Зміст:
  1. Чому парі варто готуватися до вагітності
  2. Стандартний набір досліджень включає:
  3. Як планувати вагітність
  4. За скільки часу треба починати підготовку
  5. Як це працює на практиці

Чому парі варто готуватися до вагітності

Якщо пара планує народити дитину, медики наполегливо рекомендують майбутнім батькам заздалегідь планувати вагітність й готуватися до зачаття після обстеження й консультації з лікарем. 

Чому треба планувати вагітність, які обстеження пройти та від чого слід відмовитися, плануючи дитину, Liga.Life розповіла гінеколог-ендокринолог, засновниця освітнього проєкту "dr.Silina Школа жіночого здоров'я", член Європейської асоціації ембріологів і репродуктологів Наталя Сіліна.

За словами Наталі Сіліної, існує таке поняття як предгравідарна підготовка та предгравідарне консультування (комплекс діагностичних, профілактичних і лікувальних заходів, спрямованих на оцінку стану здоров'я та підготовку статевих партнерів до зачаття. – Ред.).

Планування вагітності. Як підготуватися – поради лікаря Наталії Сіліної та історії батьків
Фото Наталії Силіної

"Пара вирішує, що хоче народити здорову дитину і вони йдуть на консультацію до гінеколога. А завдання акушера-гінеколога, крім того, щоб допомогти розв’язати цю задачу, ще й у тому, щоб зберегти здоров'я вагітної жінки й мінімізувати ризики, які може принести вагітність і пологи жінці", – розповідає лікарка.

За її словами, вагітність – єдиний природний процес, від якого жінка може померти. 

"Тільки в акушерстві існує поняття материнської смертності. Я не лякаю. Підготовка до вагітності підвищує шанси не тільки на народження здорової дитини, а й знижує ймовірність порушення репродуктивного, сексуального та фізичного здоров'я жінки після вагітності та пологів", – наголошує Наталя Сіліна.

Каже: обсяг обстежень можна визначити виключно на прийомі лікаря. Багато що залежить від скарг жінки на момент планування зачаття, її стану здоров'я у цей момент, історії перенесених захворювань, вагітностей та пологів, супутніх захворювань. 

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

Стандартний набір досліджень включає:

  • Обстеження щитоподібної залози (кров на ТТГ, Т4св та Т3св (гормони). Здається вранці на голодний шлунок і не залежить від дня циклу).

  • Загальний аналіз крові для виключення анемії.

  • ПАПтест (мазок з шийки матки, який виключає передракові захворювання шийки матки).

  • Наявність захисних антитіл до групи інфекцій під назвою TORCH (цитомегаловірус, токсоплазмоз, краснуха і герпес).

  • Рівень глюкози.

"Це базові дослідження для жінок. Для чоловіків важливо обстежитися у лікаря андролога-уролога і пройти обстеження простати і якості сперматозоїдів (аналіз називається спермограма). У чоловіків всі хвороби протікають практично безсимптомно на ранніх стадіях. За 18 років роботи з парами, які стали на шлях планування вагітності, бачу тенденцію до погіршення і чоловічого здоров'я", – розповідає лікарка.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Telegram: тільки корисна інформація для українських родин

Як планувати вагітність

Коли пара планує зачаття, найголовніше не перетворювати насолоду один одним під час сексу на "ой, терміново треба, мобільний додаток показує, що у мене овуляція", – каже Наталя Сіліна.

Додає: необхідно відмовитися від алкоголю і куріння, наркотиків. Важливо налагодити сон і засинати не пізніше 24:00. Перед сном бажано відмовитися від гаджетів та перегляду телевізора.

"Виключіть з раціону відверто шкідливі продукти, наприклад, фастфуд, і додайте волоські горіхи. Харчування має бути раціональним, рекомендовано знизити кількість цукру, кофеїну та уважніше ставитися до оброблених харчових продуктів", – радить лікарка. 

Наголошує, за час підготовки до вагітності пара може поступово адаптувати свої харчові звички, збільшити споживання овочів, фруктів і зелені, які багаті на клітковину, налагодити вживання корисних жирів і м’яса.

Якщо пара – вегетаріанці, обов'язково треба сказати про це лікареві й гінеколог або андролог підберуть препарати для усунення дефіциту мікроелементів і вітамінів. 

"Я давно не рекомендую жінці, яка багато років не їсть м'яса, починати його їсти під час вагітності. Існує безліч якісних залізовмісних препаратів, які допоможуть пройти вагітність легко і безпечно і без м'яса", – каже Наталя Сіліна.

За її словами, режим харчування важливий і для нормалізації ваги, якщо це необхідно. Високий або занадто низький індекс маси тіла пов'язаний не тільки з успіхом зачаття, але і з розвитком вагітності і здоров'ям малюка. 

"Особливо важливий пункт – стрес. Саме він здатний негативно впливати на всі системи нашого організму, що абсолютно небажано під час вагітності", – наголошує лікарка.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Instagram: тільки корисна інформація для українських родин

За скільки часу треба починати підготовку

Рекомендовано почати підготовку за три місяці. Якщо це не перша вагітність, підготовка залежить від того, як протікала і як закінчилася попередня. Важливо проаналізувати, чи не було ускладнень і як їх попередити.

"Якщо спроба не закінчилася пологами, важливо зрозуміти чому, пройти обстеження і лікування, дотримуватися всіх рекомендацій вашого лікаря. Оптимальним науково доведеним проміжком між вагітностями є інтервал не менше двох-трьох років", – розповідає Наталя Сіліна.

Зазначає, що небажано "входити" у вагітність з інфекційними та гострими захворюваннями, або хронічними в стадії загострення. Також існує низка захворювань, за яких протипоказано виношування вагітності через загрозу для життя жінки. Мова про важку ваду серця з порушенням кровообігу або декомпенсовані соматичні захворювання (цукровий діабет).

Додає: променева або хіміотерапія за певних ракових захворювань – тимчасове протипоказання до вагітності.

Як це працює на практиці

"Ми почали готуватися до вагітності за рік", – розповідають Вероніка та Анатолій. Вони були близько 10 років у шлюбі, коли вирішили народити дитину.

"Я пройшла огляд у гінеколога, терапевта. У мене виявили деякі проблеми з серцем, тож кілька місяців лікувалася. Але загалом ми були готові до народження дитини", – згадує Вероніка.

Додає: вони з чоловіком повністю відмовилися від паління та алкоголю й змінили харчові звички. Вдома немає чипсів та фастфудів, хоча інколи "грішать" солодким та домашньою випічкою.

"Вже другий рік я не палю й не випив жодної склянки спиртного. Став їсти більше овочів, хоч і не дуже їх люблю, але звик. Спочатку було складно відмовитися від цигарок, кілька разів порушував власну заборону, але вирішив, що мені це не треба. Враховуючи погану екологію, неякісні продукти, стреси, хотілося хоча б якось очистити свій організм і дати можливість дитині народитися здоровою", – розповідає Анатолій.

Каже: друзі підсміювалися якийсь час над ним, проте згодом перестали. Нещодавно у пари народилася донечка Марійка.

Читайте також: Правила батьківства багатодітної мами. Як не зіпсувати дітей вихованням

Олена та Олексій теж вирішили підійти до вагітності свідомо. "Я обстежилася у гінеколога та ендокринолога. Жодних патологій чи хвороб, які заважали б мені народити не було, проте лікарі радили трохи схуднути, щоб не мати проблем під час вагітності. Тож я звернулася до дієтолога, яка склала для мене меню, а також почала займатися пілатесом", – розповідає Олена. До вагітності вдалося схуднути на сім кілограмів.

Жінка згадує, що серйозну увагу приділила очам: "Маю проблеми з зором, тож треба було пройти обстеження, щоб розуміти, яка ситуація до вагітності. Потім під час вагітності ще кілька разів проходила обстеження, зокрема перед пологами. Це треба було, щоб розуміти, чи зможу я народжувати сама, чи потрібен буде кесарів розтин".

Олексій теж пройшов обстеження у терапевта та здав загальні аналізи, коли планували вагітність. Але не став кардинально змінювати звички чи спосіб життя. Нині у них підростає трирічна Софійка.