Як не страждати від похмілля після новорічної ночі. 4 поради від гастроентеролога
Ілюстрація: depositphotos.com
Сомельє Анна-Євгенія Янченко розповідає, що в Україні поширена "північна культура споживання алкоголю". Тобто його немає в щоденному раціоні, але щойно з’являється, то за один вечір можна випити тижневу норму. Результат – ранкове похмілля з втомою, слабкістю, головним болем, нудотою та іншими симптомами. Гастроентерологиня Анна Євтух пояснила LIGA.Life, як попередити похмілля під час новорічних святкувань.

Продумайте завчасно, що та скільки пити

"Не потрібно залишати вибір алкоголю до останнього моменту і купувати, що є в наявності, у кіоску за годину до комендантської години 31 січня. Обирайте лише якісні ліцензовані напої. Це вже зменшить вірогідність негативних наслідків", – наголошує Анна.

Який напій обрати – питання індивідуальне. Адже у кожного сформована власна переносимість алкоголю. Проте є декілька особливостей:

  • Що менше цукру в напої, то простіше організм перетравить його;

  • сухі вина мають терпкий в’язкий смак. Відповідно – їх складно випити багато, на відміну від десертних видів;

  • шампанське зазвичай п’ється легко, але сп'яніння приходить не одразу. Тож його легко перепити.

"Свою новорічну норму алкоголю кожен має визначити заздалегідь. Орієнтуйтесь на вміст спирту в напої", – зазначає лікарка.

За рекомендаціями Center of Disease Control and Prevention (CDC), одна доза алкоголю – це напій, який містить 14 г чистого спирту. Тобто це:

  • 355 мл пива чи сидру;

  • 148 мл вина з вмістом алкоголю 12%;

  • 44 мл міцних напоїв з вмістом алкоголю 40% – джин, горілка, віскі, ром.

Відповідно, 2-3 порції – це вже:

  • 710-1065 мл пива чи сидру;

  • 296-444 мл вина з вмістом алкоголю 12%;

  • 88-132 мл міцних напоїв з вмістом алкоголю 40%.

Складіть святкове меню

Святковий стіл має складатися з:

  • Води. Краще – мінеральної та дещо солоної, ніж столової. Тому що вміст електролітів натрію та калію в ній допоможе покращити знешкодження та виведення алкоголю. Також дослідження доводять, що содова покращує перетравлювання та симптоми розладів травлення. Прагніть до чергування – келих алкоголю, склянка води.

  • Кольорова овочева тарілка. Що різноманітніші зелень та овочі на столі, то більше фітонутрієнтів та антиоксидантів допоможуть вам упоратися з алкоголем. Також подавайте квашені овочі: огірки, помідори, оливки, кімчі. Вони підтримують мікробіом кишківника, який перетравлює більшість токсинів. Клітковина зі свіжих та квашених овочів допоможе травній системі компенсувати гальмівну дію алкоголю на травлення та його оксидативний стрес на клітини, особливо мозку. Виняток – консервовані овочі. Вони містять не клітковину, а багато оцту та солі.

  • Легкий білок: птиця, риба, морепродукти, нежирні сорти червоного м'яса, сири. Замість смаження обирайте запікання. Білки розщеплюються до амінокислот –  структурних одиниць будь-яких клітин. Вони потрібні для відновлення клітин після споживання алкоголю. "Джерела легкого білка надають гарну ситість. З’їли шматок риби з овочами та картоплею і на десерт вже хочеться не пів торта, а лише шматок", – пояснює Анна.

  • Вуглеводи. Обирайте нежирний гарнір, тобто зварені картоплю, кіноа, пасту, рис або ж ризотто, а не у фритюрі чи смажене на пательні. Адже це може збільшити калорійність страви утричі. До того ж велика кількість жирів сповільнює процес травлення та всмоктування алкоголю. Відповідно – людина довше не відчуває сп’яніння і може випити більше. Результат – похмілля на ранок. 

  • Фрукти на десерт замість тортів. Після об’ємного та різноманітного приймання їжі краще відмовитись від солодкого. Анна радить сформувати фруктову тарілку. Окрім звичних фруктів, можна придбати екзотичні: ананас, помело, манго. Клітковина в них покращує травлення, а антиоксиданти допоможуть зменшити шкоду алкоголю.

Вугілля не врятує від похмілля

Такі ліки як сорбенти та вугілля, мають обмежену можливість всмоктування. Вони абсорбують алкоголь, але згодом все одно вивільняються в кишківнику, всмоктуються в кров та засвоюються. "Все спожите має перероблятися та виводитися. Чарівних способів позбавити себе спожитого немає. Організм упорається з цим у свій спосіб", – додає Анна.

Наше завдання – забезпечити різноманітне збалансоване меню та пити багато води. Це допоможе організму вивести спожитий алкоголь і зменшить імовірність похмілля.

Рухайтесь

Через комендантську годину територія руху обмежена. Але якщо є можливість встати з-за столу, вийти на балкон чи на територію заміського будинку – зробіть це.

"Рухливість та активність пришвидшує вивільнення алкоголю і спожитих калорій. Тому що для постачання енергії в м'язи потрібна глюкоза. Тож вся спожита глюкоза з алкоголем і їжею йде не в жирові відкладення, а на забезпечення м'язової активності", – підсумовує Анна.