Пари похилого віку частіше обирають "жити окремо, але разом": як це і які переваги таких стосунків
Згідно з дослідженнями професора Яна Ху з Ланкастерського університету та доктора Коултера з Університетського коледжу Лондона, люди віком від 60 років, які зустрічаються, однак не живуть разом, мають кращий психічний стан. Такі пари уникають "юридичних зобов’язань та інституційних зв’язків", які ускладнюють вихід з невдалого шлюбу. Про це пише The Guardian.
Дослідження ставить під сумнів уявлення про, те, що літні люди надають перевагу "традиційним" формам стосунків, як-от шлюб чи спільне проживання. З’ясувалося, що люди старше 60 років, якщо розпочинають нові стосунки, обирають "жити окремо, але разом" (LAT – living apart, together. – Ред.). LAT у 10 разів надійніший, ніж шлюб.
Також під час дослідження дізналися, що ризик для психічного здоров’я у разі розриву LAT нижчий, ніж у разі розлучення чи припинення спільного проживання. До того ж, як з'ясувалося, психічні переваги шлюбу та спільного проживання більше відчувають чоловіки, ніж жінки. Жінки старшого віку зазвичай виконують більшу частину домашньої та доглядової роботи у таких стосунках.
Натомість якщо "жити окремо, але разом", як чоловіки, так і жінки отримують подібні переваги для психічного здоров’я. Дані іншого дослідження показують, що LAT – стабільна форма стосунків для людей старшого віку.
Однак, як стверджує доктор Ху, дослідження "не виявило доказів зростання популярності LAT" серед людей літнього віку та додав: "Це явище не є новим, проте йому стали приділяти більше уваги".
"LAT – це баланс між близькими стосунками та індивідуальною автономією. Він дозволяє людям зберігати свої зобов'язання перед наявними сімейними відносинами, водночас залишаючи простір для інтимного партнера на пізньому етапі життя", – розповідає Ян Ху.
Він зазначив, що мета дослідження – поглибити знання про "важливий, однак недооцінений аспект інтимного життя літніх людей".