Зміст:
  1. Melovin
  2. INGRET
  3. alyona alyona & Jerry Heil
  4. "Циферблат"
  5. YAGODY
  6. YAKTAK
  7. NAHABA
  8. Інші фіналісти

У травні 2024 року у шведському місті Мальме відбудеться 68-й пісенний конкурс Євробачення — свою участь підтвердили 37 країн. Бельгія, Греція, Чехія, Кіпр, Словенія та Нідерланди вже визначилися із представниками на конкурсі, натомість Україна та ще 30 країн зроблять це у період із грудня до березня. 

Щоб визначити, хто поїде на пісенний конкурс, в Україні традиційно проводять Національний відбір. Наразі відомі імена десятьох учасників фіналу, обрати одинадцятого фіналіста українці зможуть шляхом онлайн-голосування у застосунку "Дія" — його чи її ім’я стане відоме 29 грудня. За місце у фіналі боротимуться дев’ять артистів — напередодні Julia Belei, одна з учасників лонгліста, відмовилася від участі в голосуванні. 

Тим часом уже визначені артисти готуються до фіналу Національного відбору, який відбудеться 3 лютого 2024 року. Почути їхні конкурсні пісні можна буде лише у січні, однак LIGA.Life вдалося поспілкуватися з більшістю фіналістів і трохи дізнатися про їхні композиції, участь у Нацвідборі та цілі на Євробаченні. 

Melovin

Melovin (Фото: instagram.com/diakivlena)

Співак бере участь у Нацвідборі з піснею Dreamer. За словами артиста (справжнє ім’я — Костянтин Бочаров) ця пісня — маніфест та ода усім мрійникам світу. 

Наразі зарано розкривати деталі, можу сказати одне — це фірма! Dreamer не схожа на жодну пісню, яку я коли-небудь писав.

Melovin уже втретє бере участь у Нацвідборі. Спершу у 2017 році співак посів третє місце, а вже у 2018-му представив Україну на Євробаченні із піснею Under The Ladder, де здобув 17-ту позицію. 

Цього разу, розповідає Костянтин, він виконав "роботу над помилками" і сприймає сам конкурс інакше: 

"Минулого разу я, як і всі, не дослухався до головного — не сприймати конкурс за Олімпійські ігри. Річ у тому, що європейці інакше, ніж ми, ставляться до цього конкурсу. У той час коли наші виконавці приїжджають туди, почуваються у постійній дикій напрузі через тиск із боку преси чи людей у коментарях. Що відбувається з європейцями у цей момент? Enjoy, всі на вайбі, просто розслабляються і кайфують від музики. Вони ставляться до конкурсу, як до можливості познайомитися, зробити колаборації, кайфонути, ще й потішити свою країну класним виступом. Це те, що я зрозумів, і це найважливіше в цьому конкурсі".

INGRET

INGRET (Фото: instagram.com/lisovapisnyaa)

Співачка та авторка пісень Інгрет Костенко вже брала участь у Нацвідборі на Євробачення-2018. Той досвід, розповідає INGRET, дав їй розуміння, що співати потрібно тільки ту пісню, яка дуже подобається і співзвучна з виконавицею на 100%. А ще — створювати образ на сцені, від якого немає жодних сумнівів. Адже впевненість у собі та своєму творі, зазначає артистка, відіграє дуже велику роль. 

Цього року INGRET бере участь у конкурсі з піснею Keeper.

"Моя пісня — це прояв тих думок, переживань та проживань, які я відчуваю останні роки до сьогодення. Коли за декілька місяців народилася думка про Євробачення та я подумала, яку пісню створити, душа говорила лише одне: "Інгрет, пиши серцем". А моє серце зараз розділене з багатьма жінками нашої країни, і не тільки. Мій чоловік і тато — кадрові військові. Тож пісня і текст скажуть самі за себе, а мій голос стане відбитком того, що маю всередині", — розповідає співачка. 

INGRET додає: її мета на Євробаченні-2024 — поділитися, подарувати й віддати те, що виконавиця створила, людям. А не тримати та не складати творчість в особисту медіатеку. А також висловити вдячність усім військовослужбовцям. 

"Моя думка така: коли є що сказати й показати, про що заспівати — треба давати цьому життя, а не смерть. Також, якщо чесно, я б дуже хотіла представляти нашу Україну на всесвітньому Євробаченні, на відміну від минулого разу. Нехай летить пісня по світу, вона дійсно дуже красива та наповнена сенсом", — ділиться фіналістка Нацвідбору.

alyona alyona & Jerry Heil

alyona alyona & Jerry Heil (Фото: instagram.com/tanya_klevtsova)

Співачка Jerry Heil вже боролася за право представити Україну на Євробаченні у 2020 та 2022 роках. На жаль, артистка не дала коментар LIGA.Life стосовно участі у конкурсі цього року. Натомість для реперки alyona alyona це новий досвід. У дуеті з Jerry Heil (Яною Шемаєвою) Альона Савраненко створила пісню Teresa & Maria. 

"Ми вибрали саме цей трек, бо він дуже насичений сенсами й несе великий меседж у світ. Пісня відрізняється від творчості, яку ми робили раніше, бо та творчість стосувалася більше народних мотивів та пісень, а також війни та внутрішніх переживань. Ця пісня більше об’єднує нас як двох жінок і дуже насичена саме темою Girls power. Прості істини про те, що звичайні люди можуть здобувати нереальних вершин", — розповідає alyona alyona. 

Виконавиця зізнається: вона не бачить себе як сольну учасницю Євробачення, адже представляє жанр хіп-хопу і репу. Натомість, каже Альона, у пісні для такого конкурсу, окрім речитативу, має бути вокал:

Яна, як ніхто інший, може показати цей вокал. І це вперше в історії українського відбору на Євробачення буде йти дует. Я вірю в синергію і вважаю, що так все буде набагато потужніше.

У дуеті з Jerry Heil, вважає alyona alyona, вони зможуть допомагати та підтримувати одна одну. Тож досвід кожної дозволить показати максимум на сцені. 

"Циферблат"

Гурт ''Циферблат'' (Фото надане гуртом)

До гурту входять троє учасників: Даніїл та Валентин Лещинські (соліст і гітарист), а також Федір Ходаков (барабани). У 2022 році колектив брав участь у Нацвідборі на Євробачення. В одному з торішніх інтерв’ю музиканти казали, що на конкурс їх запросили. Цього разу, розповідає Валентин, це власна ініціатива: 

"Щодо минулого року… Я не знаю, як там було насправді, але, очевидно, організаторам було важче зібрати учасників, бо багато хто ще не оговтався до кінця. Тому так склалося, що їм доводилося особисто писати музикантам і просити їх щось надіслати. Це нормально. Хоч наша пісня тоді, дійсно, не дуже підходила. Цього року ми, на нашу думку, йдемо з конкурентною піснею, в яку самі віримо".

На питання про ціль від участі у Євробаченні гітарист гурту "Циферблат" відповідає: для нього це щось на зразок таємного вподобання. 

"Я дивлюся Євробачення десь із дев’яти років. Для мене це щось на кшталт guilty pleasure", — пояснює Валентин.

Цього року "Циферблат" беруть участь у Нацвідборі з треком Place I Call Home. Гітарист гурту розповідає: ця пісня для усіх українців — і для тих, хто був вимушений виїхати після початку повномасштабної війни, і для тих, хто лишився і захищає свій дім: 

Це пісня про те, як важливо не забувати, звідки ти прийшов.

YAGODY

Гурт YAGODY (Фото: Софія Вітіненко)

Для гурту YAGODY ця участь у Нацвідборі на Євробачення — перша. Засновниця колективу Зоряна Дибовська розповідає: гурт існує з 2016 року, проте довгий час його учасниці сприймали музичну діяльність як хобі. 

"Нам подобалося експериментувати з народною музикою і занурюватися у процес українського фольклору. Більшість пісень у нашому репертуарі — це родинні пісні, які нам співали у дитинстві мами та бабусі. Це все музика з історією, яка близька нашому серцю. Проте з часом, коли ми випустили у 2020 році перший альбом і почали активно гастролювати Європою, все частіше чули від наших слухачів, колег та друзів, що нам варто спробувати себе на Євробаченні", — розповідає засновниця гурту. 

Участь у Нацвідборі YAGODY беруть із піснею Tsunamia. За словами Зоряни Дибовської, це перша пісня з авторським текстом у репертуарі гурту, здебільшого у полі зацікавлень колективу — переосмислення старовинних народних і обрядових пісень.

Пісня Tsunamia точно здивує, бо вона таки відрізняється від усього нашого репертуару. Втім, є щось, що залишається незмінним, — це сила пращурів та енергія, яку ми передаємо в ній нашим слухачам.

З початку повномасштабної війни YAGODY активно гастролюють за кордоном і щоразу зі сцени розповідають про війну в Україні. Тож, каже Зоряна, участь у Євробаченні — це ще одна можливість займатися культурною дипломатією за кордоном, а також працювати над подоланням комплексу меншовартості серед українців та українок. 

YAKTAK

YAKTAK (Фото: instagram.com/yaktak_official)

Виконавець YAKTAK (справжнє ім’я — Ярослав Карпук) також вперше бере участь у Нацвідборі. Рішення подати заявку на участь у конкурсі, зізнається артист, він ухвалив, бо з самого дитинства дивився Євробачення: 

"З мамою до ночі сиділи перед телевізором, вболівали за Україну. Мріяв побувати там. Думав про те, як стою на сцені й круто представляю нашу країну".

Для участі в конкурсі Ярослав вибрав пісню Lalala. Свій вибір пояснює просто: трек сподобався найбільше серед інших варіантів.

"Намагалися зробити таке, щоб подобалось і мені, і всій нашій команді, і всім людям, які  слухатимуть. Не буду нічого коментувати про цей трек, почуєте його, коли він вийде", — ділиться співак. 

Цього року до Нацвідбору пройшли дуже сильні учасники — за всіма, каже YAKTAK, він слідкує і поважає кожного конкурсанта: 

"Не люблю говорити про свої переваги, хай оцінюють люди, але можу сказати, що я постараюся зробити від себе максимально все, щоб було красиво, якісно й круто. Я співаю все життя, все життя на сцені. За останні пів року ми дали близько 140 концертів, і, думаю, це допоможе мені". 

NAHABA

Гурт NAHABA (Фото надане гуртом)

Оля та Андрій із гурту NAHABA теж вперше беруть участь у Нацвідборі на Євробачення. До фіналу артисти пройшли із піснею GLASS.

"Андрій зараз служить, і через те що ця пісня писалася спеціально для Євробачення, були певні труднощі. Ми думали, як зберегти цей зв’язок між нашими контрастними особистостями в різних частинах пісні. Останні місяці нашого життя були насичені болісними подіями, життя обидвох кардинально змінилося в один момент. Ми майже п’ять років прожили разом у стосунках, але з моменту, як Андрій вступив до лав ЗСУ, все почало поступово безповоротно руйнуватися. Пісня GLASS є повним щирим відображенням усіх цих болісних та складних процесів і переживань", — розповідають учасники гурту. 

Артисти зазначають: хоч це їхня перша участь у Нацвідборі, з їхнього минулого досвіду корисною може стати щирість та безпринципність живого виступу гурту: 

NAHABA — це дикий звір, що виходить на полювання в той момент, коли ми виходимо на сцену. Ми відчуваємо, ніби він контролює нас більше, аніж ми його.

Своїм виступом гурт хоче показати себе і те, наскільки відвертою, експериментальною, різнобічною і контрастною може бути творчість на тлі усіх тих подій, які зараз відбуваються в Україні та у життях окремих людей. 

Інші фіналісти

До фіналу Нацвідбору на Євробачення-2024 також пройшли: 

  • Drevo (Максим Дерев’янчук) із піснею Endless chain;
  • NAZVA (гурт, який заснували Павло Гоц та Ярослав Яровенко) з піснею Slavic English;
  • SKYLERR (Валерія Кудрявець) із піснею Time is running out. 

На жаль, LIGA.Life не вдалося отримати коментарі цих виконавців. 

Також за право пройти до фіналу Нацвідбору змагаються артисти ANKA, Килиммен, KARYOTYPE, KRYLATA, Parfeniuk, SHEPA, STASYA, SWOIIA і Teslenko. Прослухати їхні пісні можна на YouTube-каналі "Євробачення Україна".