Зміст:
  1. Що сталося
  2. Найперше – не підвести президента
  3. Два способи боротися з ковідом 
  4. Перші кроки на посаді міністра
  5. Українська вакцина проти ковіду
  6. Підвищити зарплати медикам
  7. Як бачить страхову медицину в Україні
  8. Про ефективність роботи МОЗу за рік пандемії
  9. Що ще пообіцяв Ляшко, якщо стане міністром

Що сталося

18 травня Верховна Рада відправила Максима Степанова у відставку. Основна причина – провал вакцинації від ковіду в Україні. 

Його основною заміною ще з осені минулого року називали головного санітарного лікаря Віктора Ляшка. Але подання прем’єр-міністра на призначення міністром Ляшко дочекався лише зараз, "переживши" трьох міністрів, у яких був заступником: Зоряну Скалецьку, Іллю Ємця та Максима Степанова. 

Фактично, своєю популярністю та впізнаваністю Віктор Ляшко "зобов’язаний" коронавірусу. До того часу більшість українців навіть не здогадувались, що він був зокрема в команді Уляни Супрун, на посаді першого заступника гендиректора Центру громадського здоров'я.

19 травня прем’єр-міністр Денис Шмигаль представив його на засіданні парламентського комітету з питань здоров’я нації та медичного страхування як кандидата в міністри. 

Прем’єр був дуже лаконічним. Сказав, що вніс кандидатуру Віктора Ляшка за пропозицією фракції "Слуга народу". Додав, що Ляшко має відповідну профільну освіту, досвід роботи, починаючи з посади лікаря-інтерна гігієни праці, був головним спеціалістом відділу санітарно-епідемічного контролю, директором держустанови "Київський обласний лабораторний центр Державної епідеміологічної служби".

"Фактично біографія кандидата і його робота на посаді зама міністра говорять про спроможність очолити та ефективно управляти міністерством, особливо в умовах епідемії, забезпечення програми вакцинації", – сказав прем’єр.

LIGA.Life занотувала основні тези розмови Віктора Ляшка з депутатами: про обіцянки виконати передвиборчі обіцянки Зеленського, страхову медицину, підвищення зарплати лікарям і активну вакцинацію проти ковіду уже цього літа.  

Найперше – не підвести президента

Свою передвиборчу промову Віктор Ляшко почав з того, що результату можна досягти виключно командною роботою. Тому попросив депутатів після голосування в Раді провести з ним зустріч, на якій чітко проговорити виклики і завдання, "які ставимо перед МОЗом".

Це потрібно, "щоб виконати найперше передвиборчу програму президента, в другу чергу – всі зобов’язання, які брала на себе партія Слуга народу, а також комітет Верховної Ради і МОЗ".

Два способи боротися з ковідом 

Основними завданнями і викликами перед собою та МОЗом Ляшко називає "подолання епідемії коронавірусної хвороби та її наслідків, які супроводжуватимуть нас щонайменше перших 5 років". 

Долати епідемію Ляшко планує двома шляхами: 

1. Значно наростити кількість вакцинованих в короткостроковій перспективі, бо "окрім карантинних меж і вакцинації, інших дієвих засобів стримування не існує". 

Як саме це зробити, Віктор Ляшко не уточнив. Заступник міністра охорони здоров'я 2016-2019 років Павло Ковтонюк ввечері 19 травня написав, що цього тижня в Україні використають перший мільйон вакцин. На це пішло три місяці. Щоб вакцинувати 70% дорослих, надалі потрібно рухатися не мільйон за три місяці, а за один місяць – три мільйони. І це тільки щоб щепити першою дозою".

2. За літній період, коли очікується зниження захворюваності на коронавірусну хворобу, "підготувати якісно нову систему охорони здоров’я" для реагування на інфекційні хвороби та епідемії.

Ляшко обіцяє, що вже з 1 червня буде визначена нова чітка модель лікарень, які прийматимуть хворих на ковід. І надалі вони будуть переформатовані в такі, які отримуватимуть кошти з програми медичних гарантій за готовність реагувати на інфекційні хвороби та епідемії.

Як саме це працюватиме, Ляшко наразі не уточнив.

Перші кроки на посаді міністра

Віктор Ляшко: "Даю обіцянку у літній період, в перші 100 днів, вакцинувати 10 млн українців". 

Михайло Радуцький: "Віктор Кирилович, ви впевнені в цій обіцянці?" 

Ляшко спершу відповідає, що так, але після паузи додає: "Перепрошую, 10 млн щеплень, це 5 млн українців, я сказав про подвійні дози. Це як мінімум і гарантовано".

Олесь Довгий: "А якщо цього не буде, тоді що?"

Михайло Радуцький: "Тоді будемо нового міністра шукати".

Юрій Заславський: "Чи є у вас план, як збільшити поставки вакцин до України? 5 млн до кінця літа порівняно з європейськими країнами – це дуже малий відсоток". 

Віктор Ляшко: "За поставки вакцин я як головний санлікар відповідав виключно в межах глобальної ініціативи COVAX. Закупівлі за кошти бюджету робив визначений міністром інший профільний заступник.

Моє питання було забезпечити вакцинацію на місцях. Кількість щеплень, які ми можемо проводити за день, залежить від кількості вакцин в країні.

Перед Великодніми святами ми показали спроможність робити 70 і більше тисяч щеплень на день.

Щодо подальших поставок вакцин ідуть перемовини, в тому числі мною. Але хотів би відкрито подякувати президенту, голові Офісу, які вирішують проблемні питання, які виникли в МОЗі при закупівлі вакцин". 

Плану щодо збільшення постачань вакцин в Україну Віктор Ляшко теж так і не назвав.  

Українська вакцина проти ковіду

Ляшко обіцяє працювати над забезпеченням фармацевтичної незалежності України.

Каже, пандемія показала: без власного виробництва вакцин і ліків, які входять до мінімального переліку для реагування, – це виробництво як готових лікарських форм, так і сировини – країни будуть часто залежати від інших:

"Першочергово розглядаємо трансфери технологій, з формуванням держзамовлення мінімум на п’ятирічний період. І не лише для виробництва проти коронавірусу".

Також Ляшко додав, що Україна уже фінансує виробництво двох вакцин проти ковіду в установах Національної академії наук:

"Паралельно з цим при комісії з біобезпеки при НАН розглядаємо питання розробки мРНК-вакцини, є кілька варіантів. Нещодавно з Сергієм Комісаренком (в.о. академіка-секретаря Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, голова Робочої групи з проблем (наслідків) поширення коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні. – Ред.) обговорили це питання", – сказав кандидат на посаду міністра МОЗ і пообіцяв невдовзі презентувати. 

Підвищити зарплати медикам

За словами Віктора Ляшка, зарплата медиків потребує перегляду і мова не тільки про додаткове фінансування з бюджету. 

"Пріоритетним у 2021 році є залучення інвестицій в охорону здоров’я – як за рахунок переходу до медичного страхування, так і концесії в системі охорони здоров’я. 

Перше, що слід зробити – звернути увагу на розвиток елементів корпоративного управління медзакладів, які перейшли на автономізацію.

Треба зменшити одноосібний вплив керівника закладу на розмір зарплати і зменшити диспропорцію в зарплаті молодшого медперсоналу і адміністрації тієї чи іншої лікарні.

У подальшому говоримо про те, що забезпечуємо з бюджету фінансування програми медичних гарантій. Органи місцевого самоврядування продовжують забезпечувати витрати на розвиток матеріально-технічної бази і комунальні послуги. Але маємо залучати додаткові інвестиції. 

Є кілька шляхів. Визначати розуміння страхової моделі в нашій системі, звідки НСЗУ (Національна служба здоров’я України, створена в рамках медреформи, "медичний Мінфін", яка розподіляє кошти між лікарнями. – Ред.) може отримати додаткові кошти, щоб збільшити програму медичних гарантій за тими чи іншими послугами.

І в програмі зафіксувати мінімальну зарплату на тому рівні, який був би прийнятний для галузі і ринковий для всієї сфери".

Ці тези Віктор Ляшко теж не розгортав, тому виникає ряд питань. Чи означає менший вплив керівника на прийняття рішень у лікарні, що МОЗ знову більше втручатиметься? 

Який механізм корекції диспропорції у зарплаті медичної адміністрації і медсестер? Адже за реформою медзаклади стали комунальними некомерційними підприємствами і вже не підпадають під тарифну сітку, а стають самостійними і можуть самі керувати своїми заробленими грошима. 

Наскільки законною може бути фіксована зарплата у програмі медгарантій для тих чи інших медпрацівників, враховуючи новий статус лікарень?

Як бачить страхову медицину в Україні

Ольга Стефанишина: "Що ви маєте на увазі, коли говорите про страхову модель медицини? Ваше ставлення до медреформи, яка зараз триває, незважаючи на всі напади попереднього міністра, чи плануєте щось змінювати?"

Віктор Ляшко: "Зараз бачень, як повинна будуватися страхова модель, велика кількість. Один з варіантів представимо на комітеті.

У моєму розумінні страхова модель – це додаткові кошти, які приходять до НСЗУ, яка є єдиним закупівльником медпослуг. Це кошти з позабюджетних сфер.

Але до цієї моделі є ряд питань, в тому числі для політичних дискусій, хто і як повинен це робити. І хто і як потрапляє в модель, що повинні доплачувати.

Є Конституція, яка гарантує права кожному громадянину. Це предмет окремої дискусії.

Думаю, маємо враховувати кращий міжнародний досвід, чи достатньо державного солідарного страхування, реалізованого в програмі медичних гарантій, чи маємо шукати додаткові надходження".

На жаль, з пояснень Віктора Ляшка так і незрозуміло, що саме він має на увазі, з яких позабюджетних сфер мають прийти гроші до НСЗУ? Це кишені роботодавців чи пацієнтів? Чи щось іще?

Про ефективність роботи МОЗу за рік пандемії

Ольга Стефанишина: "Чи вважаєте ви ефективною роботу МОЗу щодо подолання ковіду за останній рік? Крім вакцинації, які ще дві речі ви зробите впродовж 100 днів, щоб виправити нинішню ситуацію?".

Віктор Ляшко: "Жодна країна не справилася ідеально, як би нам хотілося. Ми бачимо багато прогалин, говорю особисто за себе.

Але мені не соромно за жодне прийняте рішення на посаді головного санлікаря.

Готовий дискутувати по кожному і обґрунтовувати".

Нагадаємо, у народі Віктора Ляшка найбільше критикували за його заяви щодо психологічного, а не епідеміологічного, ефекту як причини закриття парків весною 2020 року. У квітні 2021 року Ляшко повторив у Рандеву з Яніною Соколовою: "Закриття парків – це був правильний захід".

Також його критикували за виправдання кавування президента Володимира Зеленського у Хмельницькому, коли тамтешні кафе мали бути закриті на карантин. Тоді головний санлікар сказав, що візит до кафе слід трактувати "не як порушення карантину, а як інспекцію".

"Ми вчора йшли по вулиці і хотіли взяти кави. Ресторатори, як і інший бізнес, хочуть відкритись раніше. Вони звернулись до нас, кажуть: ми вже готові виконувати ваші норми, які ви опублікували. Ми просто зайшли перевірити, і було все дотримано так, як прописано в наших нормах. Я сидів подалі і контролював, подивились, чи все буде працювати. Оскільки ми всі переживаємо", – переконував Ляшко. Але штраф потім таки сплатив.

Що ще пообіцяв Ляшко, якщо стане міністром

Віктор Ляшко пообіцяв збільшити профілактичні програми: "Ми переорієнтуємося на проведення скринінгових програм по хворобах, доступ до яких було втрачено під час епідемії. Це, зокрема, стосується серцево-судинних, онкологічних, інфекційних хвороб, щодо яких в Україні триває епідемія – туберкульоз, ВІЛ".

Вдосконалити контроль за якістю медичних послуг. 

Працювати над забезпеченістю ліків, "бо є збої і проблеми в організації цього процесу. Трапляються перебої в поставках життєвоважливих ліків".

Переглянути протоколи лікування та якості освіти середніх медпрацівників та лікарів у вишах та створити повноцінні університетські клініки за кращим європейським підходом.

"Є програма діяльності моя на перші 100 днів і перших 6 місяців. Готовий представити після голосування у Верховній Раді".

Голосувати за Віктора Ляшка в Раді мають 19 травня.

LIGA.Life давно запрошує Віктора Ляшка на інтерв'ю, аби поставити йому тепер іще більше запитань щодо пандемії і медицини в країні.