Зміст:
  1. Образ Золотої жінки – це робота аніматорів
  2. Відмова на кастингах – не причина зупинятися
  3. Не може Жасмін розмовляти по-одеськи
  4. Люблю героїнь з важкими історіями
  5. Часто пропонують зіграти bitch-girl 
  6. Голлівуд – "шалені гроші" та божевільні податки
  7. В Україні якість б’юті-спеціалістів вища
  8. Кінопроєктів більшає, попереду – фільм про трафік людей
  9. Голлівуд не припинив підтримувати Україну, хоча і робить це тихіше

Епізод "Jibaro" серіалу Netflix "Любов, смерть і роботи" було нагороджено статуеткою "Еммі" за видатну короткометражну анімаційну програму. Одну з головних ролей – Золоту жінку – в серіалі зіграла українка Аліна Смоляр.

В ексклюзивному інтерв’ю LIGA.Life українська акторка розповіла про майбутні проєкти, голлівудські зарплати та витрати, українську якість і зіркову підтримку України.

Шлях до Голлівуду. У 2010 році одеситка Аліна Смоляр подала документи на акторський факультет школи-студії МХАТ, закінчила навчання у ГІТІС, у 2014 році почала навчатися в New York Film Academy на магістратурі. Через декілька років українській актрисі вдалося попрацювати з Disney та Warner Brothers. Паралельно освоїла продюсування. Написала сценарій до свого короткометражного фільму, який планувала знімати у 2022 році в Україні, але через повномасштабне вторгнення мусила перенести ці плани. Зараз українська акторка не спілкується з багатьма російськими одногрупниками, бере участь в проукраїнських мітингах в США, а також у своїх соціальних мережах розповідає про події в Україні.  

 

Ми домовляємося поговорити з Аліною по Zoom у вихідний з самого ранку. Щоправда, ранок – за київським часом. У Аліни в США – ще ніч, акторка тільки-но завершила зйомки.

– Вибачте, затрималися зйомки, тому буду з гримом. Це кров, – показує Аліна на червоні краплі на волоссі, – але несправжня. Я нікого не вбивала. 

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
З особистого архіву Аліни Смоляр

Образ Золотої жінки – це робота аніматорів

– Вітаю з перемогою на "Еммі" увесь колектив, який працював над цим проєктом. Ваш епізод "Jibaro" має контрастні відгуки глядачів. Одні кажуть, що за сюжетом нічого не зрозуміло. Інші запевняють, що це про жахливе кохання. То про що епізод?

– Про токсичні стосунки, нездорове бажання володіти іншою людиною чи істотою. Нас було троє, хто виконував роль однієї Золотої жінки: дві танцівниці, одна з них також хореографка, а також я. І у кожної була своя історія. Мій відрізок – про надію. Коли відносини лише починаються, ви ще не знаєте, якими вони будуть, але є божевільне бажання, є метелики в животі, ви сподіваєтеся, що це відчуття буде вічно.

– Золота жінка – візуал, зібраний на основі фольклору з Індії, Африки, Європи. Усі ці прикраси, блиск, золото…

– І це не грим. Усе, що ви бачите там, усі деталі, кольори, прикраси – це вражаючий результат роботи команди аніматорів.

– Усе? "Любов, смерть і роботи" уся анімована, але я думала, що ви були в костюмі з прикрасами, а потім усе додатково промальовували.

– Ні. У проєкті використовували тільки рухи акторів й танцівників як референс. Ми були у футболках, спортивних штанах та без мейкапу. Для нас результат також був несподіванкою. Акторська команда бачила тільки ескізи, за якими відбувалися зйомки, а кінцевий продукт дивилися як звичайні глядачі. Ми сиділи в шоці – як це чудово. 

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також"Володар перснів: Персні влади" – що не так з найочікуванішою прем'єрою вересня

– Якщо у спорті виграєш олімпійську нагороду, на найближчі кілька років тобою цікавляться рекламні компанії, запрошують на змагання з великими призовими. "Jibaro" виграв "Еммі", як може змінитися ваше життя?

– Не знаю. Я ще не працювала в проектах, які вигравали такі статуетки (сміється). Звичайно, сподіваюся, що перемога допоможе в кар'єрі – буде поштовх до більших, цікавих і популярних проєктів. Але я про це не думаю. Скільки було популярних оскароносних акторів чи акторок, у яких після таких перемог кар'єра йшла на спад. Де вони зараз? 

– Тобто "Оскар" чи "Еммі" – не гарантія, що завтра до вас прийдуть із контрактом на головну роль у фільмі, що збиратиме найбільші каси?

– Якщо ти отримуєш особистого "Оскара", "Золотого глобуса", "Еммі", так, це великі привілеї. Агенти одразу телефонують, намагаються забрати до себе. Вони знають, що володар такої нагороди – це пік популярності, отже, буде великий попит на актора чи акторку. Й агентам вигідно мати контракт із ними. Виграти особистий "Оскар" чи "Еммі" – мрія багатьох у кіносвіті. Це один з найбільш потужних способів вирватися на голлівудський Олімп.

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: "Я хочу вигнати наволоч із нашої землі": фільм про українських снайперів виходить у прокат

Відмова на кастингах – не причина зупинятися

– У фільмах часто показують, як молодий талант приїжджає з провінції в США, щоб стати кінозіркою, постійно бігає з одного кастингу на інший, отримує відмови, а потім – бах – його побачили потрібні люди та запропонували ідеальну роль. Як насправді це відбувається?

– Бігаєш по кастингах, чуєш "ні", а потім – бах (сміється). Я приїхала в США у 2014 році і вступила на магістратуру. Мені було важливо зрозуміти, як працює тут кіноіндустрія з різних боків. Я постійно ходила на івенти, щоб просто знайомитися з людьми. Бо навіть наші вчителі не могли пояснити ідеальний рецепт, щоб тебе побачили на кастингу і запропонували роль. 

Бо у кожного це відбувається по-різному. Можеш прийти на перший кастинг і тебе одразу затвердять. І ти: "О! Супер! Працюємо". А можуть 50 разів відмовити, а потім запросити на роль, яку не очікуєш.

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Український фільм "Памфір": шість історій про війну від акторів

– Це не завжди залежить тільки від акторської гри?

– Тут купа факторів. Це залежить від того, що саме шукають режисери й продюсери. Може здатися, що ти ідеально підходиш на роль Джеймса Бонда, бо ти класичний типаж із "бондіани". А виявляється, що хочуть конкретну зовнішність, тому ти не підходиш. Може бути, що твій образ ідеально підпадає під вимоги режисера, але в тандемі з акторами, яких уже затвердили, ти трохи випадаєш – не підходите один одному. Або в тебе акцент не той.

Не може Жасмін розмовляти по-одеськи

– Нам розповідав голлівудський каскадер Богдан Пономарь, що треба перевчитися говорити англійською мовою, щоб не було українського акценту…

– Так! Акцент сильно обмежує перелік ролей, які можеш отримати. Якось я засмутилася, коли мене не погодили на роль Жасмін. Це мій улюблений персонаж. Я знала, що є невеликий відсоток отримати цю роль, якщо в тебе акцент. Але все ж таки вирішила, що краще спробую, ніж потім буду жалкувати. Український акцент дійсно став на заваді. Зараз розумію, що було б дивно, якби Жасмін розмовляла по-одеськи (сміється).

Я багато працювала, щоб мій український акцент зник. І тепер, коли мене просять спеціально сказати з акцентом, це важко. Намагаюся відтворити, здається, що карикатурно виходить. А режисери кажуть, що ОК, акцент є. 

У ролі можуть відмовити тільки через акцент. Але до цього треба ставитися з розумінням.

Не чекати, коли вам зателефонують, що затвердили на роль чи відмовили. А рухатися далі. 

Акторська кар'єра навіть у дуже відомих зірок нестабільна. У всіх є конкуренція, хтось постійно скандалить і з ним не хочуть працювати. Можна залишитися без зйомок і за кілька місяців думати, що ж їсти.

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Бути українським каскадером у Голлівуді і знятися в "Аквамен 2". Інтерв'ю Богдана Пономаря

– Це вже з досвідом таке філософське ставлення до відмов? Невже ніколи не хотілося все кинути?

– Я постійно хочу все кинути (сміється). Думаю, у багатьох акторів так. Коли відмова, відмова, відмова, і ти про себе: "Час зав'язати з акторством і почати щось нове в житті", а тобі наступного дня дзвінок з "Привіт. Тебе узгодили на роль". І ти: "Ну-у-у, мабуть не сьогодні". Потім все повторюється. 

Люблю героїнь з важкими історіями

– У 2017 році вийшла короткометражка Molehill. Там ви зіграли головну роль, ще й продюсували проєкт. Це був ваш дебют як продюсерки. Зазвичай, голлівудські зірки вкладають свої гроші у фільм або коли хочуть гучно заявити про себе, "можу ще й таку роль зіграти", тобто повністю відходять від свого типажу; або коли ця роль – щось особисте. Наприклад, як Сильвестр Сталлоне і Роккі, Том Круз і Меверік. 

– У випадку з Molehill – це було більше як дружня співпраця. Коли творчі люди зібралися з "давайте щось круте знімемо. Хто що вміє? Ти пишеш сценарій, ти знімаєш, ти граєш". Вийшов непоганий проект.

– Він приніс вам 7 перемог у номінаціях "Найкраща акторка в комедійному фільмі" на різних кінофестивалях CША та Європи. Ваша героїня Лі – 20-річна дівчина, яка мусить бути дорослішою, бо її мама хворіє, брат невгамовний. Сильний персонаж, але, здається, непростий. 

– Я отримую максимальне задоволення від таких ролей – важка героїня, важка історія. Там є що робити і де розгорнутися. Це не просто: "Ваша кава, сер". Тут є куди скерувати своє мислення, біль, меседж. Хочеться прожити цю роль і підштовхнути аудиторію до важливих думок.

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: На Netflix вийшов новий серіал "Пісочна людина" з українським дубляжем: чому слід подивитися

Часто пропонують зіграти bitch-girl 

– Здається, в Голлівуді висока конкуренція серед акторок. Є режисерські стереотипи, хто і кого може зіграти: Мелісса Маккарті – щось комедійне,  Меріл Стріп – жінку при владі.  У вас є сформований типаж?

– Шпигунка, дівчина з багатої родини або кохана агента чи когось з головних героїв. Часто пропонують зіграти bitch-girl. Хоча в житті я не така. Ну, може, тільки іноді (сміється). Але мені ніколи не пропонують зіграти безпритульну чи ув'язнену, бо мене не бачать у цих ролях кастинг-агенти. Хоча було б цікаво спробувати. Зараз над цим працюю. Хочу розширити спектр ролей, щоб кастинг-директори довіряли й інших персонажів. 

– В анкетах акторів, що є в базах кастинг-директорів, є пункт – навички. Які скіли у вас з'явилися після 2014 року, щоб підкорювати нові ролі?

– Я продовжую співати. Вокал значно покращився за цей час. На жаль, через повномасштабне вторгнення у моїх заняттях перерва, бо моя вчителька Тетяна Верді з Одеси, наразі виїхала звідти. Також бокс, трохи каскадерства. Хочу навчитися стріляти з лука. Коли бачу цікаві курси, намагаюся їх не пропускати. Для актора важливо постійно чомусь вчитися – грі на фортепіано, верховій їзді, дайвінгу. Бо ніколи не знаєш, що тобі знадобиться. 

Буває, на роль, що тобі подобається, потрібно, наприклад, жонглювання. А ти не вмієш – і все. А тут кастинг-директор запитує: "Хтось уміє жонглювати?". І ти впевнено: "Я". І плюсик до відбору. 

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: "Із зав’язаними очима". Перший український фільм про ММА або про тих, хто чекає з війни

Голлівуд – "шалені гроші" та божевільні податки

– Скільки можуть заробити голлівудські актори, які ще не мають такої шаленої популярності як Анджеліна Джолі, Бред Пітт, Том Круз?

– По-різному. Залежить від того, скільки ти працюєш, над яким проєктом, яка тривалість цих зйомок. 

Є стандарти від SAG, це Гільдія кіноакторів США, де за регламентом стандартна зарплата ультранизького бюджетного проєкта за день щось близько $216. 

Але якщо проєкт із великим бюджетом, то це може бути від $1000 за добу.

Тому ти можеш зніматися у повному метрі цілий місяць і отримати $10 000, а можеш за цей час працювати в чотирьох короткометражках по $5000 і заробити загалом за ті ж 30 днів $20 000. Чи знятися за такі ж гроші в двох рекламах або в серіалі.

Я найбільше заробляла за день $10 000 на рекламі. І такі гроші я точно поки що не зможу отримати за добу на зйомках фільмів. Загалом, в один місяць у мене може бути $5000, а в інший – $30 000, а може бути, що й взагалі нічого не зароблю саме за акторство.  

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Феномен Топ Ґан: Меверік. Як фільм порушив стандарти Голлівуда й зібрав $1 млрд у прокаті

Я заробляю не тільки як акторка, у мене ще – продюсерська, модельна робота, озвучка, є онлайн-бізнес. Тому я і кажу, що актори мають постійно бути задіяні в різні проєкти.

– Але якщо набирати купу проєктів, чи не будуть потім думати про актора, що він розмінюється? Мовляв, неважливо, що грати – головне гроші.

– Коли кажу про більше проєктів, не маю на увазі, що треба зніматися в чому завгодно. Якість завжди важлива, бо це ваша репутація. Я коли отримую сценарій, то дивлюся спочатку, що за роль, а вже потім – чи влаштовує оплата. Бо якщо там будуть божевільні гроші, але цей персонаж може поставити хрест на моїй кар'єрі, то я відмовлюся.

– Є стереотип, що Голлівуд – шалені гроші…

– Знали б ви, скільки з цих "шалених грошей" ми насправді отримуємо.

Майже за кожен проєкт ми платимо 10% агенту і 15% менеджеру, якщо вони допомогли цю роль отримати.

Окрім того, податки. Наприклад, у Каліфорнії загалом ти маєш сплатити приблизно 20%. І в тебе з цих "шалених грошей" залишаються 55%. А треба заплатити за квартиру, медичну страховку, машину і по списку. А у когось діти – це садочки чи школи, базові речі покрити. Не такий Голлівуд, як здається (сміється).

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Огляд фільму. "Остання дуель": зґвалтування, якого не було, або "Сама винна" 600 років тому

В Україні якість б’юті-спеціалістів вища

– Скільки з цих грошей ви витрачаєте, щоб мати голлівудський вигляд?

– Манікюр, косметолог і раз на три-чотири місяці щось роблю з волоссям. У США – щонайменше. Тут це дуже дорого.

– А  якість? Багато хто з українок після виїзду в Європу через повномасштабне вторгнення Росії скаржаться, що не можуть знайти якісних перукарів, косметологів тощо.

– Це проблема і в Європі, і в США, і в Азії. Я багато часу витратила, щоб знайти тут людей, які тепер піклуються про мій вигляд. Бо якщо просто вийти на вулицю, побачити красиву і дорогу вивіску якогось салону краси, зайти туди, зробити манікюр, то можна вийти з жахливими нігтями і без чималої втраченої суми. 

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Вони не зрадили. Усе, що відомо про новий фільм Сеітаблаєва "Мирний-21"

Тому я завжди всі б'юті-процедури робила в Одесі. Тут і якість висока, і дівчат я знала, й оплата адекватна. Бо коли заходжу в американський салон і бачу ціни, що 100% не відповідають якості, у мені прокидається маленький гномик – "Нє-нє, це можу зробити в Одесі на 70% дешевше". 

Щоб гарно виглядати, важливо спати, правильно харчуватися, пити багато води та вітаміни.

Майже не витрачаю грошей на одяг. Гуляю з друзями, можу кудись поїхати. 

Зараз сильно економить мої рахунки факт, що через ковід ми припинили їздити на кастинги. Тепер записуємо селфтейпс вдома. І мені це більше подобається. Ти не витрачаєш купу часу і в рази комфортніше працювати над пробами.

У мене є світло, є камера вдома. Одягнулася, як вимагає образ, і спокійно записала проби. Ідеально.

– А в США ще кажуть щось про ковід? Бо в Україні жартують, що його перемогли.

– У нас на майданчику досі всі в масках. Робимо ковід тести кожні три дні. Тут строго. 

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте такожКоли Фагот озвучив Деппа: як, попри спротив, створили перший фільм з українським дубляжем

Кінопроєктів більшає, попереду – фільм про трафік людей

– Над чим зараз працюєте?

– Стільки всього хочу розповісти, а не можна за контрактами. Є повний метр, от з нього щойно прибігла до вас, є короткометражка – комедія. Є ще один проєкт – не дуже розумію, що це саме буде. Бо бувають хитрощі від режисерів. Вони надсилають сцени, але не кажуть кінцевий продукт – це короткометражка, серіал, повний метр чи ще щось. Завжди потім несподіванка. 

– Тобто після ковіду кіноіндустрія повертається до життя?

– Так. Насправді багато проєктів розморожуються, з'являються нові. Робота кипить. Але всі намагаються мовчати про нові проєкти. Є правила в контракті: поки фільм на постпродакшені і його не побачили на фестивалях, ми не можемо викладати фото, відео в соцмережах, не повинні розповідати деталі в інтерв'ю. 

– У яких проєктах найближчим часом зможемо вас побачити, про які дозволено говорити?

– "Get the girl". Це повний метр. Він уже рік у постпродакшені, тому сподіваюся, що найближчим часом поїде на фестивалі й ми його побачимо. Це драматичний екшн. Фільм розповідає про трафік людей – проституція, продаж людей, як їх ламають, "знищують". Це реальні історії.   Але там проскакують і комедійні моменти. 

У мене там роль дівчини, яку  загнали в трафік, а потім вона стала улюбленицею персонажа, який і займається продажем дівчат.

Як українка Аліна Смоляр виконала роль у "Jibaro" на Netflix, який отримав "Еммі"
Ілюстрація: Анастасія Іванова/LIGA.net

Читайте також: Кіно Thirteen Lives. Про порятунок дітей з печери: факти звіряє український дайвер

Голлівуд не припинив підтримувати Україну, хоча і робить це тихіше

– У лютому Голлівуд підтримував Україну і жодна подія не проходила без "синьо-жовтих" аксесуарів і слів до українців. Зараз це трохи вщухло. 

– По-перше, втомилися. Але це не в сенсі, що всім набридла війна в Україні. Просто за ці пів року вже все, що могли, сказали. Неможливо стільки часу кричати про цей біль.

Ми всі і так знаємо, хто з акторів підтримує Україну, приїжджає, надсилає фінансування. Але вони не можуть щодня писати "Україно, ми з тобою". 

По-друге, у лютому й березні було багато кіноівентів, тому ми чули ці слова підтримки – на "Оскарі", на Каннському фестивалі. От Венеційський не став виключенням – був виступ президента України Володимира Зеленського. 

По-третє, багато хто продовжує підтримувати, але вже не кричить про це. Тому я не думаю, що вщухло. Принаймні зі свого оточення я це бачу і відчуваю. 

Liga.LIFE підготувала переліки найцікавіших новинок вересня: в кінотеатрі, фільми й серіали на стримінгу.