Як відрізнити мігрень від інших типів головного болю: симптоми, фази, причини виникнення
Партнерський проєкт Партнерський проєкт
Партнерський проєкт

Уже майже рік українці живуть в реальності повномасштабної війни, витримуючи всі випробування та будуючи своє життя не зважаючи ні на що. Щоб і далі працювати на перемогу, ми маємо турбуватися про своє здоров'я і здоров'я близьких. Не менш важливо не займатись самолікуванням та звертатись до лікаря, коли виникають симптоми захворювань. 

Тому у партнерському проекті з Teva розбираємо поширені проблеми та ознаки, які говорять про те, що вам час потурбуватись про себе.  

Наприклад, головний біль. 

Відчуваєте пульсуючий головний біль, нудоту та підвищену чутливість до світла, запахів та звуків? Можливо, час звернутися до лікаря. Адже це − типові симптоми мігрені.

Що таке мігрень

За даними Cleveland Clinic, існує понад 150 типів головного болю. Мігрень є одним із них. Це неврологічне захворювання, яке проявляється не лише нападами сильного головного болю, але й низкою інших неприємних симптомів: нудотою, блюванням, підвищеною чутливістю до світла або звуків тощо.

Мігрень є третім за поширеністю захворюванням у світі. Приблизно 1 з 5 жінок та 1 з 15 чоловіків мають цей діагноз. Мігрень може початися у ранньому віці, але найчастіше її початок спостерігається в пубертатному періоді (12-17 років).

15-20% людей, які мають мігрень, спершу відчувають "попереджувальні сигнали" про початок головного болю – ауру. Це група сенсорних, моторних і мовних симптомів. Інколи вони можуть виникати під час або після головного болю і тривати 10-60 хв.

Аура може характеризуватися:

  • появою яскравих миготливих крапок, блискіток, вогників, хвилястих або нерівних ліній;
  • появою сліпих плям, які блокують частину поля зору;
  • онімінням або поколюванням шкіри;
  • проблемами з мовлення;.
  • дзвоном у вухах;
  • тимчасовою втратою зору;
  • змінами смаку та нюху.

В залежності від наявності/відсутності аури вирізняють:

  • мігрень з аурою − має специфічні попереджувальні симптоми перед початком мігрені;
  • мігрень без аури – найпоширеніший тип. Мігрень виникає без попереджувальних ознак;
  • "тиху" мігрень – аура або інші симптоми мігрені є, але головний біль не розвивається.

Також існують важчі форми мігрені, зокрема: геміплегічна мігрень з тимчасовим паралічем; ретинальна мігрень з частковою, тимчасовою або повною втратою зору та хронічна мігрень, яка виникає щонайменше 15 днів на місяць. 

Чому виникає мігрень

Причини виникнення головного болю при мігрені складні і до кінця не вивчені.

Вважається, що розвиток нападу мігрені відбувається внаслідок активації і підвищеної збудливості трійчастого нерву, який має нервові закінчення в оболонках головного мозку та їх судинах. Ці нервові закінчення вивільняють біологічно активні речовини, які запускають цілий каскад реакцій в нервах і кровоносних судинах мозку і спричинюють виникнення болю. Вплив провокуючих чинників запускає активацію цих процесів і призводить до розвитку нападу мігрені.

Є фактори, які підвищують ризик розвитку мігрені , наприклад, генетика. До 80% людей з мігренню мають близького родича з подібною проблемою.

На частоту та інтенсивність виникнення нападів мігрені можуть впливати різноманітні внутрішні та зовнішні фактори, які називають тригерами. До відомих тригерів мігрені належать:

  • стрес. Під час стресових подій певні хімічні речовини в мозку вивільняються для боротьби з ситуацією (реакція "бий або біжи"). Вивільнення цих хімічних речовин може викликати мігрень;
  • харчові тригери: копченості та в’ялене м’ясо, шинка, бекон, ковбаси, м’ясні консерви, витримані сири, йогурт, вершки, напої (кава, чай, яблучний сік, кола, алкоголь, ферментовані напої), деякі овочі та фрукти, горіхи та насіння, харчові добавки), шоколад, кофеїн.  
  • часте споживання деяких препаратів, зокрема знеболювальних;
  • менструація та зміни гормонального фону  жінок;
  • надмірна втома;
  • зміни режиму сну;
  • фактори зовнішнього середовища: миготіння вогнів, люмінесцентні лампи, світло від телевізора чи комп’ютера, запахи, голосні звуки, зміна погоди тощо.

Які симптоми мігрені існують

Зазвичай напад мігрені має певні фази розвитку.  Кожна з них має свої симптоми:

  1. Продром − виникає за 1-2 дні до мігрені. У цей час людина може помітити незначні зміни в роботі організму, які попереджають про майбутню мігрень, а саме: закреп, зміни настрою (від депресії до ейфорії), тяга до їжі, часте сечовипускання, затримка рідини тощо.
  2. Аура − може виникати до або під час мігрені. Її потенційні прояви: втрата зору, поява перед очима яскравих плям чи спалахів світла, відчуття поколювання в руці чи нозі, слабкість або оніміння в області обличчя чи в одній половині тіла, труднощі мовлення. Кожен симптом зазвичай починається поступово, розвивається протягом кількох хвилин і може тривати до години.
  3. ­Фаза головного болю – пульсуючий головний біль з можливими нудотою або блюванням, непереносимістю світла, звуків, запахів. Зазвичай ця фаза триває від 4 до 72 годин.
  4. Постдром – триває до 24 годин і може характеризуватися поступовим зменшенням головного болю, сонливістю, стомлюваністю, фізичним виснаженням, неможливістю сконцентруватись.

 Проходження цих чотирьох фаз може зайняти від 8 до 72 годин.

Мігрень та головний біль – у чому різниця

Головний біль – термін, який використовують для опису різноманітних больових відчуттів у різних частинах голови. Натомість мігрень – складне неврологічне захворювання, яке складається з різних фаз, пов’язаних із різними симптомами. Напади помірного або сильного головного болю – це лише один із симптомів мігрені.

За даними Healthline, типовий головний біль – це:

  • Відчуття тиску або тупого болю з обох сторін голови. Мігрень зазвичай починається з однієї половини голови.
  • Рівень дискомфорту може варіюватися від легкого до сильного, натомість мігрень зазвичай характеризується помірним або інтенсивним, пульсуючим болем.
  • Тривалість – від 5 хв до 4 год, а мігрень може тривати кілька днів.
  • Немає інших симптомів. Симптоми мігрені можуть включати: нудоту, блювання, біль у шиї та плечах, чутливість до світла, звуків, запахів тощо.

Важливо диференціювати мігрень від головного болю, інших розладів та захворювань. Адже від цього залежить подальше лікування.

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо ви маєте пульсуючий головний біль, який триває понад 4 год і супроводжується іншими симптомами – зверніться до сімейного лікаря або невролога. Натомість самолікування може мати тимчасовий ефект або поглибити проблему.

Проте, якщо ви маєте:

  • параліч або слабкість в руках/обличчі;
  • невиразну або спотворену мову;
  • раптовий сильний головний біль, який ви раніше не відчували;
  • головний біль разом з високою температурою, сплутаністю свідомості, судомами, двоїнням в очах та висипами;

− негайно викличте швидку. Тому що ці симптоми можуть вказувати на інші серйозні захворювання, зокрема інсульт.

Для діагностики та визначення підходу до лікування необхідно звернутись до лікаря. ТОВ "Тева Україна" – провідна міжнародна фармацевтична компанія із головним офісом в Ізраїлі, яка спеціалізується на розробці та виробництві генеричних і оригінальних лікарських засобів, та активних фармацевтичних інгредієнтів. Інформація про знак для товарів і послуг Teva ("Тева") – на правах реклами. За деталями звертайтесь за адресою 01042, Київ, проспект П.Тичини, 1в, 9 поверх, +308044 594 70 80