Як українцю безкоштовно вступити в чеський університет у 2024 році 
Фото: Студенти GoStudy біля навчального корпусу 
Зміст:
  1. Вимоги для вступу для українців
  2. 7 кроків до безкоштовного навчання у Чеському виші
    1. Крок 1. Вивчення чеської мови
    2. Крок 2. Здача НМТ
    3. Крок 3. Підготовка документів до переїзду
    4. Крок 4. Профорієнтація, вибір університету та спеціальності
    5. Крок 5. Подача документів у виш 
    6. Крок 6. Складання вступних іспитів
    7. Крок 7. Зарахування
  3. Вступити у найкращі виші Чехії — просто

Вища освіта в Чехії повністю безкоштовна. А умови вступу в виш однакові як для громадян країни, так і для іноземців. 

У цій статті Олександр Касьянов, керівник українського офісу по роботі з клієнтами GoStudy, дасть покроковий план, як українському абітурієнту вступити в найкращі виші Чехії. 

Вимоги для вступу для українців

Чеська система вищої освіти максимально лояльна для іноземців. Кожен українець може взяти участь у конкурсі в будь-який державний виш разом з громадянами Чехії. 

Головна вимога — знання чеської мови на рівні B2, підтверджене сертифікатом державного зразка.

Причина проста: викладання у державних вишах Чехії ведеться виключно чеською мовою. Студент, що має рівень володіння нижчий за B2, просто не зможе повноцінно розуміти матеріали лекцій та брати участь в дискусіях.

B2 — це найменший рівень володіння, який дозволяє подати документи у чеський виш. Експерти Go Study рекомендують: для повноцінної соціалізації та розуміння потрібно мати хоча б рівень C1.

Якщо ж абітурієнт хоче здобути спеціальність, де є велика кількість специфічної лексики (охорона здоров’я, юриспруденція, інженерія тощо), то дуже радимо вивчити основні слова заздалегідь. Хоч українська і чеська мови мають багато спільнокореневих слів, спеціалізована лексика дуже різна. 

Студентка GoStudy з сертифікатом про отримання рівня чеської мови В2
Студентка GoStudy з сертифікатом про отримання рівня чеської мови В2

Чеська система освіти відрізняється від української. В Чехії школярі вчаться 13 років, а в Україні — 11. Щоб компенсувати формальну нестачу цих двох років, українському абітурієнту потрібно скласти академрізницю з основних предметів. Сам іспит не викликає складнощів, адже українські діти за 11 років опановують практично ту саму програму, що чеські за 13. Якщо ж українець навчався один або два роки в українському виші, то цей час можуть також зарахувати і дозволити не складати академрізницю взагалі. 

Кожен чеський виш призначає власні вступні іспити. Але здати НМТ в Україні потрібно. Вступна комісія не дивиться на отримані бали — важливий сам факт складання підсумкових іспитів. Проте як стверджують студенти Go Study, українське НМТ набагато важче, ніж вступні у чеські виші. Крім того, список контрольних питань відомий заздалегідь, тому підготуватися можна без зайвих проблем.

7 кроків до безкоштовного навчання у Чеському виші

Мовний центр GoStudy допомагає абітурієнтам вступати в найкращі європейські виші вже 26 років. За цей час понад 20 000 абітурієнтів стали студентами університетів у Чехії, Словаччині та Австрії. 

Лише протягом 2023 року понад 2000 студентів пройшли підготовку в GoStudy та вступили в обрані виші. Ми створили зрозумілий алгоритм, який допоможе українському абітурієнту стати студентом європейського університету.

Крок 1. Вивчення чеської мови

Самостійне вивчення мови за допомогою репетиторів до рівня B2 займає в середньому 2-2,5 роки. Особливу увагу треба звернути на розмовні навички, технічну лексику та сленг. 

Викладачі у вишах не роблять ніяких поблажок іноземцям. Лекції читаються швидко, а специфічну і технічну лексику ніхто не пояснює окремо. Навіть маючи рівень B2, студенту буде досить складно розуміти навчальний матеріал та брати участь в семінарах. Додайте до цього стрес від сепарації від батьків, відсутність нормальної соціалізації та навчальне навантаження — студенту буде вкрай важко справитися з цим самотужки.

Мовні курси безпосередньо в країні навчання допомагають значно м’якше влитися у іншомовне суспільство. Ось чому:

  • Більше часу для вивчення мови. Середня кількість годин навчання на курсах або з репетитором — 4 на тиждень. У мовній школі безпосередньо в країні — 20 годин на тиждень. 

  • Мовне середовище. Будь-які побутові питання потрібно вирішувати мовою, яку вивчає студент. Завдяки цьому на базовому побутовому рівні студент спілкується вже через місяць занять. А через дев’ять місяців він отримує достатні навички, щоб вільно обговорювати практично будь-які теми.

  • Проста соціалізація. Якнайменше половина студентів у навчальних групах мовної програми розмовляють українською. Студент без проблем може знайти друзів і отримує достатньо спілкування та необхідну підтримку.

  • Практика живої мови. Заняття ведуть носії мови, тому студент вивчає актуальні розмовні конструкції, сленг та відразу працює над правильним акцентом.

Навчальний процес у Go Study проходить в малих групах до 10 студентів, тому всі отримують максимум практики мови
Навчальний процес у Go Study проходить в малих групах до 10 студентів, тому всі отримують максимум практики мови

Вибір завжди за студентом і його батьками, але самостійне вивчення чеської варто починати не пізніше дев’ятого класу школи. В одинадцятому та відразу після випуску мовна програма — це єдиний варіант вивчити мову на достатньому рівні для навчання у виші.

Дізнайтеся більше про мовну програму Go Study тут.

Крок 2. Здача НМТ

Для вступу у чеський виш НМТ не обов’язкове, адже студент зобов’язаний скласти внутрішні іспити в університеті. 

Проте здати НМТ все ж варто. Для більшості європейських університетів факт складання національного іспиту буде достатнім доказом формального завершення повної середньої освіти. 

Навіть якщо абітурієнту доведеться скласти академрізницю, проходити повну переатестацію знань не знадобиться. 

Результати НМТ практично не важливі. Потрібно лише, щоб випускник набрав мінімальний прохідний бал. 

Крок 3. Підготовка документів до переїзду

До повномасштабного вторгнення абітурієнту потрібно було оформити студентську візу. Але чеський уряд максимально спростив процедуру для громадян України.

Тепер приїхати в Чехію можна навіть за українським паспортом, а вже в місцевих інституціях отримати так звану "візу захисту". Цей різновид візи дозволяє перебувати на території країни практично необмежений період часу, дає змогу вчитися і працювати. 

Також "віза захисту" дозволяє отримувати щомісячну фінансову допомогу на компенсацію оренди житла. На сьогодні це 2400 крон (3926 гривень).

Проте якщо абітурієнт виїжджає не з батьками, потрібно заздалегідь оформити дозвіл на виїзд неповнолітньої дитини за кордон та довіреність на ім’я особи, що їде разом з нею. 

Крок 4. Профорієнтація, вибір університету та спеціальності

Вибір спеціальності і університету вкрай важливий, адже саме у цій спільноті молода людина проведе щонайменше чотири роки. І обрати є з чого.

Про високий рейтинг освіти у Чехії свідчить той факт, що 16 з 26 чеських державних університетів потрапили у світовий рейтинг кращих вишів QS World University Rankings 2023-2024.

Карлів університет вважається найкращим університет Чехії. Це найстаріший вищий навчальний заклад Центральної Європи, в якому вчиться понад 50 000 студентів. За рейтингом QS він посів 248 місце у світі. Для порівняння, КНУ імені Тараса Шевченка, який вважається найпрестижнішим навчальним закладом України, знаходиться лише на 681 місці. 

Поруч з Карловим університетом до рейтингу кращих потрапили:

  • Університет Масарика — найсучасніший виш Чехії з великим вибором наукових, технологічних та гуманітарних спеціальностей. Адже це єдиний університет у світі, який має власну полярну станцію в Антарктиді.

  • Університет Палацького — кращий вибір для спеціальностей у сфері освіти, екології та охорони навколишнього середовища. 

  • Чеський Аграрний Університет — університет з найбагатшою матеріальною базою в Чехії та найбільшим економічним факультетом. 

  • Технічний університет в Брно — виш, де готують найкращих спеціалістів у сферах IT, телекомунікацій, електротехніки, архітектури та інших технічних галузей. 

  • Хіміко-технологічний університет у Празі — найбільший виш у Центральній Європі, що готує спеціалістів харчової промисловості.

Виші часто проводять дні відкритих дверей, напряму спілкуються з абітурієнтами, відповідають на питання. Молода людина може без проблем поспілкуватися зі студентами закладу, дізнатися про особливості навчання та студентського життя. 

В мовному центрі GoStudy ми запускаємо спеціальні профорієнтаційні програми, щоб абітурієнти змогли обрати спеціальність, яка буде якнайкраще відповідати їх інтересам та здібностям. Адже більшість підлітків їде в камп без точного розуміння, в якому університеті та на якому факультеті вони хочуть навчатися. 

Крок 5. Подача документів у виш 

Чеська система освіти досить сильно бюрократизована. А якщо врахувати, що в кожного вишу власні правила прийому та подачі документів, то можна дуже легко заплутатися. 

При цьому правила щодо формату та строків подачі дуже жорсткі. Якщо один документ зі списку протерміновано хоча б на день, університет не приймає весь пакет. Донести пізніше, як це часто дозволяють українські виші, не вийде. 

Що ще більш неприємно, університет не повідомляє про помилки в заповненні документів. Абітурієнт впевнений, що все добре, а в результаті йому приходить відмова. Щоб такого не трапилося, під час подачі документів дуже рекомендуємо скористатися допомогою професіоналів. Адже саме тут трапляється більшість помилок, особливо коли абітурієнт подає документи в кілька вишів. 

Крок 6. Складання вступних іспитів

Кожен виш Чехії має власні особливості вступних іспитів. Єдиного формату складання не існує: кожен виш самостійно обирає, як саме тестувати знання вступників.

Проте більшість з них заздалегідь розкривають контрольні питання. Абітурієнт може без проблем підготуватися та скласти іспит якнайкраще. 

Крок 7. Зарахування

В Чехії фінальне зарахування студентів на перший курс у всіх вишах відбувається протягом одного дня. 

Якщо вступник отримав запрошення в університет, то в заздалегідь встановлений день він має прийти в університет і підтвердити, де саме він буде вчитися. Такий формат обрали, щоб зменшити плутанину, коли один студент вступає одночасно у декілька вишів. 

Проте якщо випадково пропустити фінальний день, то абітурієнта не зарахують в жоден навчальний заклад, навіть якщо він блискуче пройшов вступні іспити відразу у всі. 

Вступити у найкращі виші Чехії — просто

Мовна школа GoStudy — це найпростіший спосіб стати студентом європейського вишу. Наші спеціалісти допомагають абітурієнту пройти усі кроки правильно і без зайвих проблем. 

Вступник вивчає чеську мову не розмовному рівні, соціалізується та знаходить нових друзів, звикає до культурних особливостей країни та грамотно обирає виш і спеціальність. І це працює, адже понад 90% учнів GoStudy вступають саме в той університет, в який прагнули. 

За 4 роки роботи в Україні, ми допомогли понад 6000 українським абітурієнтам вступити в виші Чехії, Словаччини, Австрії. Допоможемо і вам. Тисніть на посилання і дізнайтеся більше про вступ у Європейські виші разом з GoStudy.