Зміст:
  1. Приємна людина – далеко не завжди професійна
  2. Працівник має бути щирим – і могти критикувати керівника
  3. Працівник має бачити себе в команді
  4. Самостійність є ознакою компетентності
  5. Працівник має вміти розповісти про свої промахи
  6. Дозвольте обирати графік відпусток
  7. Платіть якомога більшу зарплату на ринку

Приємна людина – далеко не завжди професійна

Хорошим людям важче відмовляти. Ось чому компанія повинна чітко розмежувати сфери особистісного і ділового та в жодному разі не порівнювати роботу з родинним колом, аби не підпадати під чари посередніх працівників.

Позиція "ми всі одна сім’я" може стати для компанії згубною. Уявіть собі дружнього і чемного робітника, який, втім, постійно затримує здачу важливих проєктів, не витягує, потребує помічників та несвідомо підставляє інших своїми пропущеними дедлайнами.

Решта працівників можуть запросто піти, якщо їхні показники гальмуватиме людина, якій керівництво все ніяк не наважиться зізнатися: вона некомпетентна.

Один з головних принципів Netflix – щоб усі добре працювали, треба набирати вмотивованих, найталановитіших працівників. Без жодних виключень. На власному досвіді співзасновник компанії Рід Гастінгс переконався, що це працює, – у кризу, коли третину команди довелося звільнити, гірше працювати компанія не стала. Тож Рід виробив звичку залишати тільки найкращих. Про цей принцип він розповідає в книжці "Netflix і культура інновацій" (Vivat, 2021). Ось як наймати тільки зірок – і чому це важливо.

Як зазначає Рід Гастінгс: "На самому початку наші керівники також заохочували сімейну атмосферу в Netflix. Проте після скорочень 2001 року ми побачили, як стрімко поліпшилася продуктивність працівників, і усвідомили, що не варто порівнювати з родиною робочий простір із високою концентрацією талантів.

Ми прагнули, щоб підлеглі відчували відданість, пов’язаність одне з одним і належність до великого цілого. Проте ми не хотіли, щоб люди працювали в нас довічно.

Робота має бути чимось, чим займаєшся в дивовижний період, поки виконуєш її краще за всіх, а вона найліпше пасує тобі. Щойно перестаєш учитися або бути першим – час поступитися місцем комусь, хто ліпше відповідає твоїй посаді, і знайти посаду, якій сам відповідаєш найкраще".

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Працівник має бути щирим – і могти критикувати керівника

У Netflix заведено вказувати один одному на помилки. Навіть керівнику. Навіть при всіх на нараді.

Якщо ви відразу бачите, що людина нещира та радше прагне підлаштуватися під вас, аніж висловити власну думку, краще їй відмовити.

У компанії існує правило: якщо ти не порадив іншому, як покращити його роботу, ти фактично зрадив інтересам компанії, не посприяв розвитку, не врятував від помилки. Тому здорова критика – основа основ. Спитайте на співбесіді, які помилки людина вбачає у вашій діяльності, що, на її думку, варто удосконалити. Можете навіть спитати, як вона оцінює цю співбесіду, якою би їй хотілося її бачити.

Працівник має бачити себе в команді

Оскільки Netflix залишає тільки найкращих та заохочує їх коментувати роботу один одного, то й самі працівники мають бути не егоїстичними у своїх робочих досягненнях. Набагато важливіше вбачати себе у команді. Допомагати один одному у виконанні задач, обмінюватися знаннями, підправляти на ходу помилки і могти "перехопити" завдання у потрібний момент.

"У високоефективній команді співпраця та довіра можливі, бо всі напрочуд добре виконують роботу і взаємодіють одне з одним. Спортсмена вважають неперевершеним не лише тоді, коли він чудово грає; він має бути самовідданий і ставити колектив над своїм "я". Він повинен знати, коли передати м’яча, як допомогти товаришам досягти успіху, і розуміти, що команда може перемогти лише тоді, коли перемагають усі разом".

Самостійність є ознакою компетентності

Працівник, який може вирішувати без того, аби над кожним його кроком нависав керівник, може проявити свої реальні здібності, навчитися давати раду проблемам, організовувати себе. Кожен в Netflix орієнтується не на рішення, які могли б в теорії сподобатися верхівці, а на те, що мало б допомогти компанії.

Команду набирають, зрештою, завдяки навичкам, то ж навіщо потім заважати людям ці навички відточувати і проявляти. Дизайнер, бухгалтер, проджект-менеджер – ці люди мають знати, як вирішувати поставлені перед ними задачі без додаткових підказок. Тож перевірте, наскільки в майбутнього працівника є розуміння нюансів ухвалення рішень та як розвинене почуття відповідальності.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Працівник має вміти розповісти про свої промахи

Не секрет, що кожен в компанії хоча б раз робив величезну помилку. Але ж на промахах якраз і вчаться, тож працівник, який готовий розповісти всім, якої помилки припустився і який урок для себе з цього виніс – дорогого вартує для компанії. Тож на співбесіді не зайвим буде спитати, які в кандидата були epic fails та як довелося їх потім розрулювати?

Вам потрібна буде в команді людина, яка зможе поділитися досвідом, який вона б не хотіла, аби повторювали інші.

І така сміливість, хоч і досить рідкісна, але має вітатися в межах вашої корпоративної культури:

"Коли публічно демонструєте невдалі ставки, від цього виграють усі. Ви виграєте, бо колеги дізнаються, що вам можна довіряти, якщо кажете правду й берете відповідальність за свої вчинки. Команда виграє, бо вчиться з невдач, яких зазнала внаслідок проєкту. А компанія виграє, бо кожен бачить, що невдалі ставки – це обов’язковий складник інноваційного процесу, який веде до успіху. Не варто боятися невдач. Потрібно їх визнавати. І ще більше виставляти помилки напоказ!", – наголошує Гастінгс.

Дозвольте обирати графік відпусток

Найбільш революційна риса Netflix – правила надання відпусток. Їх просто не існує: ти можеш хоч місяць сидіти на райських островах, попиваючи смузі, та зникати кілька разів на рік. Звісно, за умови, що ти все встигатимеш, принесеш користь компанії та попередиш заздалегідь про свою відсутність колег, аби хтось міг підстрахувати.

Натомість – жодних тобі папірців "Прошу надати мені відпустку тривалістю…".

Ніхто не буде підраховувати, що з 20 робочих днів тебе не було на місці 18. Деяким працівникам такий графік дозволить навпаки видавати якомога більше конструктивних пропозицій та "на свіжу голову" генерувати ідеї.

Платіть якомога більшу зарплату на ринку

Коли ви обираєте собі лише найкращих працівників, вони приносять вам десятикратну (якщо не стократну) вигоду, тож і фінансова мотивація в них має бути відповідною. Netflix платить найвищу зарплату на ринку, але водночас у компанії немає жодних премій, підв’язаних під KPI чи надмірні досягнення. Ось як це пояснює Ріж Гастінгс:

Люди виявляють творчий потенціал найбільше, коли отримують досить велику зарплату, щоб забути про хатні проблеми.

"А от коли працівники не знають, чи їм додатково заплатять, вони не такі творчі. Щоб були інновації, потрібні великі зарплати, а не премії. Коли ми вирішили не платити премій додатково до зарплати, найбільшою несподіванкою стало, наскільки більше змогли привабити талановитих працівників. Багато хто думає, що конкурентна перевага зникає, коли не пропонувати премії. Ми переконалися в протилежному: ми маємо конкурентну перевагу, приваблюючи найліпших працівників, бо всі гроші вкладаємо в зарплату", – пояснив він.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин