Вчені виявили, які показники крові мають бути, щоб дожити до 100 років
Нове дослідження свідчить, що люди, які дожили до 100 років, мали нижчий рівень глюкози, креатиніну та сечової кислоти після 60 років.
Вчені з Каролінського інституту оцінили дані про біомаркери крові понад 44 500 шведів. Учасники пройшли медичне обстеження у 1985 і 1996 роках. Потім за ними спостерігали протягом 35 років. Дослідники зосередилися особливо на людях, які народилися між 1893 і 1920 роками, яким було від 64 до 99 років, коли вперше перевірили їхні зразки крові.
Серед учасників — 1224, або 2,7%, дожили до 100 років. Переважна більшість (85%) столітніх людей були жінки.
Дослідники порівняли профілі біомаркерів людей, які дожили до 100 років, і їхніх однолітків, які прожили менше. Аналіз виявив 12 біомаркерів крові.
Ці біомаркери включали загальний холестерин і глюкозу як маркери метаболізму, сечову кислоту, що вказувала на рівень запалення, ферменти, що вказували на здоров’я печінки, і креатинін як показник здоров’я нирок. Дослідники також досліджували рівень альбуміну — біомаркер, пов'язаний з харчуванням, та заліза в крові — пов'язаний з анемією.
За винятком печінкових ферментів АЛТ та альбуміну, всі інші біомаркери пов’язані з ймовірністю того, чи доживе людина до 100 років.
Ті, у кого підвищений рівень загального холестерину та заліза, мали більшу ймовірність стати довгожителями порівняно з тими, хто мав нижчий рівень. Водночас люди з вищим рівнем глюкози, креатиніну, сечової кислоти й ферментів печінки мали нижчі шанси дожити до 100 років.
Попри те, що в деяких випадках виявлені в дослідженні відмінності між групами були невеликими, дослідники сказали, що результати все ж свідчать про "потенційний зв’язок" між метаболізмом, харчуванням і довголіттям.
"Випадковість, ймовірно, відіграє важливу роль у досягненні 100-річного віку. Але той факт, що відмінності в біомаркерах можна було спостерігати задовго до смерті, свідчить про те, що гени та спосіб життя також можуть неабияк повпливати", — кажуть автори дослідження.
За їхніми словами, такі фактори, як харчування та споживання алкоголю, відіграють певну роль. Тому людині варто слідкувати за показниками нирок і печінки, а також глюкози та сечової кислоти, коли вона стає старшою.