Три шотландські будиночки з краєвидами на океан та скелі
Шотландія відома не тільки кілтом і волинкою, а й унікальними береговими пейзажами, що поєднують скелі, ліси та зелені пасовища. Серед цих пейзажів шотландці здавна будували традиційні кам’яні будиночки, які ще називали "байрами". Архітектура "байрів" — проста, невибаглива та затишна. У будівництві використовували лише дерево та камінь, що максимально поєднувало будинки з природою.
Долучайтесь до нас на Facebook та беріть участь в дискусіях
Дивіться, який вигляд мають три сучасні шотландські будиночки, про які розповідає DeZeen.
Віддалений кам’яний будиночок на острівному узбережжі
Цей будинок спроєктувало шотландське дизайнерське бюро Izat Arundell. Назва проєкту — Caochan na Creige, що означає "маленький тихий куточок біля скелі".
Будиночок розташований на острові Рум — одному з Гебридських островів, які входять до складу Шотландії. Побудували дім у захищеній бухті на східному узбережжі острова, у місцевості під назвою "Затока Гарріс".
Намагаючись вписати будівлю в локальний краєвид, архітектори обрали для оздоблення будинку камінь з цього ж острова — він має назву "льюїсівський гнейс". Спочатку команда побудувала дерев’яний каркас будинку, а потім облицювала його каменем. "Зовнішні Гебриди — це дуже віддалена й чутлива місцевість, можливо, одна з найбільш диких у Західній Європі", — кажуть дизайнери, пояснюючи, що проєкт намагались "шанобливо вписати у ландшафт".
Саме з цієї причини будинок має неправильне планування — форма споруди нагадує восьмикутник, деякі кути якого мають 135 градусів. Вхідну та господарську зони, а також ванну кімнату розташували у центрі плану, спальня трохи виступає на північний захід, а вітальня й кухня займають всю східну частину будинку.
Для контрасту з каменем в інтер’єрі будівлі обрали дерево — панелями оздобили стелі, вхідну зону та зону бібліотеки. У вітальні та їдальні встановлені панорамні вікна, з яких відкриваються мальовничі краєвиди на океан та острів Рум.
Будинок у Шотландському нагір'ї з краєвидом на озеро
Nedd house — це проєкт шотландського бюро Mary Arnold-Forster Architects. Для створення одноповерхового будиночка використали клеєний брус, а облицювали — дошкою з обпаленої модрини.
Nedd house розташований у невеликому селі Недд, у Шотландському нагір’ї, а його назва відсилає до назви селища.
Архітектори намагались розмістити будівлю так, щоб не порушувати геологію навколишніх скель. Щоб мінімізувати вплив на землю, у проєкті не використовували жодної опорної плити — натомість обрали бетонні стовпчики, на яких розмістили модулі з клеєної деревини (CLT).
Для облицювання використали обпалену модрину — дерево обрали за його міцність, а також тому, що модрина утворює повітронепроникну оболонку. Відтак для опалення будівлі не знадобиться багато енергії — достатньо дров'яної печі.
Планування будинку розділили на три зони: перша — для вітальні, друга — для головної спальні з окремою ванною кімнатою, і третя — для гостьової спальні та душової.
Усі вікна у будівлі — панорамні, з яких відкриваються мальовничі краєвиди на скелі та природу. Зі спальні можна побачити озеро Лох-Недд, що розташоване поруч. Також тут є вихід на невеличку терасу, де можна відпочивати у теплу пору року — панорамні вікна у спальні за потреби розсуваються.
Для інтер’єрів нежитлових приміщень використали вагонку з темного дерева, яка за кольором співзвучна відтінкам фасаду. А спальні та вітальня обшиті світлою деревиною.
Відновлений "байр" з краєвидом на океан і Шотландію
Проєкт Mannal House розташований на Гебридському острові Тірі. Британська архітектурна студія Denizen Works спроєктувала будівлю таким чином, щоб максимально використати краєвид на океан та материкову Шотландію.
Mannal House — це реставрація старого фермерського господарства та прилеглої до нього будівлі, що були занедбані. Серед руїн був старий корівник, або як їх називають у Шотландії — "байр". Архітектори Denizen Works вирішили розмістити новий будинок у межах площі старого "байра" — стіни будівлі перебудували з використанням автентичного каменю.
"Відтак нова будівля вписалась у відновлені кам'яні стіни, які й визначають основну архітектурну композицію споруди", — коментують архітектори. Головна споруда вкрита чорним дерев'яним каркасом з бітумним покриттям та має панорамні вікна, які розташовані між кам'яними колонами. Камінь та чорне дерево надають будівлі монолітності.
У головному корпусі, який має два поверхи, розташовані кухня та їдальня, службові приміщення та дворівнева вітальня. На другому поверсі — головна спальня з кабінетом. З вікон великої вітальні відкривається краєвид на океан. Вітальня занурена у пейзаж таким чином, що виникає враження, "ніби перебуваєш на носі порома".
У прибудові, яку розташували перпендикулярно до головного корпусу, є ще три спальні та дві ванні кімнати з видом на воду.
Будинок облицьований матеріалами, які відсилають до місцевих традицій, а фасади двох корпусів навмисне зробили контрастними, щоб підкреслити "тимчасовий підхід до будівництва на довколишніх фермах". Інтер'єр будинку вирізняється білими пофарбованими стінами та дерев'яними підлогами.