Зміст:
  1. Міжнародні дослідження та глобальний вплив станції
  2. Тюлені, птахи, кити та антарктична рослинність
  3. Про нові проєкти
  4. Як полярники готуються до Різдва та свят на станції

LIGA.Life запитала в Анни Торгоненко, очільниці відділу комунікацій НАНЦ, чим нині займаються на станції "Академік Вернадський", які є особливості роботи під час "літа", як полярники готуються до різдвяних свят.

Міжнародні дослідження та глобальний вплив станції

На станції "Академік Вернадський" українські полярники та полярниці цілорічно проводять дослідження за трьома основними напрямами — геофізики, метеорології та біології. Частина досліджень має чіткий розпорядок, прив'язаний до вимірювань чи відбору зразків.

Наприклад, цілий рік метеорологи мають упродовж доби що три години знімати показники погоди й надсилати їх до Всесвітньої метеорологічної організації, Укргідрометцентру та інших організацій. Ці вимірювання тривають на станції з 1947 року і є найдовшими на континенті: дані використовують в усьому світі для створення як короткочасних прогнозів погоди, так і кліматичних моделей. Також збираються океанологічні дані для Міжнародної океанологічної комісії, зразки опадів для МАГАТЕ тощо.

Полярне літо, тюлені й дідух: будні та Різдво на станції "Академік Вернадський"
Фото: Національний антарктичний науковий центр
  • Метеоролог щодня збирає дані з приладів, незалежно від погодних умов. Навіть шторм чи снігопад не можуть завадити виконанню цієї роботи.
  • Дослідження магнітного поля Землі та геокосмосу відбуваються згідно з чітким графіком. Результати передаються до міжнародних баз даних для наукових і практичних потреб, зокрема покращення навігації під час авіаперельотів.
  • Цього року українські вчені вдосконалили геомагнітну обсерваторію в Антарктиці. Нині вона єдина в регіоні передає точні односекундні дані до мережі INTERMAGNET, яка об’єднує 106 обсерваторій з 43 країн.
  • Українська обсерваторія має один із найдовших рядів безперервних спостережень за магнітним полем, що дозволяє відстежувати його зміни протягом тривалих періодів.
  • Біологи збирають зразки води, навіть коли океан вкритий кригою. У такі періоди вони дістаються точок відбору пішки, а за сприятливих умов — на човнах.
— Однак є частина робіт, яка залежить від сезону та погоди. Найактивніший період — весняно-літній. Саме він зараз триває на "Вернадському", адже 1 грудня в Антарктиці розпочалося літо (в Південній та Північній півкулях пори року йдуть у протифазі).
Полярне літо, тюлені й дідух: будні та Різдво на станції "Академік Вернадський"
Фото: Національний антарктичний науковий центр

Тюлені, птахи, кити та антарктична рослинність

Передусім у цей час до нашого району повертається багато тварин: тюлені, птахи, кити. У деяких з них тут триває репродуктивний сезон. Наприклад, на початку весни тюлені Ведделла народжують дітей на кризі навколо нашого острова. А з середини весни до кінця літа триває шлюбний сезон у пінгвінів та інших птахів. Наші біологи стежать та фіксують успішність розмноження різних видів тварин, адже це напряму пов'язано зі зміною клімату та потеплінням в Антарктиці, розповідає LIGA.Life Анна Торгоненко.

Полярне літо, тюлені й дідух: будні та Різдво на станції "Академік Вернадський"
Фото: Національний антарктичний науковий центр

Влітку біологи постійно виходять в море для дослідження китів. Це комплексна програма, яка містить кілька основних напрямів: фотоідентифікація, що допомагає вченим різних країн досліджувати міграції китів та контакти між ними; відбір зразків шкіри та жиру для кращого вивчення китів та їхніх популяцій; акустичні дослідження, що дозволяють встановити видовий склад китів, які перебувають у районі станції в різні сезони, а також створити акустичні каталоги з детальними описами їхніх окремих звуків.

Також влітку з-під снігу з'являється антарктична рослинність, а в снігу цвітуть мікроскопічні водорості, забарвлюючи його в червоний колір. Обидва процеси є об'єктом досліджень українських вчених, адже щороку Антарктика стрімко "зеленішає", її рослинний покрив зростає, а цвітіння снігу сприяє зміні клімату.

Про нові проєкти

Також у літній період зазвичай тривають сезонні наукові дослідження, для яких на станцію вирушає сезонна експедиція вчених, та роботи з модернізації станції "Академік Вернадський", які почалися ще до повномасштабної війни, коментує експертка. Зараз на "Ноосфері" до "Вернадського" вже прямує група технічних фахівців, які за коротке антарктичне літо проведуть невідкладні ремонтні роботи (реконструкція та розширення майданчика для метеодосліджень тощо).

Полярне літо, тюлені й дідух: будні та Різдво на станції "Академік Вернадський"
Фото: Національний антарктичний науковий центр

Щодо сезонних досліджень: цього року планується два проєкти за програмою "Горизонт Європа":

1. OCEAN:ICE — океанографічні дослідження зміни течій у протоці Брансфілд внаслідок танення льодовиків, адже антарктичні течії є ключовим компонентом так званого великого кліматичного конвеєра — глобальної системи океанських течій, яка значною мірою визначає погоду навіть у Європі, зокрема в Україні);

2. EXPLORA — добір зразків морських бактерій для їхнього подальшого культивування та пошуку корисних властивостей.

Також заплановані новітні дослідження вмісту мікропластику в різних середовищах і "суперсили" єдиної антарктичної комахи — ендеміка крижаного континенту Belgica Antarctica.

Як полярники готуються до Різдва та свят на станції

Через повномасштабну війну в Україні на станції зараз не проводять якихось великих святкувань, адже фактично в усіх полярників на фронті є друзі чи рідні. Зазвичай на свята полярники збираються разом, святковий атрибут – вишиванка, за можливості дотримуються традицій.

— Наприклад, на Святвечір на стіл подають 12 пісних страв, зокрема кутю. Але її не завжди готують із пшениці: інколи доводиться заміняти перловою кашею або навіть рисом. Все тому, що у країнах Південної Америки, з яких постачають продукти, немає певних продуктів, звичних для України.

Також 2012 року біля нашої станції облаштували капличку, яка з 2019 року належить до ПЦУ і де навіть зберігається копія Томоса про автокефалію ПЦУ, продовжує експертка. На Різдво віряни можуть зайти в капличку, поставити свічку. Якщо хтось хоче, читає молитви. Цікаво, що на Великдень у капличці полярникам онлайн освячували великодній кошик.

На свята усі антарктичні станції обмінюються листівками та привітаннями через електронну пошту. Наші полярники теж постійно вітають колег (звісно, крім росіян та білорусів) зі святами, зокрема з Різдвом та Новим роком. На "Академіку Вернадському" також важливий атрибут Різдва — дідух, зазначає в коментарі LIGA.Life Анна Торгоненко.

— Обов'язковим елементом підготовки до Різдва та Нового року є прикрашання станції та ялинки: вона штучна, адже в Антарктику не можна завозити сторонні рослини.

Торік на ялинці з'явилися особливі прикраси: верхівка у формі Тризуба та кулі ручного розпису за мотивами картин Марії Примаченко. Наприклад, куля "Наша армія" віддає шану українським воїнам, а "Паляниця" уособлює нашу гостинність і єдність. Цьогоріч на ялинці також мають з'явитися нові прикраси, які власноруч планують виготовити полярники, каже наша співрозмовниця.