Барселона (Фото: Depositphotos)

Барселона до 2028 року скасує ліцензії на 10 101 квартиру, які наразі дозволені для короткострокової оренди. Мер міста Жауме Колбоні називає цей крок різким, проте необхідним для стримування підвищення вартості на житло. Адже, як він стверджує, для Барселони, як і для інших великих міст Європи – це проблема номер один. Про це пише The Guardian.

Протягом 10 років ціни на оренду зросли на 68%. Вартість купівлі житла – на 38%. Тож, на тлі скарг містян, Жауме Колбоні підкреслив наявність понад 10 000 ліцензій, які місто надає туристам через такі платформи, як Airbnb. Як вважає мер, це швидкий спосіб збільшити кількість квартир. До того ж обмежить потік туристів, які щорічно відвідують Барселону.

Столиця Каталонії тривалий час намагалася розв’язати проблему надмірного туризму, запроваджуючи обмеження на кількість туристичних квартир. "Після років спроб ми дійшли висновку, що напівзаходи не працюють", — сказав Колбоні. "Дуже важко управляти ситуацією та переконатися, що немає нелегальних оренд. Набагато простіше та зрозуміліше сказати, що туристичних квартир у Барселоні більше не буде".

Попри критику довгого терміну реалізації, мер міста стверджує, що часові рамки зумовлені регіональним законодавством. Торік термін дії ліцензії на туристичні квартири обмежили до п’яти років у районах, які мають дефіцит житла. Тож після завершення дії ліцензії влада міста не буде їх продовжувати.

Мандат чинного мера завершується у 2027 році, що автоматично робить його стратегію вразливою, адже її можуть скасувати з приходом нової влади. А регіональне законодавство дозволяє власникам подати запит на одноразове продовження терміну дії ліцензії до п’яти років. Але за умов, що вони зможуть довести, що інвестували в об’єкт. На думку Колбоні, ці випадки можливі, але вони становитимуть "незначну частину".

У вересні Apartur — власниця 85% легальних туристичних квартир — оголосила про наміри подати позов на компенсацію за втрачені доходи та інвестиції. Крім того, компанія заявила, що цей план "прихована примусова експропріація". В Apartur зазначають, що вимоги можуть сягати до 3 млрд євро. Заразом компанія закликає місто переглянути підхід до короткострокової оренди. На їхню думку, проблеми з надмірним туризмом не зменшаться, якщо обмежити туристичні квартири.

Щодо плану мерії Барселони висловився й конституційний суд Іспанії. У лютому вони погодилися розглянути юридичний позов, який подала консервативна Народна партія, яка стверджувала, що регіональна влада перевищила свої повноваження з регулювання використання приватної власності.

  • 21 липня в Іспанії пройшла багатотисячна акція проти напливу туристів. Ініціатором протесту у місті Пальма-де-Майорка стала організація "Менше туризму, більше життя".
  • Влада Барселони (Іспанія) заявила про намір підвищити туристичний збір для пасажирів круїзних лайнерів, які зупиняються в місті менш ніж на 12 годин.
  • З вулиць Барселони хочуть прибрати невеличкі магазини сувенірів та інші дрібні крамниці, бо вони "неспроможні сплачувати орендну плату". Таке рішення запропонував міський радник Барселони Альберт Баттле в межах боротьби з напливом туристів.