Архітектори представили своє бачення відбудови Маріуполя: який вигляд матиме місто
Група українських архітекторів та дизайнерів опублікувала проєкт відновлення Маріуполя "Ре: Маріуполь".
"Маріуполь отримав шанс на повне перезавантаження та оновлення через жахливі руйнування війни. Пам’ятаючи про ціну, покладену за його оборону, а у майбутньому і деокупацію, ми закладаємо цінність людського життя в основу нового міста", – зазначає команда.
Концепція відновлення Маріуполя передбачає інтегрування системи "15-хвилинного міста" з насиченим центром і доступом до води – Азовського моря та річок. Для відновлення пропонують екологічні технології та перероблені матеріали, які можуть стати базою для дослідницьких кластерів.
"Наука та освіта замість важкої промисловості мають стати новою ідентичністю міста. А культура та туризм доповнять економічний портрет міста", — кажуть автори проєкту.
Центральний вокзал Маріуполя
Центральний вокзал Маріуполя має стати великим транзитним терміналом, який сполучає поїзди, автобуси, місцевий громадський транспорт (трамваї, електроавтобуси, пароми) та автомобілі. Станція розташована в географічному центрі міста, в гирлі річки Кальміус, між історичним центром та новим постіндустріальним районом Маріуполя на місці доменних печей Азовсталі.
Музей Маріуполя та Базарна площа
"Багато маріупольців хочуть бачити початок відліку історії міста від заснування козацької фортеці, яка була саме на цьому місці. Нам подобається ідея повернення справжнього центру міста до його оригінальної локації – ринкової площі біля фортеці", – пояснюють творці проєкту.
Відновлена площа в майбутньому має стати центром міського життя, місцем проведення концертів, торгівлі у вихідні та щорічного ярмарку. Новий сучасний музей міста своєю формою може окреслювати периметр колишнього козацького форпосту.
Центр пам’яті "Драмтеатр"
Після того як росіяни повністю зруйнували його бомбами, драмтеатр став всесвітньо відомим місцем, пам'яттю про сотні невинно загиблих. У новому Маріуполі він має зберегти свою меморіальну функцію.
"Ми пропонуємо на місці руїн створити центр, що поєднає пам’ятку і новий простір, що доводить: життя перемагає", — кажуть архітектори.
Фасадна сторона зміститься на бік колишнього скверу та отримає продовження у вигляді амфітеатру, де можуть гуляти містяни й гратися діти.
Центральний пляж та кампус "Мозаїка"
На місці старого залізничного вокзалу планують облаштувати кампус "Мозаїка", що стане мозковим центром відродження Маріуполя. На території центрального пляжу хочуть створити перший технологічний центр дослідження Азовського моря. Зокрема, морський відпочинок на пляжі міста хочуть доповнити вітрильництвом і греблею на ялах.
Центр сталі
Згідно з концепцією, постіндустріальні території у майбутньому мають стати центрами культури, однак можуть зберігати своє ДНК і розповідати відвідувачам про індустріалізацію, металургію та метал як матеріал — частини історії, без яких неможливо уявити маріупольське минуле.
Центр пам’яті "Азовсталь"
Ще одне переосмислення промислових територій Маріуполя. Команда "Ре: Маріуполь" пропонує перетворити місце, яке у 2022 році стало укриттям для кількох тисяч мешканців і захисників міста, на величезний меморіальний парк-заповідник.
Територію, обмежену каналом, хочуть залишити недоторканою, щоб природа змогла її поглинути та "вилікувати". Тут проводитимуться екскурсії, а окремі простори можуть використовуватися для мистецьких резиденцій, де переосмислюватимуть теми героїв Маріуполя.
Проєкт розробили на запрошення платформи маріупольського муніципалітету Mariupol.Reborn. Частину матеріалів створили завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).