На початку війни шматок в рота не ліз, а тепер їм як не в себе. Чому так, пояснює дієтолог
Протягом перших днів війни їсти не хотілось, аж нудило. Згодом з’явився апетит, а з ним неймовірний потяг до шоколаду, випічки та їжі, яку у мирний час ви собі не дозволяли.
Чому це відбувається та як перестати заїдати стрес, LIGA.Life розпитала у дієтологині Анастасії Горобець.
Етап №1. Не відчуваю голоду та бажання їсти
Фізіологічно стрес має дві фази – гостру та хронічну. "Під час гострої фази виділяється гормон адреналін. Він відповідає за реакцію "бий або тікай", яка готує організм тікати або боротися з потенційно небезпечним ворогом", – пояснює Анастасія.
Так організм активує процеси, які допомагають вижити, і пригнічує ті, що не на часі. Посилюється серцебиття, приплив крові до найнеобхідніших органів – мозку, серця, дихальної системи.
"Якщо людина буде тікати, їй потрібне глибоке та інтенсивне дихання, а у разі битви – потужне серцебиття та скорочення м’язів. Саме ці процеси будуть активно працювати у фазі гострого стресу", – додає дієтологиня.
Натомість травлення перетворюється на другорядний процес. Його активність зменшується, а важливі механізми (виділення слини, шлункового соку, ферментів, перистальтика кишківника) гальмуються. Подібний процес відбувається з репродуктивною системою.
"Через це у фазі гострого стресу не хочеться їсти та займатися сексом. Організм має інші пріоритети", – стверджує експертка.
Читайте також:
Переживаю, аж живіт болить. Чому стрес провокує розлади шлунку та що з цим робити
- Не хочеться сексу через війну. Наскільки це нормально та що робити
Як їсти під час гострого стресу
Головне правило – не змушуйте себе. Це навіть небезпечно. Їжа буде довго лежати в шлунку, погано засвоюватись та перетравлюватись. Через це людина відчуватиме важкість у шлунку, нудоту або навіть блювання.
"Прислухайтесь до себе. Немає апетиту протягом одного-двох днів – не їжте, але обов’язково пийте воду, чай, компот. Щоб відчувати більше енергії, підсолоджуйте напої", – радить Анастасія.
Минуло два дні, а ви досі не відчуваєте апетит? Додайте в раціон невеликі об’єми висококалорійної їжі: сухофруктів, горішків, граноли. Це ті продукти, які ви можете з’їсти трішки, але отримати непогану кількість калорій.
"Оскільки відчуття апетиту та голоду відсутнє, людина може просто забути поїсти. Раджу поставити нагадування на телефон, щоб кожні три-чотири години ви могли зробити паузу для жменьки горішків чи насіння. Енергія для організму життєвонеобхідна", – наголошує лікарка.
Фаза гострого стресу також притаманна дітям. Вони можуть не відчувати апетит та голод, як і дорослі.
"Можна пограти в гру, почитати, показати мультики, де сюжет пов’язаний з харчуванням. Наприклад, про споживання їжі, овочі або фрукти. Потім спробуйте дитину нагодувати", – радить Анастасія.
Якщо після цього вона все одно відмовляється їсти, запропонуйте підсолоджений чай чи компот. Норму цукру можна збільшити: для дорослого – 1 чайна ложка на чашку, для дитини – 2.
Також доречні шоколадні батончики, зауважує лікарка. Якщо це єдине, що зможе з’їсти дитина у стані гострого стресу, поступіться і дозвольте їй отримати енергію з солодощів.
Етап №2. Хочу їсти часто і багато. Особливо відчуваю потяг до шоколаду, випічки та шкідливої їжі
На зміну першій фазі стресу приходить друга. Замість адреналіну в організмі виділяється інший гормон стресу – кортизол.
"Наші пращури мисливці та збирачі часто були в небезпечних умовах та під дією хронічного стресу. Кортизол сприяв підвищенню цукру в крові, який організм миттєво використовував як джерело енергії. Так людина мала сили для власного захисту", – пояснює лікарка.
Проте не все так добре, як здається. Оскільки в хронічному стресі людина не має битися чи тікати, то підвищений рівень цукру не використовується як джерело енергії.
"Щоб утримати цей рівень цукру в крові, організм формує відчуття підвищеного апетиту. Тому у хронічному стресі нам сильно хочеться їсти, особливо легкозасвоювані вуглеводи (випічку, солодощі, рис, картоплю). Ці продукти мають високий глікемічний індекс. Тобто їхня глюкоза здатна швидко засвоюватись та всмоктуватись, підвищуючи рівень цукру в крові, необхідний для кортизолу", – стверджує Анастасія.
Напевно, ви також помітили потяг до жирної їжі. Поєднання простих вуглеводів з жирами стимулює роботу дофамінової системи. Задоволення від їжі здатне тимчасово відвернути від самого джерела стресу.
Читайте також:
Не можу зупинитися. Що таке дофамінова пастка: приклади, симптоми та методи боротьби
Глікемічний індекс та навантаження: що це та як впливає на здоров’я. Користь ГІ-дієти
Існує інша теорія, чому під час хронічного стресу підвищений апетит. Організм хоче запастись "жирочком" – джерелом енергії, яке використовуватиме у разі повторення гострого стресу.
"Цей "жирочок" – своєрідна захисна реакція, яка допомагає черпати енергію, щоб захищати себе під час наступної небезпеки", – додає дієтологиня.
Як не заїдати стрес
Кожна людина має свою тривалість гострого стресу: декілька годин, доба або три дні. Якщо стресова ситуація триває, то стрес хронізується. Людина під дією кортизолу починає заїдати його.
Перша ознака – часті перекуси або постійне жування. Поснідавши, людина лускає соняшникове насіння. Це затягується на годину. Потім вона з’їла цукерку і годину до обіду нічого не їла. Пообідала і знову взялась за насіння. У результаті за цілий день було лише три-чотири години без їжі.
За словами Анастасії, постійні перекуси можуть призвести до:
постійно підвищеного рівня цукру в крові;
формування шкідливої звички – постійно щось жувати;
інсулінорезистентності;
формування "кортизолового живота" – ожиріння в зоні живота;
схильності до розвитку метаболічного синдрому;
зайвої ваги.
"Щоб цього уникнути, пам’ятайте про режим харчування. Потрібно їсти тричі на день, бажано в один і той самий час з пустими проміжками між прийманнями", – наголошує лікарка.
Вони надають якісне довготривале насичення, не сприяють різким стрибкам цукру в крові та зменшують потяг до простих вуглеводів (солодощів та випічки).
"Якщо сильно хочеться батона, дозвольте собі скибочку на обід чи на сніданок. Солодке також можна, але не як перекус, а після основного приймання їжі. Проте в ідеалі білий хліб замініть на цільнозерновий, а краще на хлібці, а солодке – на натуральні цукерки, чорний шоколад чи сухофрукти", – радить дієтологиня.
Дотримання цих порад допоможе підтримати вагу та запобігти формуванню інсулінорезистентності, яка вірогідна в умовах підвищеного синтезу кортизолу.
Харчування та психологія
В умовах стресу харчові звички напряму пов’язані з нашими думками та емоційним станом. Розглянемо три можливі ситуації, коли слід звернутися по психологічну допомогу.
Четвертий тиждень війни, а я досі не маю апетиту
"Це прояв психосоматичної реакції на те, що відбувається навколо. Ваше головне завдання – максимально відволікти себе та знизити напруження. Адже поки ви не розірвете психосоматичне коло, дієтологічні підходи не допоможуть пробудити апетит", – стверджує Анастасія.
Спробуйте:
медитації;
йогу;
фізактивність;
повернутися до роботи та зайнятися тим, що було звичним до війни;
релаксувальні практики, наприклад, масажі або самомасажі.
У Маріуполі гуманітарна катастрофа. Не можу їсти, коли інші не мають їжі
"Це питання не дієтологічного спрямування, а психотерапевтичного. Потрібно змінювати свої думки та переконання. Допоки ви будете відчувати провину через гуманітарну катастрофу в інших містах, апетит не повернеться в норму", – стверджує дієтологиня.
Анастасія радить практикувати техніку самонавіювання: "Кажіть собі, що ви не винні, що так вийшло". Проте для більшої ефективності зверніться до психолога.
У мене були розлади харчової поведінки (РХП). Боюсь, що через війну вони повернуться
"Потрібно працювати комплексно з психотерапевтом та дієтологом. Спочатку – психотерапевтична корекція. Далі – дієтологічний підхід", – пояснює лікарка.
У разі анорексії людині потрібно харчуватись відповідно до необхідного калоражу. Порції невеликі, але містять багато калорій. Зазвичай у приготуванні використовують спеціалізовані харчові суміші.
У разі компульсивного переїдання спочатку потрібна психотерапевтична корекція. Потім обмеження доступу до продуктів, які викликають розлади харчової поведінки. Анастасія радить максимально прибрати будь-які умови, де людина може переїсти.
"Пропонуйте їй менш жирні продукти, більш поживні та багаті клітковиною: овочі, птицю, нежирну рибу, каші та бобові", – радить дієтологиня.
Читайте також:
Виховання, стрес та ЗМІ впливають на наш вибір їжі. Як це виправити – поради психологині