Скіфське золото повернулося до України з Нідерландів
Музей Алларда Пірсона передав Національному музею історії України артефакти з чотирьох музеїв Криму, які майже 10 років зберігались у Нідерландах. Про це повідомили в Національному музеї історії України.
Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life
До деокупації Криму "скіфське золото" зберігатиметься в музеї історії України.
"Під час юридичних суперечок наш музей був визначений як місце зберігання колекцій кримських музеїв. Це означає, що зі свого боку музей докладе максимум зусиль для їх збереження та для того, щоб громадяни й гості України змогли їх побачити", — підкреслив генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук.
Державна митна служба України повідомила, що вже розпочала митне оформлення "скіфського золота". Ідеться про 565 предметів, це, зокрема, античні скульптури, скіфські та сарматські прикраси, китайські лакові шкатулки, яким дві тисячі років.
"Наразі вантажівка з 2 694 кг культурних цінностей, відомих під назвою "скіфське золото" вʼїхала на територію Києво-Печерської Лаври, де в Скарбниці Національного музею України митники зроблять ідентифікацію скарбів", — написали митники.
Артефакти вивезли з Криму на початку 2014 року, до окупації Росією півострова, для виставки "Крим — золотий острів у Чорному морі", яка відбувалася в Музеї Алларда Пірсона в Нідерландах.
Коли виставка закінчилася, Крим був вже під окупаційним режимом. Тому виникло питання, кому передавати ці предмети: музеям в окупованому Криму чи Україні.
14 грудня 2016 року суд Амстердама вирішив повернути Україні "скіфське золото", однак у січні 2017 року кримські музеї почали процес оскарження рішення. Апеляційний суд в Амстердамі у 2021 році ухвалив рішення на користь України.
Музеї Криму подали касаційну скаргу до Верховного Суду Нідерландів з проханням скасувати рішення суду. 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, а апеляційне рішення залишив без змін.
За остаточним рішенням, винесеним Верховним Судом Нідерландів, Україна мала виплатити Музею Алларда Пірсона 111 689 євро з нарахуванням відсотків за весь час збереження колекцій кримських музеїв. Однак минулого тижня нідерландський музей скасував борг України.