Розміновували дитячі ліжка й тіла загиблих. Сапер Роман Шутило — про роботу піротехніків ДСНС



Начальник підрозділу піротехніки ДСНС України Роман Шутило розпочинає роботу о 7:30 разом із бригадою. Він одягає 12 кг спорядження — бронежилет, шолом, наколінники, аптечку та іншу амуніцію, від якої може залежати його життя. Отримує плани на день і береться за одне з найважливіших завдань для захисту буденного життя українців — знаходити та знищувати міни й нерозірвані боєприпаси. З початку повномасштабного вторгнення розмінувальники ДСНС уже знайшли та знищили понад 500 000 боєприпасів і снарядів. Проте ця робота ще далека від завершення. За даними ДСНС, близько 30% території України, а це десь 174 тис. кв. км, сьогодні забруднені вибухонебезпечними пристроями.
Щоб підтримати роботу таких спеціалістів, як Роман, з весни 2022 року Сполучені Штати Америки через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) надали уряду України $26,8 млрд прямої бюджетної підтримки для компенсації критичних соціальних видатків, зокрема зарплат для понад 58 500 працівників ДСНС.
Передані через механізми Світового банку американські кошти спрямовуються напряму в державний бюджет, компенсуючи видатки уряду на виплату заробітних плат для приблизно 1,4 млн працівників, безперебійна робота яких є надважливою для виживання українців сьогодні й майбутнього відновлення країни — медиків, рятувальників, освітян і держслужбовців.
Крім того, завдяки бюджетному фінансуванню від США український уряд продовжує підтримувати найвразливіші частини українського населення, в тому числі через соціальну допомогу внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим сім'ям та іншим.

Розміновувати українські землі саперам ДСНС доводилося ще до початку повномасштабної війни — від снарядів часів Першої та Другої світових війн. Роман займався цим з 2006 року на рідній Луганщині. Разом із командою він навіть працював пліч-о-пліч з археологами — вони знаходили катакомби, поховання, старі німецькі землянки, шоломи й вогнепальну зброю, а заразом і старі міни та боєприпаси. Виявлені археологічні знахідки сапери збирали для музею в Рубіжному. Зараз від будівлі того музею вже нічого не лишилось — усе знищено російською армією.