Розваги

Що подивитись | Фільм "Любовний настрій" – відреставрована версія в українському прокаті. 7 цікавих фактів

15.03.2021, 21:02 • 4 хвилини
1

В українських кінотеатрах триває прокат відреставрованої версії однієї з найкращих стрічок ХХІ століття – "Любовного настрою" Вонга Карвая.

Цей уже визнаний класикою фільм розповідає про дві подружні пари – пана Чоу з дружиною і пані Су з чоловіком, які одночасно поселяються в сусідніх квартирах. Поки їхні половинки пропадають на роботі чи в закордонних відрядженнях, Чоу і Су проводять багато часу на самоті і спілкуються одне з одним як звичайні сусіди. Все змінюється, коли вони дізнаються, що їхні партнери – коханці. Чоу і Су намагаються зрозуміти, як почався цей роман, і поступово зближуються, проте не хочуть давати волю почуттям. 

"Любовний настрій" входить до багатьох престижних списків найкращих фільмів

Картина посідає 2 місце в рейтингу "100 найкращих фільмів ХХІ століття" за версією ВВС, а також 5 місце в аналогічному рейтингу від The Guardian.

Стрічка входить і у "250 найкращих фільмів" на сайті IMDb.

2

Події фільму починаються в Гонконгу 1962 року

Саме в цьому році в Гонконзі опинився сам Карвай – тоді ще п’ятирічний. Народився ж він у Шанхаї. Карвай хотів передати дух саме цієї епохи, й стверджував, що вже в 1970-х історія, описана в його фільмі, була б уже неможлива.

Зйомки ж здебільшого відбувалися в Бангкоку, адже Гонконг за 4 десятиліття значно видозмінився. Одна сцена фільму також знімалася в храмовому комплексі Ангкор-Ваті (Камбоджа).

3

Дружина пана Чоу і чоловік пані Су жодного разу повноцінно не з’являються в кадрі

Це підвищує відчуття ірреальності – увага сфокусована на головних героях, у той час як світ довкола них лишається непомітним.

4

Фільм знімався без чіткого сценарію та репетицій, з розрахунком на інтуїцію та імпровізацію

Відповідно, вийшов він не таким, як був задуманий – не лишилася навіть назва A Story of Food, яка була робочою.

Початково він би мав розповідати про чоловіка й жінку, котрі діляться локшиною та секретами. Зрештою, їжа та секрети лишилися, проте основою концепції вони вже не є.

Для "Любовного настрою" Карвай звів на майданчику двох своїх улюблених акторів – Тоні Люна і Меггі Чун, які й виконали головні ролі. Це головні гонконгські зірки зламу століть і вони постійно грають у Карвая.

5

Меггі Чун за фільм змінює 46 суконь

Навіть не всі вони увійшли у фінальну версію картини. Її зачіска та макіяж займали 5 годин на день.

6

"Любовний настрій" – визнаний шедевр операторського мистецтва

Частину матеріалу відзняв оператор Крістофер Дойл, лауреат Канн і Венеції, відомий за фільмами Джима Джармуша, Гаса Ван Сента, Джеймса Айворі.

Він співпрацював із Карваєм уже вшосте.

Через відсутність чіткого плану й затягнутість зйомок (а вони тривали 15 місяців) йому довелося залишити роботу над проєктом задля участі в інших.

Його місце зайняв Марк Лі Пінбін ("Нью-Йорк, я люблю тебе", "Вічність"), лауреат Канн і Берлінале.

Така зміна є помітною у фільмі: рухлива зйомка одного ніби римується із довгими статичними кадрами іншого.

Частина кадрів, яка не увійшла до фінальної версії фільму, згодом використана в фільмі "2046". Це не єдиний зв’язок між цими двома картинами: містер Чоу, один із головних героїв "Любовного настрою", мешкає у кімнаті №2046.

Ці дві стрічки разом із фільмом "Дикі дні" складають єдину трилогію.

7

Прем’єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі в 2000 році

Монтаж картини був завершений за лічені години до відкриття фестивалю – Карвай продовжував знімати нові сцени ще за тиждень до події, паралельно монтуючи накопичений матеріал.

Незважаючи на це, фільм одразу був тепло прийнятий і критиками, і глядачами, та швидко став визнаним шедевром.

У Каннах він був відзначений нагородами за найкращу чоловічу роль та технічним Гран-Прі.

Окрім визнання в Каннах, фільм також отримав Приз Європейської кіноакадемії за найкращий неєвропейський фільм і Сезар за найкращий іноземний фільм.

У 2020-му минуло 20 років з появи "Любовного настрою". Саме до цього ювілею реставрували стрічку, роботу над якою контролював сам Вонг Карвай.

Саме новітня реставрація з покращеними картинкою і звуком і вийшла в український прокат. Покази відбуватиються мовою оригіналу (кантонський діалект китайської) з українськими субтитрами.

Сергій Греков, для LIGA.Life