Міжнародні вимоги до адаптації робочих місць для людей з інвалідністю. Як нам досягти інклюзивності?

На правах реклами
Відповідно до міжнародних норм, безбарʼєрність на робочому місці — вимога до роботодавців. Як українським бізнесам їх дотримуватися? У цій статті ми розберемо, які міжнародні акти регулюють трудові відносини із людьми з інвалідністю, та як бізнес може інтегрувати норми цих міжнародних актів у свою роботу.
Які міжнародні акти регулюють трудові відносини з людьми з інвалідністю
Ще в середині ХХ століття Міжнародна організація праці ініціювала заборону будь-якої дискримінації під час працевлаштування. З того часу було прийнято ряд директив, конвенцій та стандартів, які стосуються праці людей з інвалідністю:
Конвенція №159 Міжнародної організації праці наголошує на важливості сприяння зайнятості для людей з інвалідністю на вільному ринку праці. Вона також передбачає напрацювання умов для інтеграції людей з інвалідністю в робочі процеси. Ці принципи досі регулюють діяльність держав і бізнесу.
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю, яка була прийнята у 2006 та ратифікована Україною у 2009 році, декларує права людей з інвалідністю, до яких входить і право на працю. Стаття 27 Конвенції зобов’язує країни-учасниці ООН забезпечувати рівні можливості для працевлаштування кожної людини. Ця стаття передбачає адаптацію робочих місць до потреб людей з інвалідністю, зокрема завдяки використанню ассистивних технологій. Одним із важливих пунктів Конвенції є підтримка програм професійної реабілітації людей з інвалідністю, допомога у збереженні роботи та поверненні до праці.
Директива 2000/78/ЄС (Рамкова директива про рівність у сфері зайнятості). Вона забороняє дискримінацію за ознакою інвалідності у сфері зайнятості та регулює всі аспекти трудових відносин — від найму до звільнення.
ISO 45001 та ISO 21542. Ці технічні стандарти Міжнародної організації зі стандартизації сфокусовані на безпеці праці та доступності і зручності будівель. Сюди ж входить створення безпечного та комфортного робочого середовища для людей з інвалідністю завдяки використанню пандусів, ліфтів, підйомників.
Як український бізнес може адаптуватися до міжнародних норм
За кордоном найбільші компанії та громадські організації для забезпечення інклюзії наймають спеціалістів у сфері Diversity and Inclusion / Social Inclusion (Інклюзії та різноманіття / Соціальної інклюзії). В Україні ця практика зустрічається переважно у великих компаніях, а за адаптацію робочих місць для людей з інвалідністю відповідають інспектори з охорони праці.
Щоб відповідати міжнародним вимогам сприяння зайнятості людей з інвалідністю бізнес може зробити наступне:
переглянути практики компаній з найвищим Індексом корпоративної рівності.Це компанії, які були відібрані в межах національного дослідження корпоративних політик, правил та практик приватних і державних компаній щодо підтримки рівності та різноманіття, а також заборони дискримінації на робочому місці;
перетворити офіс чи виробництво на безбар’єрне та безпечне місце: встановити електронні підіймачі, пандуси та ліфти, зменшити висоту порогів та збільшити дверні отвори для людей, які користуються кріслами колісними. Для цього можна скористатися державною програмою компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. З 21 лютого 2025 року компенсацію можуть отримати не тільки ФОП та юридичні, а й самозайняті особи та фізичні особи-підприємці, які є людьми з інвалідністю;
провести навчальну зустріч зі співробітниками щодо коректної взаємодії із людьми з інвалідністю. Така зустріч допоможе зруйнувати стереотипи щодо людей з інвалідністю та спростити їхню інтеграцію в робочий колектив;
залучити спеціалістів, які допоможуть в облаштуванні робочого середовища та адаптації робочих місць для людей з інвалідністю (фахівців з доступності, універсального дизайну, ерготерапевтів). Альтернативою є створення посади чи окремого відділу, який буде відповідати за безбар’єрність робочого простору та підтримку людей з інвалідністю, які приходять працювати до компанії;
доєднатися до спільноти "Бізнес без бар’єрів" на платформі "Дія. Бізнес". Це українські компанії, які разом створюють умови для того, щоб безбар’єрність стала частиною бізнес-стратегії кожної компанії задля врахування інтересів і потреб всіх людей. На сторінці програми можна прочитати про реальні кейси, вивчити дослідження та дізнатися, що варто зробити в першу чергу для адаптації робочого середовища до потреб людей з інвалідністю.
Власні ініціативи бізнесу підтримує Міністерство економіки України та Державна служба зайнятості — завдяки оновленій програмі компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю. Сума компенсації становить до 120 тис. грн за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю I групи, до 80 тис. грн — для людей з інвалідністю II групи.
Ви можете проаналізувати реальні потреби працівників з інвалідністю на вашому підприємстві чи в організації та забезпечити їм гідні умови праці через облаштування робочого місця та робочого середовища. Найважливіше — це ділитися досвідом дієвих практик для сприяння зайнятості людей з інвалідністю.
Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту "Протимінна діяльність в Україні" на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.