Палермо – галасливе та щире серце Сицилії: путівник містом узимку
- Мафіозна перлина Сицилії: хаотичне та галасливе Палермо з арабсько-візантійською історією
- Архітектурна спадщина Палермо: must-see палаци, фонтани та собори
- Природа Палермо: блакить моря та зелений оазис у центрі міста
- Палермо – визнана столиця європейської вуличної їжі
- Тисячолітні ринки з традиційною сицилійською кухнею
- Зима в Палермо: 300 днів сонця на рік і +16°C
Палермо – це особливе місто, квінтесенція сицилійського способу життя та ставлення до світу. У Палермо – столиці Сицилії (найбільшого острова у Середземному морі) класичний шумний італійський менталітет поєднався з шикарною природою, гарним кліматом, красивим морем, унікальною кулінарною традицією та багатим історичним минулим.
Палермо поєднало у собі європейську, арабську й норманську культури. Якщо ви полюбляєте красиву архітектуру, гарні вулички, колоритні ринки, відкритих людей та автентичну атмосферу, вам однозначно сподобається Палермо.
Зима — ідеальний час для відвідин міста: погода достатньо комфортна, туристів в рази менше, ціни чудові.
Мафіозна перлина Сицилії: хаотичне та галасливе Палермо з арабсько-візантійською історією
У Палермо життя б’є ключем, люди дуже галасливі, вулиці переповнені місцевими, туристами й гучними байками. Мешканці Палермо дуже легко заводять знайомства, можуть співати й танцювати натовпом посеред вулиці просто у рандомний четвер, підхоплюючи у вир свого шаленства розгублених туристів.
Палермо було засноване фінікійцями у VIII столітті до н.е. як важливий торговий порт. Це місто знаходилося на перетині кількох визначних цивілізацій: тут панували римляни, греки, візантійці, араби й нормани, усі ці культури залишили відбиток на будинках і палацах міста.
Палермо дуже динамічне й галасливе місто, його часто називають "містом тисячі облич" через багатокультурну спадщину. У Палермо цікавий архітектурний мікс барокових і готичних церков, арабських купольних будівель, неокласичних будинків і східних візерунків у зовнішньому оздобленні історичних пам’яток.
Окрім красивої архітектури, Палермо зачаровує справжністю, італійським колоритом місцевих ринків з найсвіжішими морепродуктами, незвичними стравами сицилійської кухні й апельсиново-лимонними гаями. Палермо ще називають "містом золота" саме через сади цитрусових. До речі, навіть у лютому повсюди можна побачити стиглі апельсини й лимони на деревах.
Окрім культурної спадщини, Палермо отримало і кримінальну славу. Палермо — це місто всесвітньо відомої сицилійської мафії Коза Ностра (Cosa Nostra). У 90-ті роки італійський уряд активно боровся з мафіозними угрупуваннями, тож сьогодні місто відновлює свою репутацію, а вілли колишніх мафіозі перетворюють на резиденції.
Місто вже відійшло від асоціацій з брутальною та безпощадною мафією. Злочинність у місті сьогодні – це переважно крадіжка гаманців і дрібні злочини, яких багато у будь-якому великому туристичному місті Італії.
Архітектурна спадщина Палермо: must-see палаци, фонтани та собори
Палермо часто називають Королівством Сонця, тож, тут однозначно треба багато гуляти пішки, насолоджуватися містом, морем і сонцем. Навіть у лютому температура доволі комфортна: від +12 до +16 вдень. На вечір узимку все ж варто утеплитися рукавичками та шапкою.
Місто поділено на чотири "mandamenti" (райони), що переплітаються між собою. Багато палермських палаців є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Палаццо Нормані (Palazzo dei Normanni) – це палац, який поєднує в собі арабські, норманські та іспано-мавританські архітектурні стилі. Палац є найстарішою королівською резиденцією в Європі, домом правителів Сицилійського королівства. А сьогодні тут засідає сицилійський парламент. На першому поверсі знаходиться Палатинська каплиця, об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, у якому можна побачити поєднання латинської базиліки з оздобленням типовим для ісламської архітектури. Вона вважається шедевром середньовічного мистецтва завдяки мозаїкам із зображеннями біблійних сюжетів, дерев’яній стелі, декорованій арабським різьбленням і мармуровими інкрустаціями. Будівництво палацу розпочалося у ХІ столітті. Вхід до Нормані платний – 19 євро за відвідини палацу й каплиці.
Будівля неймовірної краси кафедральний собор Палермо (Cattedrale di Palermo) був заснований у 1185 році на місці стародавнього римського храму, що згодом став мечеттю в арабський період. Попри великі розміри, складається таке враження, що ажурний собор майже невагомий і разом зі стрункими пальмами довкола готовий відірватися від землі.
Архітектура собору поєднує норманський стиль, готичні елементи, а також барокові доповнення. Всередині можна побачити королівські гробниці та релікварії, а з даху собору відкривається приголомшливий краєвид на місто. У внутрішню частину собору можна зайти безплатно, але щоб подивитися королівські гробниці чи піднятися на дах, потрібен квиток, він коштує 7 євро.
Квадрат Преторія (Piazza Pretoria) – це площа, увінчана знаменитим фонтаном Преторія, створеним у XVI столітті тосканським скульптором. Фонтан прикрашений мармуровими статуями богів, німф і міфологічних істот. Місцеві звикли називати його "фонтан сорому" через оголені фігури.
Кватро Канті Quattro Canti (П’яцца Вільєна) – це серце історичного центру Палермо й один із найвідоміших архітектурних ансамблів міста. По факту, це перехрестя на перетині двох головних вулиць міста – віа Маакеда та віа Вітторіо Емануеле. Кожен із чотирьох кутів прикрашений триярусним фасадом у стилі бароко. Нижній ярус має фонтан, що символізує пору року, на середньому рівні розташована статуя іспанського короля, а на верхньому зображені святі – покровителі Палермо.
На віа Маакеда (via Maqueda) розташовані й Палаццо делле Аквіле, церква Сан-Джузеппе, Палаццо Комітіні, Галерея делле Вітторі тощо. Також на цій і прилеглих вуличках маса класних кафе зі смачною їжею та столиками на відкритому повітрі.
Театр Массімо (Teatro Massimo) – один із найбільших оперних театрів Європи та найбільший драмтеатр Італії відомий своєю архітектурою й неймовірною акустикою. Кажуть, що в театрі мешкає привид монахині.
Палермо відоме своїми унікальними капуцинськими катакомбами, де збереглися мумії мешканців міста, які датуються XVI–XIX століттями. У катакомбах за приблизними підрахунками зберігаються мумії 8 тисяч осіб. Це видовище насправді підійде не для всіх, оскільки багато мумій виглядають доволі реалістично.
Серед них – ченці, містяни, дорослі й діти. Катакомби розташовані відносно неподалік центру міста (20-30 хв пішки), вхід 5 євро для дорослих. У катакомбах заборонена зйомка та просять дотримуватися тиші у місці поховання.
Природа Палермо: блакить моря та зелений оазис у центрі міста
Палермо — це морське місто з великим портом, який є одним із найважливіших на Сицилії. Тож тут удосталь чайок, морського бризу й чудових місць для прогулянок. Палермо розкинулось на узбережжі Тірренського моря, яке є одним із найглибших частин Середземного моря.
Головна частина набережної, Форо Італіко (Foro Italico), йде вздовж моря та великого доглянутого зеленого парку, тут завжди багато пішоходів, бігунів чи просто тих, хто прийшов послухати хвилі та посидіти під пальмами на лавках. Повністю ж набережна сягає десь 4-5 км.
Поруч із набережною знаходиться порт Палермо. Звідси вирушають пороми та круїзні лайнери до інших частин Італії, Сардинії, Тунісу чи Мальти. Тут можна також побачити яхти й рибальські човни. На причалі Marina di Villa дуже багато розкішних яхт і суден.
Один із найвідоміших пляжів Палермо – Монделло (Mondello Beach), що розташований за 10 км від центру. Піщаний пляж, чиста вода, вид на мальовничі скелі приваблюють туристів навіть узимку.
Ботанічний сад Палермо (Orto Botanico di Palermo) – ще одна must-visit атракція Палермо. Цей сад займає понад 10 гектарів і вважається одним із найстаріших і найвідоміших ботсадів у Європі. У ньому понад 12 000 видів рослин, серед яких екзотичні дерева, пальми, сукуленти та тропічні культури. Сад був заснований у 1789 році для вивчення й акліматизації екзотичних рослин з усього світу.
Шум гомінливого міста розчиняється серед численних алей пальм, бамбукових і мандаринових гаїв. А 150-літній фікус Бенджаміна, з його розлогими гілками та переплетеними коренями, переносить нас до магічного світу.
Окрім рослин, окрасою саду є класичні павільйони XVIII століття, оформлені в неокласичному стилі. Вхід до саду платний, вартість квитка становить близько 7 євро.
Палермо – визнана столиця європейської вуличної їжі
Сицилійська кухня – це комбінація середземноморських і арабських традицій. Сицилія подарувала світу кілька страв, які стали класикою італійської кухні та які важко знайти деінде. Палермо визнано однією з найкращих гастрономічних столиць світу для любителів вуличної їжі. Страви тут насичені, яскраві та повні смаку без огляду на калорії й обмеження. Їжа відображає активний жвавий характер Палермо й емоційність його мешканців.
Аранчіні (Arancini) – то справжня любов і одна з найсмачніших італійських страв-перекусів. У перекладі назва буквально означає "маленькі апельсини", бо ці смажені до золотистої скоринки рисові кульки розміром і видом дуже нагадують справжні цитрусові. І хоча аранчіні вважаються перекусом, 2 штучки запросто можуть замінити обід, кульки дуже ситні, бо наповнені м'ясним рагу, сиром, тунцем або морепродуктами.
Пане ка меуза (Pane ca meusa) – це традиційний сендвіч із яловичої селезінки та легенів, які обсмажують у жиру. Його зазвичай подають у булці з кунжутом з додаванням сиру чи лимонного соку. Це автентична страва для тих, хто хоче відчути Палермо на смак. Але це не тільки смак, а і запах міста, навряд чи ви зможете гуляти довше 10 хв і не відчути цей аромат з усіх куточків.
Паста з сардинами (Pasta con le sarde) теж доволі популярна страва, яка поєднує сардини, родзинки, кедрові горіхи з ароматним фенхелем. Паста алла Норма (Pasta alla Norma) – один із найвідоміших прикладів сицилійської кухні за межами країни. Це паста з помідорів, баклажанів і базиліку з додаванням солоної рикоти.
Каннолі (Cannoli) – це божественний іконічно-італійський десерт. Ці солодкі трубочки випечені з хрусткого тіста й наповнені найніжнішим кремом із рикоти часто з додаванням шоколадної стружки, цукатів чи фісташок. Каннолі – це справжня візитівка Сицилії.
Граніта (Granita) – холодний десерт, який подають і взимку. Граніта схожа на сорбет або подрібнений лід.
Марсала (Marsala) – це знамените сицилійське десертне вино, що походить із міста Марсала, розташованого за 120 км від Палермо. До речі, якщо у вас є кілька днів у запасі, обов’язково відвідайте це чарівне місто вина, соляних "полів" і красивої архітектури.
Міцне вино Марсала набуло популярності у XVIII столітті, оскільки воно чудово переносило тривале транспортування морем. На смак вино трохи нагадує портвейн, хоча виготовляють його іншим методом і з інших сортів винограду. Марсала вирізняється багатим ароматом, золотисто-янтарним кольором і складним смаком із нотами карамелі, меду, сухофруктів і спецій.
Тисячолітні ринки з традиційною сицилійською кухнею
Спробувати всі ці й не тільки страви можна на ринках Палермо. Ринки Вуччирія та Балларо мають тисячолітню історію і працюють ще з часів арабського правління. Вони вважаються одними з найстаріших ринків у Європі.
Ринок Балларо (Ballarò) найбільший і найстаріший ринок міста. Тут завжди вирує життя, розносяться аромати свіжоприготованих традиційних сицилійських делікатесів, риби та спецій. Тут один із найсмачніших стрітфудів, жвава атмосфера, чудовий вибір свіжих локальних овочів, фруктів і сирів, які роблять прямо тут.
Місцеві продавці перекрикують один одного, аби розрекламувати свій товар, майже змушують вас спробувати горішки, спеції чи "stigghiole". Це улюблена страва мешканців Палермо – замариновані кишки ягняти чи козеняти, приготовані на відкритому вогні з цибулею, травами та зеленню.
Ціни на ринках Палермо цілком доступні: аранчіні коштує близько 2 євро, каннолі 3–5 євро, а свіжі фрукти обійдуться в 1-2 євро за кілограм.
Ринок Вуччірія (Vucciria) – це місце, де можна відчути справжню атмосферу Палермо. Він розташований у старому місті. Його назва походить від сицилійського слова, що означає "гамір", і ринок стовідсотково відповідає своїй назві. Стукіт ножів, грюкіт каструль, гомін людей і перекрикування продавців занурюють у простоту буття й існування, як століття тому.
На ринку великий вибір свіжих овочів, м’яса, олій, риби та морепродуктів. Саме тут вам приготують найсвіжіших кальмарів, сардини, восьминогів у фритюрі та подадуть смачні свіжі устриці. Велика тарілка щойно виловлених і засмажених на ваших очах морепродуктів, якої з головою вистачає на двох, коштуватиме приблизно 35 євро.
Увечері Vucciria перетворюється на центр нічного життя. Безліч барів, кафе наповнюються людьми, музикою та сміхом. Люди дуже відкриті та товариські.
Зима в Палермо: 300 днів сонця на рік і +16°C
Палермо має середземноморський клімат з теплим, сухим літом і м'якою, дощовою зимою. Середня температура влітку — +28-30°C, іноді підіймається вище +35°C, особливо, коли віють гарячі вітри з Сахари.
Взимку температура в Палермо комфортна, коливається від +10 до +16 °C, у поєднанні з синім морем та яскравим сонцем — ідеально. Вночі температура трохи падає, тож захопіть із собою теплі речі. Але рідко коли буває холодніше +8 °C уночі.
Взимку місто не таке людне, як у літні місяці, але зауважу, що людей було все одно повно в центральних районах і на вуличках з кафе. Тож навіть важко уявити, скільки людей улітку. Опадів загалом не дуже багато, переважно дощить взимку й восени. У Палермо понад 300 сонячних днів на рік.