Непал планує ускладнити отримання дозволу на підйом на Еверест через рівень смертності альпіністів
Влада Непалу планує обмежити сходження на найвищу гору світу – Еверест. Дозвіл на підйом планують видавати лише тим альпіністам, які мають досвід підкорення бодай однієї гімалайської гори певної висоти. Про це пише Reuters.
Туризм й альпінізм має значний внесок в економіку Непалу. Однак влада країни зіштовхнулася з критикою через те, що надає дозволи на сходження гори великій кількості альпіністів, зокрема недосвідченим. Своєю чергою це призводить до довгих черг спортсменів у "зоні смерті", де є дефіцит природного кисню.
У 2023 році країна видала 478 дозволів альпіністам на підкорення гори, з яких щонайменше 12 загинули. Торік на Евересті загинуло вісім людей. Саме переповненість гімалайської гори визначають як причину високої смертності серед альпіністів.
У верхній палаті парламенту Непалу подали законопроєкт, який передбачає видавання "пропусків" на Еверест лише за умови, що спортсмен надасть докази сходження на щонайменше одну гору висотою понад 7000 метрів у Непалі. Це спрямовано на зменшення переповненості вершини та підвищення рівня безпеки в альпінізмі.
Зміни також передбачають, що лідер місцевої команди (сардар) та висотний гід, який супроводжує альпіністів, відтепер обов'язково повинні бути громадянами Непалу.
На ці зміни відреагували й міжнародні експедиційні оператори. Вони закликають Непал видавати дозволи на сходження на Еверест після підкорення будь-якої 7000-метрової вершини, а не лише гімалайської. Окрім цього, вони наполягають, щоб до роботи на Евересті допускали також гірських провідників з інших країн, а не лише з Непалу.
"Важливо, щоб гірські провідники мали кваліфікацію IFMGA (Міжнародна федерація асоціацій гірських провідників), незалежно від того, якої вони національності", – каже Лукас Фуртенбах з австрійської експедиції Furtenbach Adventures.
Еверест – найвища гора світу, що продовжує зростати. У новому дослідженні вчені з’ясували, що за останні 89 000 років Еверест "виріс" на 15-50 метрів. А рекорд найшвидшого підкорення цієї гори належить українській альпіністці Тоні Самойловій.