Партнерський проєкт Партнерський проєкт
Партнерський проєкт
Зміст:
 1. Які бувають лінзи
 2. Як підібрати лінзи
 3. Як правильно користуватися лінзами
 4. Чому потрібні і лінзи, і окуляри

"А це не страшно, – тицяти в око якусь… з чого лінзи, зі скла?", – питаю я в офтальмологині Лариси Харченко. Близько десяти років я ходжу в окулярах і весь цей час думаю про те, що непогано було б змінювати їх на контактні лінзи  час від часу. Наприклад, коли я на пляжі або під час походу до кінотеатру. Та все ж історії з інтернету про так звану "шкоду лінз" та страх щось тицяти в око переважували.

Я люблю окуляри, проте часом хочеться бути без них. Але як обрати лінзи? Як за ними доглядати? Питань було безліч. Тож вирішила почати з прийому у лікаря. 

Офтальмологиня Лариса Харченко працює головним лікарем у мережі оптик "Люксоптика". Там є все необхідне: і нове обладнання, щоб якісно перевірити зір та зі 100-відсотковою точністю підібрати як контактні лінзи, так і лінзи для окулярів. Тож мені не треба було чекати черги у державній або іншій клініці, аби пройти обстеження.

Контактні лінзи: як підібрати та правильно користуватися. Власний досвід та поради лікаря
Фото – "Люксоптика"

На моє запитання лікарка лише посміхається та підходить до однієї з поличок. Вона дістає пару лінз і кладе мені на долоню.

"Спробуйте, не бійтеся! Відчуваєте, які вони тоненькі та м'які?", — запитала лікарка. На долоні лежали два маленьких і дуже гнучких блюдця, які зовсім не відчувалися у руці.

У "Люксоптиці" існує практика: коли людина не впевнена щодо контактних лінз, не знає, які вони, то персонал оптики бере зразки, відкриває їх і дає потримати в руках самому. Також при підборі контактних лінз можна безкоштовно приміряти пробну пару, аби відчути, наскільки вона тоненька та м’яка на оці.

Детальніше про те, як обрати лінзи, як правильно їх носити та чому не варто все ж відмовлятися від окулярів розповідаємо у партнерському проєкті з "Люксоптикою".

Які бувають лінзи

За словами Лариси Борисівни, є два найпоширеніших типи контактних лінз: щоденної заміни та щомісячної. Якщо вам потрібно користуватися контактними лінзами епізодично (1-3 рази на тиждень) – краще обирати контактні лінзи щоденної заміни. Вони не потребують додаткового догляду, після користування їх просто можна викинути. Якщо хочете користуватися лінзами щодня – ваш вибір лінзи щомісячної заміни. Матеріал добре пропускає кисень та є стійким до забруднень. Для їх очистки потрібно використовувати спеціальний дезінфікуючий розчин для лінз.

Для мене оптимальним варіантом стали контактні лінзи щоденної заміни, тому що мені подобається користуватися окулярами, але інколи потрібно бути без них. У ці моменти я можу одягнути контактні лінзи, почуватися комфортно та добре бачити.

Контактні лінзи: як підібрати та правильно користуватися. Власний досвід та поради лікаря
Фото – "Люксоптика"

Також лікар радить користуватися щоденними лінзами під час легкого нежитю, а ось під час гострого стану при застуді треба використовувати окуляри.

Лариса Харченко наголошує, що взагалі було б ідеально, якщо щодня вдягати нові, чисті, стерильні лінзи, які ввечері можна викинути. Це найбезпечніший вид лінз.

Переваги контактних лінз щоденної заміни:

 • Зручність: ці лінзи не потребують додаткового догляду – після користування їх можна просто викидати.

 • Гігієнічність – щоразу ви використовуєте нову, стерильну, свіжу пару лінз.

 • Безпечність – навіть якщо ви у лінзах та маєте застуду, алергію, відвідували басейн або були у пильному та прокуреному приміщенні, – це не зашкодить здоров’ю очей, тому що наприкінці дня ви знімаєте лінзи та викидаєте їх.

 • Комфорт – сучасні матеріали, з яких виготовляються контактні лінзи, є біосумісними з поверхнею ока та мають зволожувальні компоненти, які забезпечують комфортне застосування лінз протягом дня.

Як підібрати лінзи

"Не може бути такого, що купив лінзи, а далі шукаєш порад у Гугла. Він звісно може допомогти купити лінзи, але хто відповідатиме за здоров'я ваших очей? Бо потім, коли лунають нарікання на контактні лінзи та на ускладнення, які виникають, то це тому, що підбір відбувся без участі спеціаліста", – наголошує лікарка "Люксоптики".

Зокрема, огляд в офтальмолога потрібно проходити щотри місяці, фахівець має слідкувати, як очі реагують на певний матеріал, на засоби за доглядом та розчини. Лікар повинен впевнитися, що користувач лінз дійсно правильно все робить і правильно доглядає за лінзами. Що зір не змінюється і все стабільно. А головне – лінзи потрібно обирати лише після детального огляду та перевірки зору. Щоб вони точно відповідали тим параметрам, які необхідні для корекції зору певного пацієнта.

"Якщо регулярно бувати на планових оглядах і якщо лінзи підібрані ідеально, то корекція буде успішною", – запевняє Лариса Борисівна.

Контактні лінзи: як підібрати та правильно користуватися. Власний досвід та поради лікаря
Фото – "Люксоптика"

І за кілька хвилин простягає мені коробочку моїх перших лінз Alсon. За її словами, це один з найвідоміших виробників. Проте все ще трішечки страшно. Але оскільки поряд фахівець, то на примірку наважуюся швидко. 

"Ви маєте привчити себе, що перед тим, як поставити лінзи, треба добре вимити руки з милом. Рушник має бути без ворсу", – розповідає лікарка, поки я намагаюся поцілити лінзою в око. Вдалося десь з четвертого разу. Але ж як цікаво так ясно бачити все довкола! Навіть рекламні буклети, які висять на стіні сусідньої кімнати.

Поки я щасливо посміхаюся і прогулююся оптикою, Лариса Борисівна заповнює мою електронну картку – там всі параметри для замовлення чи то контактних лінз, чи то для окулярів. Якщо раптом забуду – мені їх надішлють на електронну пошту.

"Ну що, пробуємо знімати?" – питає нарешті лікарка. Я зітхаю, шкода знову повертатися до свого режиму "напівзору", але треба тренуватися, наголошує офтальмологиня. Перед тим, як відпустити мене додому, вона має впевнитися, що я все засвоїла і зможу правильно користуватися лінзами сама.

Як правильно користуватися лінзами

Лікарка запевняє: не буває поганих лінз – буває поганий догляд за ними та недотримання правил гігієни.

Як користуватися контактними лінзами:

 • Мийте й насухо витирайте руки, перш ніж торкатися лінз.

 • Вставляйте лінзи, перш ніж наносити макіяж.

 • Заплющуйте очі, коли користуєтесь лаком для волосся, туалетною водою тощо. А відкривайте їх тільки тоді, коли вийдете з хмарки аерозолю.

 • Якщо будете у задимленому приміщенні або на пікніку, де було вогнище, — використовуйте одноденні лінзи, бо потім їх потрібно викинути.

 • Спати в лінзах можна тільки, якщо це дозволить ваш лікар.

 • Щотри місяці приходити на огляд до лікаря, щоб перевірити стан очей і відповідність здоровому користуванню лінзами.

Якщо лінзи правильно підібрати та правильно їх використовувати – проблем із ними не буде.

Чому потрібні і лінзи, і окуляри

Для успішної корекції зору потрібні як окуляри, так і контакті лінзи. Нині немає такого, що можна мати щось одне. Це два спільних засоби корекції зору. Лінзи можна використовувати у певних випадках, або ж бути у них переважну більшість часу, але час від часу все одно має бути період відпочинку з окулярами, наголошує лікарка.

"Всі страшилки про те, що контактні лінзи – це зло, виникають через те, що їх неправильно використовують, не приходять на планові огляди та не виконують порад свого лікаря", – підсумовує Лариса Харченко.