Ілюстративне фото: Depositphotos

За декілька років зросла кількість досліджень, що розповідають про тісний зв’язок між станом кишківника та психічним здоров’ям. Про це пише Vogue.

"За останні десять років був відкритий ще один "орган" – мікробіом кишківника: усі живі організми, зокрема бактерії, віруси та гриби, що населяють товсту кишку й беруть участь у різноманітних функціях організму", – пояснює докторка Міріам Штенгель.

Пробіотики можуть цілеспрямовано підтримувати мікробіом, доповнюючи його корисними бактеріальними культурами або стимулюючи їхній ріст. У такий спосіб вони опосередковано впливають на емоційні процеси – зокрема настрій, реакцію на стрес і мотивацію.

Здоровий кишківник – важлива частина здорового тіла. У контексті емоційного добробуту дедалі більше уваги привертає термін "психобіотики" – штами пробіотичних бактерій, що впливають на настрій.

Штенгель стверджує, що дедалі більше наукових доказів свідчить: певні штами пробіотичних бактерій – психобіотики – можуть позитивно впливати на настрій, рівень стресу та тривожність.

Особливо вирізняються штами лактобактерій і біфідобактерій. Дослідження показали, що вони знижують тривожну поведінку у тварин, зменшують рівень стресу у здорових піддослідних і покращують сон. "У пацієнтів із синдромом подразненого кишківника пробіотики з біфідобактеріями навіть допомогли полегшити симптоми тривожності", – додає Штенгель.

Однак механізм впливу пробіотиків на емоції ще не до кінця вивчений. Штенгель каже, що вважається: ефект досягається через модулювання запальних процесів, активності нервової системи та регуляцію гормонів стресу, таких як кортизол, і нейромедіаторів, таких як серотонін і дофамін. Усе це відбувається в межах осі "кишківник – мозок". Слід пам’ятати, що ці результати базуються переважно на дослідженнях окремих груп, тож узагальнювати їх поки що зарано.

"Збалансоване харчування – основа здорового тіла", – підкреслює експертка та зауважує, що варто дотримуватися індивідуального підходу й підійти до справи комплексно. Слід дотримуватися базових принципів добробуту – повноцінний сон, підтримка водного балансу, здорове харчування й регулярна фізична активність.

Пробіотики можуть стати частиною комплексного підходу, однак варто враховувати всі аспекти здоров’я.