Майбутнє вже тут: ТОП 3 інструменти, що блискавично змінюють освіту
Фото: Лариса Музичук, директорка Міжнародного ліцею Study.ua
Зміст:
  1. Фантастика, що стала реальністю: VR, ЗD, ШІ
    1. 1. VR окуляри
    2. 2. ЗD-моделювання
    3. ШІ (штучний інтелект)

Летючі машини, штучний інтелект та новітні технології, що стали частиною побуту — так змальовували ще зовсім нещодавно майбутнє у футуристичних фільмах. Однак чи дійсно ми так далеко від цього сьогодні, як могли б вважати? Надсучасні технології у сфері освіти впевнено інтегруються в навчальний процес та відкривають широкі перспективи. Хочу розповісти про ТОП 3 інструменти на уроках, про які раніше діти могли лише мріяти. А зараз — вони стали частиною щоденного навчання навіть в Україні — у Міжнародному ліцеї Study.ua, де ми ввели їх використання до основної програми.

А чи впливає це на освіту загалом та спосіб викладання? Я вважаю, що так, безпосередньо. За допомогою інтеграції технологій у навчальний процес діти розуміють, що світ не поділяється на науки фізики чи історії, математики чи англійської мови. Світ складний, а його частини тісно пов’язані між собою. І саме ці зв’язки найбільше видно, коли ми залучаємо до навчання різноманітні технології в роботі.

Фантастика, що стала реальністю: VR, ЗD, ШІ

Майбутнє вже тут: ТОП 3 інструменти, що блискавично змінюють освіту

1. VR окуляри

VR окуляри — вже неодмінна частина багатьох уроків у нашому ліцеї Study.ua. Розповім далі, як саме їх можна використовувати та підлаштовувати під різні цілі.

Основна мета використання віарів на уроках: за допомогою цієї технології занурити учнів у тривимірне природне сприйняття світу або технології 360.

Це можуть бути як відео, так і зображення, головне — викликати відчуття присутності.

Ми активно впровадили VR окуляри на таких уроках:

  • англійської мова;

  • історія;

  • географія;

  • фізика;

  • хімія;

  • біологія;

  • математика;

  • література та мова.

Таким чином, за допомогою технологій можна дистанційно відвідати музей науки в Лондоні чи Шанхаї, або навіть детально роздивитися військо Наполеона та обговорити правила ведення війни.

Окуляри дають можливість, наприклад, "із головою" поринути:

  • в історію: віртуально побувати на розкопках археологів у часи скіфів;

  • астрономію: відвідати лабораторію NASA;

  • літературу: поспілкуватися з відомими письменниками та відвідати місця, де вони проживали;

  • геометрію: створити свою модель та розглянути її з різних боків, щоб правильно розв'язати задачу, або навпаки — розв'язати задачу, намалювавши той чи інший предмет.

Такий інтерактив забезпечує дітям глибоке занурення в предмет та активує більше органів відчуттів. Однак я вважаю, що тільки перегляду не достатньо для навчального процесу. Саме тому наші викладачі організовують жваві дискусії, аналіз подій чи явищ, які розкривають глибше тему, що вивчається, після перегляду того чи іншого відео.

Майбутнє вже тут: ТОП 3 інструменти, що блискавично змінюють освіту

2. ЗD-моделювання

Фантастична і незвична раніше річ — ЗD-моделювання, сьогодні активно залучається викладачами на наших уроках. Дітям цікаво спостерігати за сучасними технологіями, це допомагає не втрачати увагу до інформації та стежити за практичною стороною процесів, активно навчатися.

Наприклад, ЗD-моделювання використовуємо на таких предметах, як інформатика та математика. Ми маємо змогу в ліцеї друкувати різноманітні моделі на ЗD-принтері. Як наслідок — учні бачать результат свого навчання у фізичному вимірі та втілюють дивовижні проєкти, над якими працюють з викладачами.

ЗD-друк — це не майбутнє, а вже сьогодення у прикладних сферах наук. А започатковувати і знайомити з ним починаємо вже зі школи. Так, діти мають змогу створювати свої ЗD-моделі у графічних форматах і працюють над проєктами, які можна надрукувати на принтері. Оскільки пошук матеріалу для друку та сам друк займає досить тривалий час, сам друк відбувається після уроків, а учні отримують готові вироби, які вони безпосередньо спроєктували.

Я вважаю дуже важливим ось цей етап навчання — перетворення теорії на практику. Діти мають змогу "оживити" свої створені в теорії речі та доторкнутися до власного виробу. Таким чином викладачі та школярі досягають прикладної мети навчання.

До речі, ми навіть маємо амбітний задум втілити друк дрона і таким чином стати корисними й для наших захисників у ЗСУ.

Майбутнє вже тут: ТОП 3 інструменти, що блискавично змінюють освіту

ШІ (штучний інтелект)

Штучний інтелект — це, спрощено кажучи, системи, котрі намагаються відтворити інтелектуальну діяльність людини. Яскравим прикладом є ChatGPT, який зараз навіть студенти Стенфорду (згідно з опитуваннями — 17%) використовують у підготовці та в навчальному процесі, для мозкових штурмів тощо. А як щодо українських школярів та уроків з елементами ШІ? Чи потрібно навчати дітей етичного використання ШІ, принципам його роботи, застосуванню ChatGPT як корисного інструмента, а не готової відповіді на все? Я вважаю, що безперечно так.

Наразі ми запроваджуємо ШІ на уроках мови. Таким чином ми навчаємо учнів формулювати запитання правильно та вміти їх уточнювати. Чого можна досягти такими вправами? Діти вчаться комунікувати та чітко формулювати власну думку.

Також ми почали працювати над AR — доповненою реальністю. А ще оптимістично дивимось у напрямку використання робототехніки та створення власних елементарних роботів.

Зараз вже нікого не здивуєш диджиталізацією навколо. Світ стрімко й швидко змінюється. Однак я вважаю, що ці зміни не мають замістити нашу людську природу, допитливість та критичне мислення на просту автоматизацію та технології. Інтеграція їх у життя й навчання — це те, що дасть можливість зберігати цінності та водночас досягати більшого як особистості та суспільство. Тому, власне, ми впроваджуємо нові технології у навчальний процес, однак не забуваємо приділяти більше уваги спілкуванню між учнями та справжньою реальністю.

Моя улюблена фраза, яку знають всі наші вчителі та ментори у Міжнародному ліцеї Study.ua — вчитель до тих пір може бути вчителем, поки він вчиться. Як тільки вчитель перестає вчитися — він перестає бути справжнім вчителем.

Це стосується і застосування новітніх технологій у навчально-виховному процесі. Головні, на мій погляд, принципи застосування технологій в освіті — це вміння підібрати сучасний та цікавий контент для учнів, який перетинається із матеріалом програм, аби доповнити його і розширити кругозір дітей. Це має спонукати їх до запитань, аналітики та критичного мислення. Адже дитина, яка вміє аналізувати та критично мислити є готовою до дорослого життя та зможе відстоювати власну думку.

Лариса Музичук
Директорка Міжнародного ліцею Study.ua