Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агентству "Бізнес-Лінк"

Коли йдеться про навчання за кордоном – мова не лише про виші, дитину можна і в семирічному віці відправити у школу, наприклад, приватну британську. В Англії є близько 800 шкіл-пансіонів, куди можуть вступити українці.

Процесом пошуку шкіл та вступом можна займатися самостійно, як це робили герої нашого попереднього тексту Як відправити дитину вчитися за кордон. З чого починати і скільки коштує. Три країни, або звертатися до спеціальних агентств.

LIGA.Life поспілкувалася з 16-річною Лізою, яка вчиться в Англії вже пів року в школі Oakham School, та її батьком Георгієм, про те, як вони готувалися, обирали навчальний заклад і як там відбувається навчання. 

У якому віці вчаться у школах-пансіонах Англії

Навчання в британських школах починається з 5 років. Приймають дітей до 18 років. 

Вік 5-7 років – це більше підготовка до школи. З 7 років уже на вибір батьків можуть проживати на території школи.

Більшість шкіл приймають іноземних студентів з 11 років.

Найчастіше вчитися їдуть у 13-15 років, після дев’ятого класу.  

Вступ можливий і після закінчення в Україні 11 класів та складання ЗНО. Але це залежить від року народження дитини. В 17 років ще є сенс ставати студентом англійської школи, якщо є ціль поступити в топові університети світу.

Беруть і 18-річних студентів, та вони самі вже рідко на таке погоджуються, адже це ще два роки школи, в той час, як твої однолітки вже будуть на 1-2 курсах університетів, пояснює Юлія Сараєва, керівниця відділу по роботі з клієнтами агентства "Бізнес-Лінк".

Ліза стала студенткою британської школи в 15 років, після дев’ятого класу. Від моменту, як вирішили вступати і вступили, минуло близько чотирьох місяців, каже її тато Георгій.

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Георгій та Ліза. Фото: Віктор Распутін, надане агентством "Бізнес-Лінк"

Які умови вступу

Для вступу потрібно готувати оцінки з української школи, характеристики і пакет документів.

Тато Лізи стверджує, що під час вступу оцінки не відігравали таку велику роль. Ліза каже, що головною була співбесіда. Та перед тим вона проходила тест з англійської, інакше до співбесіди могло і не дійти, зазначають в агентстві.

"У кожній школі по-різному. Я подавалася в дві – в одній мене взяли за інтерв’ю, де ставили загальні запитання: чим цікавлюся, для чого мені це, чому Велика Британія? А далі запропонували пройти тест з англійської (написати текст-есе) і з математики", – розповіла студентка.

В школу, де вона зараз вчиться, її взяли за співбесідою. 

"До інтерв’ю не готувалася. Воно відбувається неформально. Я сказала, що в Англії хороша освіта, що з самого початку планувала вступати за кордон і перед університетом я би хотіла повчитися тут", – пригадує Ліза.

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агенції "Бізнес-Лінк"

Як вибрати школу

Георгій каже, що в них було два головних критерії: середній бал (з яким випускники закінчують школу) і кількість студентів, які вступили до вишу першої категорії (закладу, в який дитина хоче вступити після).

"Уже школа індивідуально готує до програми вишу, який дитина вибрала. 

І далі ми дивилися, який відсоток іноземних студентів, щоб донька була в інтернаціональному середовищі", – пояснює батько студентки. 

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агенції "Бізнес-Лінк"

Під час вибору школи зважати треба на багато моментів, пояснює Юлія Сараєва:

  • чи комунікабельна дитина, чи більш замкнена і їй потрібен більш індивідуальний підхід, тобто чи велику школу обирати, чи де вчиться менше дітей;
  • спеціалізація: це академічна школа чи з більш творчим спрямуванням;
  • якщо дитина займається плаванням – чи є на території школи басейн (шахи, музичний гурток, драма тощо);
  • чи є де жити на території школи;
  • тільки іноземні студенти навчаються в закладі чи і британські теж;
  • релігійність школи – теж один із критеріїв. Але релігія в школі не означає, що дітей змушують йти молитися. Мова про моральні орієнтири, цінності, які прищеплюють дитині. 

Перед вступом батькам варто самим поїхати і подивитися школу, радить Юлія: "На картинці це одне, по приїзду може бути геть інше відчуття".

"Тест-драйв". Які є пробні версії навчання

Існує три варіанти, за якими дитину можна на невеликий термін відправити на навчання, щоб спробувати, чи підійде їй британська освіта: літній табір, проживання в сім’ї, що приймає, і навчання один триместр чи половину триместра.

Навчання впродовж триместра. Зараз все більше британських шкіл погоджуються приймати таких студентів, зазначає Юлія. Такий формат – це повне заглиблення дитини у навчальну систему.

Літній табір. Підходить для тих, хто має сумніви з англійською. Це літні курси у розважальному форматі. Тривалість може бути від декількох тижнів у липні-серпні, адже в червні ще триває навчальний процес.

Сім'я, що приймає. Георгій каже, що коли доньці було 12 років, вона їздила на пару тижнів у табір. Та через те, що там було багато російськомовних дітей (а вони хотіли повністю англомовне середовище), далі обирали тільки сім’ю, що приймає.

Так Ліза щоліта два тижні жила вдома у британців, вчила і практикувала англійську.

"В сім’ї класно, особливо, коли там є ще одна дитина, або ще одна студентка іноземна. З ними там займаються, роблять уроки, возять на екскурсії, годують, вони ходять в гості", – розповідає тато Лізи.

Обирали, каже, ту сім’ю, де є викладачі.

"Є люди, які курси закінчили і приймають студентів, а є – викладачі, які на канікулах підзаробляють. Це велика різниця", – пояснює Георгій.

У старших класах в Англії є два варіанти програм: або традиційний класичний A-level, або європейський варіант відносно новий для Британії, але останнім часом набирає популярності – IB (International Baccalaureate), пояснюють в агенції.

Ліза вчиться за програмою IB. Також у неї шестиденний графік, натомість вони мають більше канікул, каже Георгій.

"Вона на новий рік була в Україні і зараз, 12 лютого, приїхала на дев’ять днів знову. І в квітні ще буде дев’ять днів. Можна і не забирати дитину на канікули – тоді опікун знаходить сім’ю, що приймає, дитині, наприклад, у Лондоні, чи деінде", – розповідає тато Лізи.

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агенції "Бізнес-Лінк"

Більшість свого часу учні розписують самі, каже студентка.

"Ти маєш розклад, такі-то перерви, тоді-то вільний час і сам вирішуєш, чим ти займатимешся у вільні години. Це вчить добре планувати, щоб все встигнути, бо здебільшого у всіх школах йде великий акцент на планування свого часу", – пояснює Ліза.

Навчання в школі все англійською мовою, але самої англійської вони не вчать. Є тільки предмет Англійська література. Він у переліку обов’язкових. 

На програмі, за якою навчається Ліза, з обов’язкових предметів: література, математика, наука, мова (Ліза вчить німецьку) і теорія знань.

Водночас дитина сама вибирає рівень, на якому вивчатиме предмет.

"Це повинні бути три високі рівні, три стандартні", – пояснює студентка. 

І додатково студент собі вибирає предмети, які його цікавлять.

"Завжди є індивідуальний підхід, якщо щось не виходить – студент може попросити про допомогу, йому все пояснять, все розкажуть", – зазначає вона.

Що стосується подальшого вступу в іноземні університети – тут залежить від країни, каже Ліза. В школі, де навчається вона, дитину починають готувати до вишу, який її цікавить.

"Якщо вступати в Німеччину – вони (німецькі виші. – Ред.) пропонують рік, як підготовчий, але якщо ви вчитесь у школі в Англії і закінчуєте IB-програму, вони вам цей рік не пропонують, бо розуміють, що у вас після школи є знання і розуміння, як цей освітній процес побудований", – пояснила студентка.

Ліза для себе університет і країну для подальшого навчання ще не вибрала, розглядають Німеччину і Велику Британію, але предмети вибрала в напрямі маркетингу – мови, бізнес, дизайн.

Батькам учнів періодично надсилають звіти, з яких предметів у них яка успішність, каже тато Лізи. 

"І раз на пів року у нас зідзвін з усіма її викладачами, які розказують, де вона молодець, а де – треба підтягнути. Нам викладачі кажуть, що їй треба бути easy (полегше), бо забагато переймається  помилками. А у них підхід, що навчання – це повинно бути в легкій, фановій формі", – каже Георгій.

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агенції "Бізнес-Лінк "

А замість фізкультури студент обирає собі активність, яку забажає – від плавання до гольфу.

"Є предмети і є можливості. Ти заплатив гроші і дитиною займаються. Вже за пів року дитина самостійна. Якщо раніше її треба було ходити будити – то зараз це самостійність повна: сама прокинулася, зібралась, бо дисципліна", – додає тато Лізи.

Проживання

Більшість шкіл-пансіонів Англії мають резиденції на території навчального закладу. В такій проживає і Ліза.

"Школа, як в Гаррі Поттері. Їй років 600. Це вважається молода. Старовинна будівля, а всередині – сучасний ремонт. Вони живуть окремо в кампусах дівчата і хлопці", – розповідає тато Лізи.

Вивчити дитину в приватній школі у Великій Британії. Ціни, умови, пробні варіанти. Досвід
Будні в Oakham School. Фото, надані героїнею агенції "Бізнес-Лінк"

Дітей переселяють в інші кімнати кожен триместр – студент може жити сам, потім триместр – з сусідами з Німеччини, наступний – з Гонконгу. Це, каже Георгій, допомагає дитині краще адаптуватися.

У кожній резиденції (в кожному будиночку) обов'язково проживає доросла сім'я (часто зі своїми дітьми), відповідальна за побут дітей, що проживають тут. Їх називають school parents, "шкільними батьками". І також на території кампуса проживає директор з розселення, відповідальний за всі резиденції, за всі побутові питання проживання дітей, пояснюють в агенції.

Також у резиденціях працюють matrons, які допомагають із прибиранням, пранням, прасуванням, продуктами, приготуванням.

А за домашні завдання, за академічні успіхи відповідають спеціальні tutors, які допомагають із навчанням.

Якщо дитина їде вчитися в школу, яка не має резиденції – їй шукають сім’ю, що приймає, на весь навчальний рік.

Вартість навчання, пробних варіантів, проживання

Рік навчання в британській приватній школі коштує в межах 20 000 – 50 000 фунтів стерлінгів (772 000 – 1 929 000 грн). Наприклад, в Oakham School - 38 000 фунтів (1 470 000 грн).

Ціна залежить від рівня школи, року навчання дитини, наявності резиденції і проживання в ній.

"Якщо це денна школа, а проживання студент має своє – там близько -30% від вартості", – пояснює Юлія. 

Зазвичай у вартість входять: плата за навчання, проживання, харчування, активності.

Буває додаткова плата за уроки англійської, окремі секції, наприклад, кінний спорт, заняття в якихось академіях, індивідуально сам на сам із викладачем. 

Деякі школи, якщо хочуть бачити цього студента в себе, пропонують стипендію на навчання – це може бути знижка до 30% від річної вартості.

"Якщо дитина поїхала вчитися зі значною знижкою, бо в неї є класні творчі успіхи, наприклад, класно співає і хоче представляти школу, на це теж можна просити знижки", – пояснює Юлія.

У разі, якщо батьки шукають і співпрацюють зі школою через спеціальні агенції, це може коштувати 10% – до 7% від вартості за рік навчання. Окремі послуги – в районі 20 000 грн.

Також є можливість, щоб дитину супроводжували на місці, вирішуючи всі організаційні питання – за триместр це може коштувати 15 000 грн, за рік – 45 000 грн.

Літній табір коштує межах 1000 – 2000 фунтів на тиждень (38 590 – 77 180 грн). Ціна залежить від наповнення програми.

Навчання впродовж триместру – це вартість триместру від суми за рік.

Проживання в сім’ї, що приймає, – 1000 – 1500 фунтів, в залежності від віку і кількості занять.

Вартість послуг опікуна – до 2000 фунтів за рік (77 180 грн).

"Треба розуміти, що це дорого, але це дуже класна інвестиція. Для мене важливий момент, що донька проводить велику частину часу в бібліотеці. Їм дають тему і вони її досліджують, розкривають, готують презентації. Бо в наш час цінуються більш проактивні люди, креативні, які шукають варіанти, а не просто мають хаотичні знання", – переконаний Георгій.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин