу пропонував Коламбусу взяти актора Маколея Калкіна на роль Кевіна через те, що раніше він працював з юним актором на зніманні фільму "Дядечко Бак" (1989) і був задоволений результатом. Але Коламбус спочатку провів кастинг понад 200 дітей. І потім все одно погодився на кандидатуру Маколея Калкіна.
Стрічка зібрала у прокаті $477 млн з бюджетом у $18 млн. Фільм "Сам удома" став класикою не тільки в США, а й всього світу. Дехто з рецензентів критикував стрічку за надто неправдоподібний сценарій. Але всі високо оцінили гру головних і другорядних акторів.
1. Грінч
Рік виходу: 2018
Збори в прокаті: $540 млн
Найкасовішим різдвяним фільмом вважається мультфільм "Грінч", знятий за мотивами книги письменника Доктора Сьюза, як і фільм із Джимом Керрі. Відповідно, це третя екранізація книги "Як Грінч украв Різдво!".
Сюжет так само класичний: Грінч, через дитячі травми, вирішує викрасти Різдво у мешканців маленького містечка.
У лютому 2013 року студія Illumination, що створила такі мультфільми, як "Нікчемний Я", "Посіпаки" й інші, почала розробляти 3D-анімаційний фільм про Грінча. Головні ролі озвучили Бенедикт Камбербетч (Грінч), Рашида Джонс, Анджела Ленсбері та Фаррелл Вільямс, який виступив оповідачем. Саундтрек до мультфільму написав Денні Ельфман, а головну пісню створив і виконав репер Tyler, the Creator.
"Грінч" вийшов у прокат у 2018 році. Мультфільм отримав змішані відгуки від критиків, які хвалили анімацію й озвучення персонажів (особливо Камбербетча), але критикували відсутність творчих нововведень. Попри це, він зібрав у прокаті понад $540 млн. Враховуючи, що бюджет мультфільму склав $75 млн, проєкт вийшов прибутковим. Це найкасовіший, на сьогодні, різдвяний фільм усіх часів і найкасовіша адаптація творів письменника Доктора Сьюза.