Розваги

Що ховається за паспортними фото Луганщини у 90-х: унікальні знімки Олександра Чекменьова

27.07.2021, 18:00 • 2 хвилини
Що ховається за паспортними фото Луганщини у 90-х: унікальні знімки Олександра Чекменьова - Фото
Олександр Чекменьов, фото Фото Володимир Шуваєв lb.ua

Чим виставка цікава: Історія фотопроєкту "Паспорт" почалася у 1994 році, коли самоврядування Луганська вирішило нарешті видати паспорти України усім місцевим мешканцям.

Але була проблема – багато громадян були замкненими у своїх домівках, літніми та лежачими. Щоб сфотографувати їх на паспорт, фотограф мав прийти до них додому. Не кожен на таке погодиться.

На той час Олександру Чекменьову було 25 років. Він працював у місцевому фотоательє. І не тільки познімав людей на паспорт у них вдома, але й перетворив цю роботу на проект дослідження життя і смерті в Радянському Союзі.

Рік, разом з кількома соцпрацівниками, він об’їжджав околиці Луганська та фотографував місцевих літніх. Більшість із них народилися приблизно тоді, коли з’явився Радянський Союз.

Серія "Паспорт" може бути важкою для перегляду: убогість кімнат та люди, які в них живуть, викликають бажання вибачитися та відвернутися. Саме таку реакцію Чекменьов хотів оскаржити.

Каже: "У Радянському Союзі існувало правило, що фактичні умови життя слід тримати прихованими, ніби вони є чимось ганебним. Те, що демонстрували публічно – вигадані обличчя чиновників та знаменитостей, або усміхнені маси на параді. Але це не було реальністю, у якій ми жили".

Де дивитися: Фотороботи його серії "Паспорт" можна буде побачити у Києві на Photo Kyiv 2021 з 12 по 25 серпня просто неба у Національному заповіднику "Софія Київська". 

Ірина Андрейців
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Комментарі

Останні новини