У КМДА проти демонтажу колишньої Арки дружби народів, бо він може бути небезпечним
Фото: my-kiev.com

Попередньо, 17 квітня Міністерство культури України заявило про те, що колишня Арка дружби народів не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих памʼяток України і монумент можна демонтувати. Проте з цим рішенням не згодні в КМДА. Директорка департаменту охорони культурної спадщини Марина Соловйова вважає, що це поспішне рішення і знесення арки може бути небезпечним. Про це вона повідомила для Суспільне Культура.

За словами Соловйової, у 2022 році Київська міська адміністрація перейменувала Арку дружби народів на Арку Свободи українського народу. Відповідно, департамент підготував облікову документацію і передав у Мінкульт.

Але міністерство в односторонньому порядку вирішило зняти пам'яткоохоронний статус з інсталяції — тепер відомство хоче, щоб КМДА проводила демонтаж.

Також депутатка зазначила, що в КМДА не погоджуються з таким рішенням.

"Знаєте, арка символізує толерантність українського народу. Взагалі український народ був дуже толерантним і до всіх націй, і до всіх віросповідань, і до всіх спільнот. Сьогодні саме таке бачення є у суспільства. До мене в департамент приходили люди, які казали, що арка розташована поруч з Європейською площею, тому мають бути європейські цінності, саме толерантність", — сказала вона.

Зокрема, демонтаж об’єкта може бути небезпечним, адже частини цієї пам'ятки утворюють підпірну стіну, щоб там не було зсуву. Тому демонтаж Арки Свободи українського народу — дуже важкий, дорогий і небезпечний.

Депутатка наголосила, що попри перейменування, Арку продовжують називати "Аркою дружби народів", але це лише сила звички: "Спочатку вулиця Артема була Артема, потім перейменували в Січових стрільців. І сьогодні вже всі забули, яка була назва, і всі звуть її Січових стрільців".

Тому вона пропонує провести публічні обговорення для переосмислення ідеї та вирішення долі пам’ятки.