Ілюстрація: Depositphotos.com
Зміст:
  1. Діарея
  2. Закреп
  3. Розлад шлунку
  4. Біль у горлі
  5. Свербить все тіло
  6. Сильний головний біль
  7. Болить вухо
  8. Ви не можете припинити чухання
  9. Нежить
  10. Закладений ніс

Діарея

Коли ви нездужаєте, останнє, чого хочеться – з'їсти щось, щоб стало ще гірше. Що вам слід їсти, залежить від вашого стану. Health опитав експертів, які продукти погіршують стан, а які дають полегшення.

Якщо у вас діарея, спричинена вірусом або їжею, спробуйте м'які продукти, пропонує гастроентеролог Джеймс Лі.

Діарею спричиняють різні речі, тому якщо симптоми у вас не минають понад два тижні, зверніться до лікаря. А якщо є ознаки зневоднення, або діарея супроводжується гарячкою, кров'ю, сильним болем, сильною нудотою чи блюванням, не відкладайте і зверніться за меддопомогою.

Найкращі продукти: м'які на кшталт бананів, рису, тостів, яблучного пюре, а ще вівсянка, печена картопля, претцелі, печена курятина чи індичка без шкурки. Їжте овочі на кшталт моркви та зелених бобових, але спершу їх приготуйте, не сирими.

Найгірші продукти: цукерки без цукру, жуйка, інші продукти з вмістом сорбітолу можуть спричиняти діарею у частини людей. Не їжте продукти, що спричиняють гази та здуття, на кшталт перцю, броколі, кукурудзи, бобів, гороху. Молочка, алкоголь, кофеїн, жирні та смажені продукти можуть посилювати діарею.

Закреп

Його можуть спричиняти як деякі ліки, так і брак рухливості, нестача клітковини в організмі, коли ми їмо замало цільнозернових, овочів та фруктів. Дорослі мають з'їдати 25-30 г клітковини щодня, каже доктор Лі.

Найкращі продукти: Багатий на клітковину цільнозернових хліб, горіхи, бобові, чорнослив, вівсянка, броколі, насіння льону, груші та яблука. Також пийте 6-8 склянок чистої води та більше рухайтеся.

Найгірші продукти: Солодощі з цукром, молочка, добавки заліза, жирне м'ясо та оброблені продукти (на кшталт ковбас, тортів тощо) можуть посилити закреп.

Розлад шлунку

Правильні продукти можуть полегшити симптоми, заспокоюючи кислоти шлунку, пояснює доктор Лі. Загалом лікар радить їсти малими порціями, які мають мінімум запаху.

Найкращі продукти: Солені крекери чи претцелі мають допомогти, як і трохи підсушеного тосту чи злаків. Вибирайте м’яку їжу, як-от локшину, чи продукти з високим вмістом води на кшталт фруктового морозива або прозорого супу.

Найгірші продукти: Жирні, гострі, солені, оброблені продукти, кофеїн, алкоголь та газовані напої можуть посилити нудоту.

Біль у горлі

Є продукти, які огортають горло, полегшуючи стан, каже дієтологиня Лорен Слейтон.

Найкращі продукти: Намагайтеся зволожувати горло льодяниками і пийте багато води. М'які кремові продукти на кшталт крем-супу, картопляне пюре, йогурт, скрембл та заварні креми можуть підійти горлу.

Найгірші продукти: Уникайте продуктів, які викликають пирхоту, на кшталт чипсів, горіхів, граноли. Кислі соки на кшталт виноградного, апельсинового, лимонаду, також можуть подразнювати хворе горло.

Свербить все тіло

Продукти, які тут допоможуть, залежать від причини свербежу, пояснює лікарка-інтерністка Крістін Артур. Якщо сверблять м'язи загалом, продукти з магнієм та кальцієм можуть полегшити стан.

Найкращі продукти: Зелені листкові овочі, горіхи, насіння, цільнозернові та сушені боби багаті магнієм. А кальцієм багаті йогурт, листкова зелень, апельсиновий сік, консервований лосось.

Найгірші продукти: Все, що викликає зневоднення, особливо алкоголь та кофеїн.

Сильний головний біль

Одна з головних причин головного болю – зневоднення, каже докторка Артур.

Найкращі продукти: Вода та інші рідини. Випийте пляшку води й зачекайте 20 хв, чи стане легше. Кофеїн сприяє зневодненню, але, іронічно, мала доза може полегшувати мігрень у частини людей. Але, щоб уникнути зневоднення, на кожну чашку кави пийте стільки ж води.

Найгірші продукти: Люди, які регулярно зіштовхуються з головним болем, радять обмежити кофеїн. Наразі потрібно більше досліджень, утім, є думка, що інші продукти, які провокують головний біль – це штучні підсолоджувачі, глутамат натрію (є в соусах та соєвому соусі), зістарені сири (блакитний, стілтон) з вмістом тираміну, а ще червоне вино та оброблене м'ясо. 

Болить вухо

Зазвичай це іде вкупі з іншими симптомами, каже докторка Артур. Тому це не пов'язано з їжею загалом. Але оскільки вухо болить часто через верхні респіраторні інфекції, можуть допомогти продукти, які усувають закладеність.

Найкращі продукти: Чисті рідини та курячий суп можуть полегшити закладеність через розрідження слизу в носових проходах. Омега-3 у лососі та горіхах знижує запалення, а вітамін С у темній листковій зелені, ягодах та цитрусах сприяє роботі імунної системи.

Найгірші продукти: Уникайте обробленої та запакованої їжі, яка збільшує запалення та подовжує відновлення.

Ви не можете припинити чухання

Це може бути симптомом алергії. Тому за можливості ведіть свій харчовий щоденник. Якщо симптоми сильні або тривають понад кілька тижнів – зверніться до лікаря.

Найкращі продукти: Жирна риба на кшталт лосося та сардин з умістом Омега-3, волоські горіхи та насіння льону, багаті на білок продукти – важливі для здоров'я шкіри. 

Найгірші продукти: Найпоширенішими продуктами, які спричиняють свербіж, є горіхи, шоколад, риба, томати, яйця, ягоди, соя, пшениця та молоко, каже дерматологиня Дебра Джелімен. 

Нежить

Пийте теплий чай – нежить не зникне, але ви почуватиметеся краще.

Найкращі продукти: Спробуйте імбирний чай, імбир має антиоксиданти та антизапальні властивості, які допоможуть полегшити стан, яблучний сидр та лимон у воді теж добре працюють, каже Слейтон.

Найгірші продукти: Гостра їжа та алкоголь.

Закладений ніс

Може бути аж важко дихати. Окрім гарячого душу та зволожувача повітря, можуть допомогти деякі продукти.

Найкращі продукти: Слейтон радить "золоте молоко", тобто молоко з куркумою, яка має антизапальні властивості. 

Найгірші продукти: Уникайте гострої їжі та цукру, вони можуть посилити симптоми, додає лікарка.