Фото: pexels.com

Цього року 25 листопада американці святкують День подяки. Дата щороку змінюється, адже свято проводять кожен четвертий четвер листопада.

Перший День подяки відзначався 1621 року, коли англійські колоністи з Плімутської колонії (сучасна територія штату Массачусетс) зібрали свій перший врожай після голодної зими.

Губернатор Вільям Бредфорд вирішив підняти дух своїх підлеглих перед наближенням нової зими. Він проголосив День подяки Богові за те, що Він допоміг їм пережити сувору зиму.

Свято стало спільною подією для пілігримів та індіанців. Адже останні допомогли мешканцям колонії пережити голодні часи. Святкування тривало три дні з молебнями подяки та бенкетами.

1941 року Конгрес США проголосив кожен четвертий четвер листопада Днем подяки. Зараз це національне свято в США, яке має свої традиції та звичаї.

Одна з них – вечеря у колі родини. Серед традиційних страв: запечена індичка під журавлинним соусом та гарбузовий пиріг. 

LIGA.Life пропонує дізнатися більше про традиційний десерт.

Між Європою та Америкою

Перша згадка про гарбуз в Європі датується 1536 роком після того, як європейські дослідники повернулися зі своїх заморських пригод. Протягом кількох десятиліть англійці регулярно вирощували та використовували в рецептах гарбузи, які називали "pumpions". В англійській культурі пироги існували не перше століття, тому не дивно, що гарбуз також став інгредієнтом випічки. 

У 1620 році англійське судно "Мейфлауер" вирушило до Америки. Ймовірно, багато колоністів знали про цей овоч, як і індіанський народ вампаноагі. Наступного року вони об'єдналися для триденного святкування Дня подяки. Вважається, що на святковий стіл потрапив і гарбуз. Адже з нього легко можна було зробити хліб без борошна та дріжджів.

У тому самому ХVII столітті рецепт гарбузового пирога з’явився на сторінках кулінарних книг. У 1651 році французький шеф-кухар Франсуа П'єр ла Варенн написав кулінарну книгу Le Vrai Cuisinier Francois ("Справжній французький кухар"). Через два роки книгу переклали та опублікували в Англії. 

Один із рецептів називався "Тарт з гарбуза". Овоч варили на молоці, проціджували та запікали зі скоринкою з тіста.

1670 року гарбузовий пиріг з'явився на сторінках англійських кулінарних книг. Так письменниця Ханна Вуллі опублікувала ще один рецепт пирога. Тісто з шарами з гарбуза, яблука, розмарину, чебрецю і майорану.

Протягом наступних двох століть гарбузовий пиріг і його слава зростали разом з популярністю Дня подяки. Проте лише у 1796 році після виходу першої американської кулінарної книги "American Cookery" Амелії Сіммонс десерт з гарбуза став національною візитівкою свята. 

Сіммонс запропонувала читачам приготувати гарбузовий пудинг, який запікається зі скоринкою. Рецепт пудингу дещо подібний до сьогоднішнього варіанту гарбузового пирога.

Цікавий факт: за легендою, на початку XVIII століття невелике містечко в Коннектикуті відклало День подяки на тиждень, оскільки "не було достатньо патоки, щоб приготувати гарбузовий пиріг".

Оспіваний пиріг

Гарбузовий пиріг знайшов своє місце навіть за часів Громадянської війни. Багато колоністів Нової Англії вважали цей десерт своїм фаворитом, тому не дивно, що його можна знайти в ранніх американських романах і віршах.

Представниця руху за скасування рабства Сара Джозефа Хейл багато років працювала над визнанням Дня подяки національним святом. Вона згадувала гарбузовий пиріг у своєму романі "Нортвуд" у 1827 році.

Інша борчиня за свободу рабів Лідія Марія Чайлд згадала про десерт у своїй знаменитій поемі про День подяки в Новій Англії 1842 року, заявляючи: "Ура гарбузовому пирогу!".

На той час, коли Авраам Лінкольн проголосив День подяки національним святом у 1863 році, жителі Півдня заявили: "Це щорічний звичай народу, який досі святкується побожними пожертвами собі гарбузового пирога та печеної індички".

Проте це не вплинуло на поширення Дня подяки та гарбузового пирога всією країною.

У багатьох жіночих журналах публікувались рецепти десерту. Невдовзі американська компанія Libby's, яка виробляла консерви та напої, розробила першу лінійку консервованих гарбузів у 1929 році.

Це значно полегшило приготування пирога на День подяки.

Цікавий факт: Найбільший у світі гарбузовий пиріг приготували 25 вересня 2010 року в місті Нью-Бремен, штат Огайо, з нагоди New Bremen Pumpkinfest. Пиріг складався з 550 кг консервованого гарбуза, 412 л згущеного молока, 2796 яєць, 3 кг солі, 6,5 кг кориці та 238 кг цукру. 

Рецепт гарбузового пирога

Попри те, що в Україні День подяки не святкують, гарбузовий пиріг міг би стати частиною будь-якого святкового столу. 

Інгредієнти:

Для коржа:

  • 1,5 cклянки борошна;
  • 1/2 cклянки вершкового масла;
  • 1 ст. ложка цукру;
  • 1/4 ч. ложки солі;
  • 1/2 ст. ложки яблучного оцту;
  • 4 ст. ложки крижаної води.

Для начинки:

  • 425 г гарбузового пюре;
  • 1 1/4 cклянки вершків;
  • 3/4 cклянки коричневого цукру;
  • 3 збиті яйця;
  • 1 ст. ложка борошна;
  • 2 ч. ложки суміші спецій (кориця, гвоздика, мускатний горіх);
  • 1/4 ч. ложки солі;
  • дрібка ваніліну;
  • збиті вершки для подачі (за бажанням).

Техніка приготування:

  1. Покладіть масло в морозилку на 30 хвилин перед приготуванням коржа.
  2. У комбайні змішайте борошно, цукор і сіль до поєднання.
  3. Додайте вершкове масло і збивайте доти, поки не сформуються шматочки розміром з горошину.
  4. Додайте оцет, а потім крижану воду по 1 столовій ложці за раз.
  5. Викладіть тісто на злегка присипану борошном поверхню.
  6. Сформуйте кульку та розплющте її. Переконайтесь, щоб не було тріщин.
  7. Накрийте поліетиленовою плівкою і поставте в холодильник, поки тісто не стане дуже холодним, принаймні на 2 години або на ніч.
  8. Розігрійте духовку до 220ºС і злегка змастіть форму для пирога олією.
  9. На злегка присипаній борошном поверхні розкачайте тісто, щоб утворилось коло.
  10. Покладіть на форму для пирога й обережно притисніть, щоб вона прилягала.
  11. Наколіть нижню частину виделкою, обріжте край до 2,5 см, підгорніть край і затисніть.
  12. Охолодіть протягом 30 хвилин або заморозьте на 10 хвилин.
  13. Застеліть корж пергаментом і наповніть сухими бобами, які використовують для запікання. Випікайте протягом 10 хвилин. Зніміть пергамент і боби. Зменште вогонь до 180ºС.
  14. У великій мисці змішайте гарбуз, вершки, коричневий цукор, збиті яйця, борошно, спеції, сіль і ваніль до однорідності.
  15. Залийте гарбузовою сумішшю запечений корж.
  16. Випікайте доти, поки скоринка не стане золотистою, від 55 до 60 хвилин.
  17. Остудіть у вимкненій духовці з відкритими дверцятами протягом 1 години. Згодом повністю охолодіть.
  18. Подавайте зі збитими вершками.

Смачного!

Читайте також:

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин