Невидимий ворог та як йому протистояти: поради від експертів
- Як змінюється поширеність захворювання в Україні та світі протягом останніх років?
- Доступність лікування для населення обрано цьогорічною темою до Всесвітнього дня боротьби проти раку. Яким чином війна вплинула на діагностику та лікування?
- Тотальна трансформація в країні, спричинена війною, в певних областях, нехай і вимушено, проте позитивно впливає на прискорення революційних змін на краще. Ми можемо бачити технологічний прогрес у сфері послуг, діджиталізацію, оптимізацію та адаптацію багатьох процесів, які здавались недосяжними ще вчора. Чи спостерігаються такі позитивні тренди в сфері лікування та боротьби з онкологічними захворюваннями?
- Діагноз онкопацієнта часто сприймається, як вирок. В такий важкий момент складно зорієнтуватись і зрозуміти, як діяти. Допоможіть сформулювати перші важливі кроки, які повинен врахувати пацієнт для боротьби з раком.
- Як родині та близьким підтримати хворого? Де шукати інформацію про підтримку онкопацієнтів?
- Які фактори впливають на зниження ризику захворювання? Що може робити кожен з нас, аби протистояти цьому захворюванню?
- Висновки:
Спікери:
Андрій Безносенко, Головний лікар Національного інституту раку
Анна Узлова, Директорка та співзасновниця фонду Inspiration Family
Щороку 4-го лютого світ відзначає Всесвітній день боротьби проти раку. Ця інформаційна подія має на меті привернути увагу суспільства та урядів до проблем, що пов’язані з протистоянням людства цій загрозі. Щорічно мільйони людей стають жертвами цієї хвороби, а поширеність онкологічних захворювань потребує все нових заходів від усіх сторін без виключення. Україна цю боротьбу не полишає ні на день, попри війну на військовому фронті. За ініціативи соціального проекту в підтримку онко-пацієнтів "Бути поруч" та з допомогою запрошених експертів, Андрія Безносенка (Головного лікаря Національного інституту раку) та Анни Узлової (Директорки та співзасновниці фонду Inspiration Family) ми спробуємо:
- розібратись у стані справ у сфері боротьби з онкологічними захворюваннями,
- зрозуміти, як діяти людині, що зіштовхнулась з онкодіагнозом,
- зорієнтуватись, як Бути поруч та підтримати близьку людину під час лікування.
Як змінюється поширеність захворювання в Україні та світі протягом останніх років?
Андрій
Поширеність онкологічних захворювань є дійсно актуальним питанням, адже тісно корелює зі старішанням населення у світі. Вік є одним з факторів розвитку раку. Так, в країнах з високою тривалістю життя ви можете спостерігати високі рівні захворювання на рак, і зовсім не тому, що там погана медицина чи умови життя, а тому, що великий контингент населення доживає до віку 80 років і більше. Що стосується рівня захворюваності, то важливо наголосити, що Україна, попри поширену думку, тут не є лідером. Ми навіть не в середині цього рейтингу. В лідерах ви можете побачити такі розвинені країни як Франція, Німеччина, скандинавські країни, що зумовлено тривалістю життя в цих країнах і високим рівнем діагностики та раннього виявлення. А от за показником смертності від раку Україна, на жаль, знаходиться в лідерах, бо найчастіше люди звертаються за допомогою вже на пізніх стадіях виявлення хвороби, що значною мірою впливає на прогноз. Не в останню чергу на таку картину вплинула пандемія COVID-19, що призвела до глобальної паніки серед населення і відмови відвідувати лікарів. Натомість зараз кількість зареєстрованих занедбаних (3-4 стадій) випадків істотно збільшилася. Війна вплинула на ситуацію з захворюваністю по-своєму, проте в поточних умовах ми поки не маємо достовірних даних, адже частина онкоцентрів знаходяться під окупацією, а в країні триває активна внутрішня і зовнішня міграція. Тож, можу прогнозувати, що цьогоріч ми побачимо найнижчий показник реєстрацій. Проте, це далеко не привід радіти.
Анна
Звісно, як у світі, так і в Україні, присутня динаміка і поширеність онкологічних захворювань. Це переважно пов’язано з тим, що в останні роки покращились методи діагностики та раннього виявлення, збільшилась тривалість жтиття. Події останніх років (ковід та війна) також вплинули на ці показники. В попередні роки в середньому на рік фіксували приблизно 140 000 нових випадків. Проте говорити про об’єктивність прогнозів цьогорів в умовах постійних змін, міграції населення, окупації та обмеженості діагностики на непідконтрольних територіях не доводиться. Серед пацієнтів все частішають випадки звернень на більш пізніх стадіях, що пов’язано з відкладеною діагностикою.
Доступність лікування для населення обрано цьогорічною темою до Всесвітнього дня боротьби проти раку. Яким чином війна вплинула на діагностику та лікування?
Андрій
Лікування раку в умовах війни – це безпрецедентний досвід. Тому ми зараз в процесі аналізуємо дані, які вдається зібрати і публікуємо їх. Багато пацієнтів вимушено мігрують і покрити потребу в доступі без чіткого планування вкрай важко. Економічний стан також не сприяє ситуації з доступністю, адже за умов виживання забезпечувати одночасно побут та лікування досить важко. Безумовно в нас є певна категорія пацієнтів, які закріплені за онкоцентрами в умовно благополучних регіонах (Центр та Захід України) та мають гарантований доступ до лікування, принаймні на базовому рівні. Проте є і пацієнти, які лишились на непідконтрольних територіях. Тож тут, очевидно, не доводиться говорити про доступність лікування. Є також частина тих, хто переїхав в інші країни і в них є шанс отримувати відповідне лікування в країні перебування. Тут ми працюємо над тим, аби разом з партнерами підтримувати наших пацієнтів. Наразі це дає можливість за програмою Медевакуація отримувати допомогу закордоном. І, говорячи про пацієнтів з прифронтових областей, варто відзначити, що вони часто вимушені переїжджати для отримання належної допомоги. Така внутрішня міграція призводить до певного дефіциту по ліках з огляду на розрахунки, адже вони проводились відповідно до довоєнних умов і без урахування фактору переміщення нових пацієнтів. Тут ситуацію трохи пом’якшує безкоштовна допомога і залишки препаратів, які перерозподіляються між онкоцентрами для того, аби кожен потребуючий отримав необхідне.
Якщо говорити про невоєнний контекст, то тут спільним бар’єром на шляху доступності є проблема фінансування. Лікування онкології є дуже дороговартісним. І це стосується всіх країн світу. І оскільки жодна з країн не може в повному обсязі покривати такий бюджет, дискусія світової спільноти довкола рішення з фінансуванням досі триває.
Анна
Якщо говорити про початок повномасштабного вторгнення, то спочатку ситуація була складна, адже онкоцентри були переповнені, частина – окуповані чи зруйновані. Тут варто розуміти, що система і до того ніколи не була ідеальною, а війна лише загострила проблеми, пов’язані з доступністю лікування. Додаймо до цього складну безпекову ситуацію, погіршення економічного стану, ускладнення ситуації зі збором коштів на потрібні препарати, можливістю продати майно, аби отримати кошти для придбання дороговартісних ліків і ми отримаємо досить невтішну картину. В перші місяці війни, проблема з забезпеченням частково забезпечувалась гуманітарною допомогою. Проте навіть з урахуванням цієї допомоги, багато потреб лишаються не покритими. Дана проблема стосується передусім інноваційних препаратів, проте навіть з базовою терапією, яка покривається за державний кошт, вона існує. Існують також програми лікування закордоном, на яке скеровує МОЗ. Тут варто звернути увагу на те, що країни Європи лікують українських пацієнтів безкоштовно, але це не медичний туризм. Ця допомога надається людям, які тікають від війни. Тобто в першу чергу, приїхавши в будь-яку країну Європи, необхідно зареєструватись в цій країні, отримати житло, потім звернутись до сімейного лікаря і після цього пацієнт може потрапити до онколога. Тому, важливо свідомо оцінювати всі ризики.
Тотальна трансформація в країні, спричинена війною, в певних областях, нехай і вимушено, проте позитивно впливає на прискорення революційних змін на краще. Ми можемо бачити технологічний прогрес у сфері послуг, діджиталізацію, оптимізацію та адаптацію багатьох процесів, які здавались недосяжними ще вчора. Чи спостерігаються такі позитивні тренди в сфері лікування та боротьби з онкологічними захворюваннями?
Андрій
Новітніми трендами в сфері лікування раку є інноваційні ліки, малоінвазивна хірургія, променева терапія та ін.. Попри війну, Україні вдається рухатись в напрямку забезпечення цих тенденцій. До прикладу, нещодавно в Національному інституті раку було встановлено новий лінійний прискорувач, така іноваційна техніка протягом останніх років закуповувалась і для інших онкоцентрів. Якщо говорити про інноваційні препарати, то тут значну роль відіграла гуманітарна допомога, яка за приблизними розрахунками становить 500 000 млн грн. Хірургічне лікування також прогресує завдяки новітнім технологіям. У підтвердження цього факту можна привести статистику щодо середньої кількості післяопераційних ліжко-днів, яке, в порівнянні з тижнями раніше, наразі становить максимум 4 доби. Наші лікарі не призупиняють процес підвищення кваліфікації і продовжують навчатись, відвідувати конференції, симпозіуми і переймати кращі світові практики. Всі ці фактори значно покращують якість життя наших пацієнтів.
Анна
Наразі ще не видно великих результатів, проте зародки таких змін з’явились. Значним чином на це впливає увага міжнародної спільноти та партнерів до України, які допомагаючи нам, очікаують відповідальності у відповідь. Крім того, всі учасники цієї сфери налаштовані на відбудову з нуля, з урахуванням досвіду попередніх помилок. Наміри відчуваються досить серйозно. Відчуття єдиного шансу мобілізує і рухає вперед і, передусім, це проявляється в можливостях. Не завжди правда можна їх опрацювати за браком ресурсу чи екстремальних умовах, як то блекаути останніх місяців, та вони безсумнівно є.
Діагноз онкопацієнта часто сприймається, як вирок. В такий важкий момент складно зорієнтуватись і зрозуміти, як діяти. Допоможіть сформулювати перші важливі кроки, які повинен врахувати пацієнт для боротьби з раком.
Андрій
З боку лікаря онколога можу відзначити наступне. Передусім варто усвідомити, що рак – це не прокляття. Це хвороба, якою хворіють мільйони пацієнтів у всьому світі. Тому, першим завданням є зібрати максимально всі обстеження на час первинної консультації.
Іншою важливою практикою є так звана "друга думка". Вона є популярною у світі і дозволяє виключити людський фактор. Рекомендую пацієнтам перевірити біопсію та гістологію в 2-х різних лабораторіях, аби мінімізувати ймовірність помилки. І коли діагноз підтверджується, потім пацієнт має обрати лікаря, якому довіряє і визначитись з тактикою лікування. Довіра – це дійсно важливо, адже пацієнтові в подальшому доведеться комунікувати з лікарем місяцями, а можливо й роками.
Наостанок, хочу зауважити, що в світі дуже популярим є рух "пацієнт до пацієнта". Тут ви можете отримати підтримку, пораду щодо шляху пацієнта, перевірених та достовірних інформаційних ресурсів. Ну і звичайно, якщо пацієнт відчуває, що не може впоратись самостійно чи отримати відповідну допомогу від рідних, надзвичайно актуальною є психологічна підтримка під час лікування. Щомісяця ми спостерігаємо, як збільшується потік та потребу в наданні такої допомоги і бачимо в цьому перспективний напрямок.
Анна
Шлях пацієнта починається з сімейного лікаря.
Важливо передусім довіряти доказовій медицині і не гаяти часу на звернення до інших джерел у пошуку вирішення цього питання. Лікування та діагностування – це складний процес, який потребує часу та зусиль, проте це – єдиний шлях до комфортного та тривалого життя.
По-друге, важливо знати про свої права. Попри всі недоліки системи лікування, безкоштовний базовий рівень лікування в Україні – доступний кожному. Для того, аби зорієнтуватись в цьому, можна звернутись до профільних організацій та фондів, як наприклад Inspiration Family.
По-третє, важливо пам’ятати, що правильна діагностика вирішує багато. Серед фахівців існує таке твердження: "Нема гістології – нема онкології". А, отже, даний етап потребує ретельної уваги.
По-четверте, ми рекомендуємо завжди звертатись до думки іншого фахівця для об’єктивності діагнозу. Це є абсолютно нормальною практикою.
По-п’яте, важливо знайти однодумців, будь-то близькі чи знайомі, які зіштовхнулись з тією ж проблемою. Саме вони можуть стати натхненням і порадою в цей складний для кожного пацієнта період. Разом з тим, мова ні в якому разі не повинна йти про порівняння діагнозів чи лікування, а радше – про шлях пацієнта на шляху його боротьби.
Як родині та близьким підтримати хворого? Де шукати інформацію про підтримку онкопацієнтів?
Андрій
Безумовно це, передусім, офіційні інформаційні джерела МОЗ та онкологічних центрів, професійні сторінки лікарів онкологів, пацієнтських організації та програм з підтримки онкопацієнтів в Україні. Ці джерела відповідають за контент та несуть репутаційні ризики. На противагу, варто наголосити, що ні в якому разі такими джерелами інформації не повинні ставати контекстна реклама (особливо з закликами одразу купити курс зцілення чи диво-препарат) та представники нетрадимційних методів лікування, які не несуть ніякої відповідальності за наслідки. По факту, звертаючись до таких заходів, пацієнт просто втрачає час і, після невдалих спроб, приходить до лікаря вже на останній стадії. Тож, довіряйте науково доведеній медицині та лікарям, адже це рятує життя.
Анна
З власного досвіду скажу, що пошук підтримки можна знайти в позитивних історіях інших пацієнтів. В житті близькі та рідні можуть бути як підтримкою, так і заважати. Тому важливо критично осмислювати, ваші дії допомагають пацієнту на шляху його боротьби. Часом пацієнти відмовляють від допомоги, тоді необхідно шукати сенси, і вони для кожного можуть бути свої – наприклад, побачитити першого онука та чи весілля доньки. У складніших випадках важливо звертатись з фаховою допомогою до онкопсихологів. Користуватись практичними порадами від експертів та фахівців, які ви можете знайти на інформаційних порталах соціальних проектів з підтримки онкопацієнтів, як наприклад "Бути поруч".
Але ні в якому разі не можна радити нетрадиційне лікування. Інформаційна робота довкола обізнаності людей про рак робить свою справу і таких запитів стає менше. Проте, на жаль, такі випадки все ще трапляються.
Які фактори впливають на зниження ризику захворювання? Що може робити кожен з нас, аби протистояти цьому захворюванню?
Андрій
Ці рекомендації є давно відомими і підтвердженими відповідними науковими дослідженнями.
· Тримайте вагу тіла в межах норми.
· 2,5 години на тиждень займайтесь активним фізичним спортом (орієнтовно 30 хв щодня).
· Віддавайте перевагу споживанню білків рослинного похордження.
· Відмовтесь від алкоголю та паління.
· Проаналізуйте спадковий анамнез, адже певні види раку мають фактор спадковості.
· Уникайте прямого сонячного випромінювання.
· Для жінок, дотримуйтесь належної культури догляду за жіночим здоров’ям і проходьте щорічні огляди у гінеколога та мамолога.
· Не нехтуйте можливістю раннього виявлення хвороби. Дотримуйтесь рекомендацій МОЗ та проходьте профілактичні огляди, які безкоштовно забезпечує держава. Для цього, звертайтесь до сімейного лікаря.
Анна
Ці істини є давно відомими, проте здебільшого тим, хто або втратив в біду, або має відношення до сфери боротьби з онкологічними захворюваннями. Тож важливо саме здоровим людям пам’ятати про відмову від шкідливих звичок (алкоголь, тютюнопаління), здорове та збалансоване харчування (збільшення споживання овочів та фруктів), фізична активність, вакцинація від папілома вірусу та гепатиту B (є види раку, які можна попередити, наприклад рак шийки матки та рак печінки) та зниження контактів з канцерогенами.
Зважаючи на війну, ці прості правила не завжди прості у виконанні, адже частина населення перебуває в стресі і справляється з ним далеко не звичними методами, частина людей знаходяться в зоні бойових дій, решта не може забезпечити здорове харчування зважаючи на економічний стан.
Висновки:
Таке серйозне захворювання як онкологія — це важкий удар та серйозний виклик не лише для пацієнта, а й для його найближчого оточення. На шляху діагностики, лікування та одужання важливо керуватись науково-доведеними методами, звертатись за допомогою до фахівців, а за підтримкою – до пацієнтської спільноти. Саме з такими партнерами на шляху успішність у боротьбі проти цієї хвороби отримує значно вищі шанси. Більше інформації про підтримку онкопацієнтів, історії перемог, практичні рекомендації від експертів у сфері онкології, як для пацієнтів, так і для їх рідних ви можете знайти на порталі освітньо-соціального проекту "Бути поруч".