"Україні вже зараз потрібна інфраструктура психологічної допомоги. Ми хочемо бути її частиною"

На правах реклами

За даними ВООЗ близько 1 мільярда людей у світі мають ті чи інші запити щодо психічного здоров’я. Згідно з результатами нещодавнього дослідження в рамках програми ментального здоров’я "Ти як?", рівень задоволеності власним психологічним станом серед опитаних українців продовжує знижуватися — з 41% у 2022 році до 36% на початку 2025 року, а війна та пов'язані з нею виклики залишаються основним джерелом психологічного напруження. За даними МОЗ, щонайменше 15 мільйонів людей в Україні потребуватимуть психологічної допомоги після закінчення війни. На щастя, в нашому суспільстві відбувається поступове зменшення упередження щодо психологічної допомоги, а запит на неї останні три роки суттєво зростає. Це відповідає і світовому тренду на цілісний підхід до психічного здоров’я та зростаючий попит на висококваліфікованих психологів.

Цього року Амерікан Юніверсіті Київ (АЮК), який надає вищу освіту за американськими стандартами в Україні, запускає нову програму для бакалаврів — з психології. Ми поговорили з директором програми, доктором з соціальної роботи та клінічної психології, професором Віктором Бурлакою про актуальність програми для України, професійні стандарти, а також освітні та кар’єрні можливості для студентів АЮК.

— Вікторе, ви — науковець та психолог-практик, тривалий час працюєте і викладаєте у США та в Україні, спілкуєтеся з топфахівцями своєї галузі. Розкажіть, будь ласка, про ваш професійний досвід.

Мій професійний шлях почався у 1994 році з Міністерства праці. Пізніше, разом з колегами я був одним із перших, хто з 90-х років працював над проєктами у соціальній, психологічній та медичній сферах. З 1996 року займалися створенням перших навчальних програм із соціальної роботи в Україні на базі технікумів у Чернігові, Харкові та Камʼянці-Подільському. Навчання на наших курсах пройшло понад 5 000 соцпрацівників у шести областях України. Оскільки бракувало професійної літератури, у 2001 році під моєю редакцією був виданий перший навчальний посібник українською мовою, а пізніше — посібники по роботі з алкогольними та наркотичними проблемами, з профілактики насильства над дітьми, перший посібник по абілітації та реабілітації осіб з інвалідністю. Ми з командою втілювали різні проєкти в цих сферах по всій Україні, а також інших пострадянських країнах.

На початку 2000-х я здобув диплом магістра соціальної роботи у Києво-Могилянській академії та пройшов поглиблені стажування з індивідуальної та сімейної психотерапії у Швеції та Нідерландах. Далі була цікава робота з навчання перших сімейних системних терапевтів у Дніпропетровську (нині — Дніпро), поширення методу на інші регіони України. Пізніше працював над створенням мережі тренінгових центрів в Україні та Молдові для потенційних мігрантів. Але відчувався брак сучасних наукових досліджень у сфері психології та соціальної роботи. В Україні на той час не було жодного доктора наук з соціальної роботи. Щоб отримати можливість працювати більш глибоко як науковець та спиратися на доказові практики, я вступив до Університету Мічигану (США) в докторантуру з соціальної роботи і клінічної психології, яка посідає перше місце в рейтингах у США, і став першим українцем, який здобув ступінь Ph.D. в обох напрямках та отримав макро і клінічну ліцензію. Така освіта дає можливість працювати як клінічним психотерапевтом, так і розробляти нові види терапії, проводити соціально-психологічні дослідження. Багато років викладаю клінічні та дослідницькі курси в ряді ЗВО у США — у своїй альма-матер, а також в Університеті Міссісіпі (м. Оксфорд), у Вейн Стейт Юніверсіті (м. Детройт) та Університеті Північної Кароліни (м. Грінсборо). Паралельно маю психотерапевтичну практику з дітьми та сімʼями. Беру участь у фахових подіях як спікер та веду науково-дослідницьку діяльність. Зокрема, працював над Спеціалізованим посібником EPAS з соціальної роботи з військовими, ветеранами та членами їхніх сімей. В Україні разом із колегами продовжуємо навчати соцпрацівників, психологів та освітян.

— Які тренди в галузі психології прослідковуються наразі у світі та в Україні, і на що, на ваш погляд, буде попит у найближчі 10-20 років?

Я хотів би відзначити кілька трендів. Мабуть, найбільш помітним є зростання попиту на усе, що пов’язано з ментальним здоров'ям.

Безумовно, надзвичайно стрімко зростає впровадження цифрових технологій. Це і вже відома всім телетерапія — консультування з питань психічного здоров'я телефоном чи через відеозв’язок. Але також використання в терапії ШІ, віртуальної та доповненої реальності, які через персоніфіковані симуляції віртуального середовища дають можливість створювати нові методи лікування, наприклад, ПТСР, фобій та тривожних розладів.

Зростатиме попит на залученість психологів у бізнес-процеси. Наприклад в маркетингу — для вивчення та коригування поведінки клієнтів, або в управлінні людським капіталом, щоб пропонувати більш ефективні програми залучення та мотивації співробітників тощо.

Зі зрозумілих причин в Україні та й у світі загалом зростає попит на військову психологію: психологічні дослідження та практику, підготовку військових, військове лідерство, реабілітацію та соціальну адаптацію ветеранів, роботу з ПТСР та іншими розладами тощо.

Також зростає увага до міжкультурної психології, яка допомагає зрозуміти, як культурне різноманіття впливає на поведінку людини. У нашому глобалізованому світі без цього неможливо обійтися.

Як науковця, мене дуже тішить тренд на доказові методи терапії. Тисячі наукових досліджень та сучасні діджитал інструменти дозволяють психологам мало не в режимі реального часу оцінювати ефективність та обґрунтування своїх методів. Це win-win підхід і для терапевта, і для клієнта.

— Здається, тепер зрозуміло, чому в АЮК виникла ідея створити нову програму з психології…

Так, це рішення було органічним. Все вказує на те, що психологія буде еволюціонувати прискореними темпами, адаптуючись до нових технологій та соціальних потреб. А це, своєю чергою, робить цю сферу надзвичайно актуальною.

Ми розуміємо, що буквально кожен українець так чи інакше відчуває на собі наслідки війни. Це стосується і військових, і членів їхніх родин, і кожного жителя кожного українського міста та села. Всі вони перебувають в стані гострої, хронічної чи фонової тривожності, що неодмінно впливає на якість життя — самопочуття, продуктивність, ефективність в досягненні особистих цілей. На жаль, після перемоги проблема не зникне, а почнеться не менш складний період відновлення країни. Україні вже зараз потрібна інфраструктура психологічної допомоги військовим та цивільним, які повертаються додому, вчаться жити з набутими станами й тривогами. Ми в АЮК хочемо стати частиною цієї інфраструктури допомоги.

— В Україні вже є чимало інституцій, які навчають психології. В чому унікальність саме програми АЮК?

В першу чергу зазначу, що наші студенти навчатимуться за стандартами американської вищої освіти, яка визнана найкращою у світі. Це можливо завдяки партнерству АЮК та Arizona State University (ASU), одного з найбільших та найінноваційніших університетів США. Студенти АЮК мають ще одну беззаперечну перевагу — можливість прискорено здобути подвійні дипломи: спочатку диплом бакалавра українського зразка (4 роки навчання в АЮК), а потім — диплом магістра американського зразка (1 рік онлайн або офлайн навчання в ASU), що дає можливість працювати за фахом будь-де у світі.

Високі стандарти — це надзвичайно важливо. В психології й поготів. Дозвольте пояснити, що я маю на увазі.

Перше. Щоб стати клінічним терапевтом у США, тобто мати можливість працювати з клієнтами, американський студент навчається 4 роки на бакалавра, 2 роки — на магістра, потім ще 4-6 років, щоб здобути докторський ступінь, пройти тисячі годин супервізійної практики, скласти іспит та отримати ліцензію. Тобто загалом витрачає на фахове навчання 12-13 років. А далі — систематичне підвищення кваліфікації, щоб продовжити дію ліцензії тощо. Звідси й така висока вартість послуг американських терапевтів. Це справді дуже затребувані, шановані та високооплачувані спеціалісти.

В січні цього року ВРУ ухвалила законопроєкт, яким запроваджується сертифікація фахівців у сфері психічного здоровʼя. Це означає, що кожен українець матиме гарантію, що звертається до справжнього фахівця, а фахівці, відповідно, отримають офіційне визнання свого фаху. Але будемо відвертими, вимоги до спеціаліста, стандарти ліцензування та відповідальність за порушення в Україні поки що не є чіткими й суворими. А це, відповідно, має свої ризики: як для психолога, так і для людини, яка звернулася до нього за допомогою.

Друге. Американський психолог на все життя запам’ятовує одне важливе поняття — етика. Він зобов'язаний дотримуватися етичного кодексу, що регулюється професійною асоціацією. За порушення може назавжди втратити ліцензію та, що гірше, репутацію.

Третє. У США психологічна допомога здебільшого є соціально схваленою, часто покривається медстраховкою, що робить її більш доступною для населення. Люди звикли звертатися за допомогою до психологів, і це вважається нормою.

Четверте. У США фокус робиться на доказових практиках та наукових дослідженнях, всіляко заохочується участь в професійних конференціях та дискусіях. Це спонукає психологів використовувати сучасні методи лікування та постійно актуалізовувати свої знання.

Повертаємось до програми з психології в АЮК, як університету, що працює за американськими стандартами. Наші студенти зможуть за коротший термін, ніж американський студент, пройти шлях від навчання до практики. При цьому вони отримають такі ж якісні знання світового рівня, підтверджені міжнародно визнаним дипломом, які відкривають двері для кар'єри не лише в Україні, а й за кордоном. Для клієнтів — це 100% гарантія, що вони звернулися до висококваліфікованого психолога, який твердо дотримується етичних норм та високих стандартів.

— Розкажіть більше про наповнення програми: чому саме і хто навчатиме психології в АЮК?

Студенти АЮК отримають розуміння процесів завдяки комплексній навчальній програмі, яка включає: клінічну, соціальну, когнітивну, кроскультурну, експериментальну та організаційну психології, дослідження особистості, психодіагностику, психопатологію, пізнання та мотивацію, нейронауку і статистику, роль ШІ та доповненої реальності в лікуванні психічних розладів та багато іншого.

Які і всі в АЮК, студенти нашої програми навчатимуться англійською мовою, матимуть доступ до сучасної, доказової та ефективної навчальної програми ASU, а також до топвикладачів і запрошених лекторів зі світовим досвідом. Це означає, що нашим студентам не потрібно роками чекати переклади книг чи наукових статей українською мовою, бо вони відразу матимуть доступ до актуальної інформації, вмітимуть критично її оцінювати, однаково розумітимуть науково-практичну термінологію, щоб легко комунікувати з фахівцями своєї галузі зі всього світу. А також навчатимуться у науковців та практиків, які стояли біля витоків нових типів терапії чи знакових досліджень.

Традиційно, наші студенти також матимуть можливість пройти стажування та працювати з досвідченими фахівцями в державних та приватних організаціях в Україні та за кордоном, щоб отримати практичний досвід і підготуватися до реальної роботи в цій сфері.

— На які кар’єрні перспективи може розраховувати випускник АЮК з дипломом з психології?

Випускники зможуть реалізуватися за різними напрямками. Наприклад, мати клінічну практику як індивідуальний чи сімейний, клінічний психолог, нейропсихолог тощо. Або ж працювати в державному чи корпоративному секторі як HR-спеціаліст, психолог у сфері реклами та маркетингу, організаційний психолог. Або ж реалізувати себе у сфері науки як науковий дослідник, експериментальний психолог або викладач.

Як я вже казав, психолог у США — це високооплачувана та престижна робота. Але вона також стає однією з найпопулярніших та найнеобхідніших професій в Україні. Ми в АЮК мріємо навчати фахівців з психології світового рівня для українського ринку. Я переконаний, що наші студенти, які отримають глибокі, всебічні знання з психології, залишатимуться в Україні та рухатимуть галузь психології вперед — це справжня знахідка для роботодавця.

АЮК має низку партнерів серед підприємств та організацій в Україні, США, Великій Британії та Польщі, що відкриває нашим студентам широкі можливості вибору місця стажування вже під час навчання в університеті. До прикладу, у 2024 році вони проходили оплачуване стажування за кордоном в таких бізнес-гігантах як 7-Elevеn, ССI, JP Morgan, BlackStone, Logistics Plus та інших. Наразі триває формування групи студентів для стажувань влітку 2025 року.

Хочу додати ще одну унікальну особливість нашої програми, а саме те, що разом з освітніми та кар’єрними можливостями, студенти АЮК отримують безцінне коло однодумців, соціальний капітал та досвід нетворкінгу. Ми в АЮК всіляко сприяємо тому, щоб наші студенти ставали рушіями суспільних змін та голосом України у світі. Тому під час стажувань у США наші студенти зустрічаються з конгресменами та високопосадовцями, відвідують Нью-Йоркську фондову біржу, Капітолійський пагорб, Пентагон тощо.

Ми постійно взаємодіємо та ведемо відкритий діалог зі студентами, а також з колегами з Arizona State University та Cintana Alliance, що об'єднує понад 20 університетів під егідою ASU. Такий комплексний підхід до безперервного навчання та взаємопідсилення дає нам змогу послідовно розвиватися навіть у найскладніші періоди та пропонувати нашим студентам найкраще.