Міжнародний фестиваль Docudays UA оголосив переможців конкурсних програм
Стали відомі фільми-переможці конкурсних програм 21 Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Їх оголосили на сайті фестивалю.
Фільм "Золоте життя" режисера Бубакара Санґаре (Буркіна-Фасо, Бенін, Франція) отримав дві нагороди:
- головний приз у програмі DOCU/Світ;
- спеціальну відзнаку у програмі Rights Now!
Стрічка розповідає про трансформацію 16-річного підлітка-шахтаря на прізвисько Боло, який видобуває золото в Буркіна-Фасо. Як і всі його однолітки, хлопець має мрії, тож він сподівається знайти золото, за допомогою якого зможе їх здійснити.
Фільм "Фрагменти льоду" режисерки Марії Стоянової (Україна, Норвегія) отримав п'ять нагород:
- головний приз у програмі DOCU/Україна;
- головний приз премії імені Андрія Матросова;
- головний приз від студентського журі;
- спеціальну відзнаку у програмі DOCU/Світ;
- приз від журі спілки кінокритиків України.
У фільмі йдеться про батька режисерки, фігуриста колись всесвітньо відомого українського ансамблю "Балет на льоду". Чоловік гастролював за кордон і знімав своє життя на камеру в часи перебудови: подорожі, народження доньки, розпад СРСР, завершення кар’єри. Марія Стоянова відкриває цей аматорський архів, аби побачити західну утопію очима пізньорадянської людини й ініціювати з нею особистий діалог.
Стрічка Nice Ladies режисерки Марії Пономарьової (Нідерланди, Україна) здобув спеціальну відзнаку у програмі DOCU/Україна. Кінокартина розповідає історію харківської команди з чирлідингу 50+. Героїні готуються до виступу на чемпіонаті Європи та руйнують стереотипи про жінок старшого віку. Але починається повномасштабна війна і вони мають зберегти дружбу та співпорозуміння попри поділ на "тих, хто виїхав" і "тих, хто залишився".
Фільм "Під знаком якоря" режисера Тараса Співака (Україна) отримав головний приз у програмі DOCU/Коротко. Стрічка розповідає про Київське вище військово-морське політичне училище, на місці якого відкрився університет "Києво-Могилянська академія". Режисер досліджує складні та часом парадоксальні зв’язки між війною й культурою, радянським минулим і сучасністю.
Фільм "Кіоск" режисера Даніеля Стопа (Польща) здобув дві нагороди:
- спеціальну відзнаку у програмі DOCU/Коротко;
- спеціальну відзнаку від студентського журі.
Це історія дружби між Анею та її свекрухою Лідою. Жінки з протилежними характерами зустрічаються в газетному кіоску, яким керує Аня. Вони працюють над запитом про розлучення, який допоможе Ліді почати нове життя без страху й насильства від чоловіка-аб’юзера. Попри жорсткі слова й постійні виклики, між жінками поступово виникає зв’язок, що надає їм сили та сміливості.
Стрічка "Все має жити" режисерів Тетяни Дородніциної та Андрія Литвиненка (Польща, Україна) отримав дві нагороди:
- головний приз у програмі Rights Now!
- приз глядацьких симпатій.
Фільм показує незвичне повсякдення Анни Куркуріної — спортсменки, "найсильнішої жінки світу", зоозахисниці й відкритої лесбійки. Жінка викладала біологію в школі, працювала в місцевому зоопарку та допомагала облаштувати притулки для тварин. У 40 років вона вирішила професійно зайнятися важкою атлетикою і стала триразовою чемпіонкою світу.
Кінокартина "Трішки чужа" режисерки Світлани Ліщинської (Україна, Німеччина, Швеція) здобула спеціальну відзнаку премії імені Андрія Матросова. У ній ідеться про чотири покоління українок з однієї сім’ї, які досліджують руйнування своєї національної ідентичності через повномасштабне вторгнення Росії. Разом і кожна окремо водночас вони вирушають в емоційну подорож під впливом нововіднайдених спогадів і сімейної історії.
Окремі нагороди вручили й від DOC Alliance:
- за повнометражний документальний фільм здобула стрічка "Ландшафти та лють" режисерки Ніколь Фьоґлє (Швейцарія);
- за короткометражний документальний фільм отримала кінокартина "Розтрощені" режисера Камій Віні (Бельгія);
- спеціальну відзнаку здобув фільм "Аборти на getty" режисера Франциса Кабіша (Німеччина, Австрія).
"На цьому Docudays UA не завершується: стрічки-призерки можна переглянути в глядацькі дні з 7 до 9 червня. Частину фільмів і записи фестивальних дискусій буде можливість переглянути на DOCUSPACE", — зазначили організатори фестивалю.