Як я змінила життя у 30 років та потрапила в Антарктиду

Іноді життя змінюється кардинально через щасливий випадок, збіг обставин або спонтанне рішення. Для мене таким поштовхом став тест на професійну орієнтацію у звичайному центрі зайнятості. Тепер я океанографиня у Національному антарктичному науковому центрі.
Ось моя історія.
Моя попередня професія була тісно пов’язана з телебаченням: я керувала маркетингом каналів Discovery в Україні, а також у понад 15 країнах Східної Європи, Центральної Азії та Балтії. Це було захопливе життя на перетині медіа, стратегії та культури.
Але у 2019 році регіональний офіс закрили — і незабаром світ захитався під хвилею пандемії. Усі мої професійні плани згоріли.
Щоб утриматися на плаву, я звернулася до центру зайнятості. Там мені запропонували пройти тест на профорієнтацію — і, раптом, результатом став геолог. Але я вже тоді захопилась фридайвінгом — пірнанням у глибини без акваланга, лише на одному подиху. Так я зробила крутий поворот у житті й вступила у світ наук про Землю — через її океани.
Радикально змінювати кар’єру у 30 — це не просто крок, це стрибок з обриву. Але мене захопила ідея: чому б не спробувати зайнятись дослідженням океанів і морів?
Завдяки підтримці колишніх колег я подалася на британську стипендію Chevening — і виграла шанс здобути магістерську освіту у Великій Британії. Після навчання залишилась там працювати, та у 2022 році ми з моїм коханим, нині військовим ЗСУ, ухвалили рішення про моє повернення.
Найпрактичнішим способом використати свої знання про технології сенсорів стало впровадження інновацій у сфері гуманітарного розмінування: я працювала над застосуванням дронів для дистанційного обстеження територій — спершу в ООН, а згодом у Міністерстві економіки України.
Моя наукова карєра пов'язана з Національним антарктичним науковим центром, де я працюю океанографинею, досліджую рух течій та їхню зміну внаслідок кліматичних процесів. Це життєво важливо для розуміння глобального теплообміну та сценаріїв, які на нас чекають у майбутньому.
Нещодавно повернулася з експедиції біля Антарктиди — ми запускали наукові буї та тестували нові системи спостереження на борту дослідницького судна "Ноосфера". Це — частина великої мети: відновити технічний потенціал для наступних поколінь українських вчених.
Бо океанограф — це і фізик, і інженер, і мандрівник.
І трохи — шукач пригод.
Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.