Уляна Супрун про шкоду пасивного куріння
Фото: Unsplash
Екс очільниця МОЗ Уляна Супрун розповідає у своєму блозі про шкоду пасивного куріння та нагадує, як поводитися, аби зберегти власне здоров'я. 
Коли ви йдете дорогою з метро, а хтось попереду йде і курить на ходу, і дим летить просто вам в обличчя, коли ви стоїте на зупинці з вашою дитиною і там хтось інший курить, навіть не відійшовши в бік, коли ви виходите поспілкуватися з колегами на свіже повітря, а виходите на імпровізовану курилку – не соромтеся, не мовчіть та говоріть незнайомим чи знайомим людям, що це ненормально. Можливо, вони просто не задумуються, що дим від їхнього куріння дуже небезпечний для інших. Тому їм просто потрібно нагадувати.
1,2 мільйона людей померли через пасивне куріння у 2017 році. Тобто ці люди взагалі не курили, а споживали вторинний дим від інших людей — вдома, на вулиці, у своєму офісі чи в інших громадських місцях.
До речі, ситуація вже ж поступово покращується, скоріше за все завдяки введенню заборон урядами багатьох країн куріння в громадських місяцях та адекватним просвітницьким кампаніям.
Є дослідження, в якому показали, що у порівнянні з 1990 роком, кількість курців, аби вбити одну людину, яка не курить, стала більшою – у 1990 році було 31,3, а у 2016 – 52,3. Це означає, що некурці стали менше зазнавати негативного впливу від диму курців.
Дивно радіти такій статистиці, але кожен із нас може зробити свій внесок у її покращення!
Тож якщо хтось біля вас курить, ось вам кілька фактів, аби переконати людину цього не робити ні поруч з вами, ні з іншими людьми: 
  • Сигаретний дим містить понад 7 тисяч компонентів, в тому числі чадний газ, нікотин та його похідні, смолу, котінін, полоній, кадмій, поліциклічні ароматичні вуглеводи та інші сполуки, багато з яких є канцерогенами. Курці вдихають їх при затяжці й від диму сигарети, люди поруч — від диму чужої сигарети та видиху курця, окрім вдиху ці всі речовини поглинаються шкірою.
  • Пасивне куріння впливає на серце та судини і відповідальне за сотні тисяч смертей через інсульти, інфаркти та ішемічну хворобу серця у всьому світі. Вдихаючи чужий дим, збільшуються ризики мати серцево-судинне захворювання більш ніж на чверть, конкретно інсульту – на 20-30%. Лише у США 8 тисяч смертей внаслідок інсульту трапляється через пасивне куріння.

  • Шкідливим є навіть короткочасний вплив диму, він запускає вільнорадикальні процеси – саме той механізм, що лежить між курінням та хворобами серця і судин.

  • Некурці, які піддаються пасивному курінню, збільшують ризик розвитку раку легенів на 20-30%. Коли дим видихають, він не одразу розчиняється в повітрі як може здаватися, більшість токсичних та канцерогенних сполук безперешкодно потрапляють в легені некурців з повітрям. Навіть нетривалий вплив диму може спровокувати незворотні зміни, які сприятимуть раку.

З'являється все більше доказів того, що пасивне куріння може збільшити ризик раку горла, гортані, грудної залози, появи довгострокових та короткочасних респіраторних симптомів та хронічної обструктивної хвороби легенів серед людей, які не курять. 
Окремо про дітей. Дуже часто в місті можна побачити, як тато чи мама ведуть дитину за руку, при цьому палячи сигарету і видихаючи дим на свою дитину. Є батьки, які не вважають за потрібне вийти на вулицю, щоб покурити, а роблять це прямо вдома. Це реальна небезпека для здоров’я та життя дитини. 
Діти батьків, які курять і піддають своїх дітей впливу сигаретного диму, значно частіше хворіють на бронхіти чи пневмонії, в здорових дітей з’являється кашель чи чхання, частіше трапляються вушні інфекції.
Пасивне куріння може спровокувати напад астми у дитини. Діти з астмою, які вдихають вторинний дим, мають більш серйозні та часті напади астми. Такі напади можуть загрожувати життю дитини.
Вплив вторинного диму може викликати раптову смерть дитини. Це називається синдром раптової дитячої смерті (Sudden Infant Death Syndrome), коли настає раптова смерть немовляти в перший рік життя, найчастіше у здорової дитини. Пасивне куріння збільшує ризики цього, майже так само, як і куріння матері під час вагітності.
Небезпека є й для вагітних жінок. Якщо чоловік чи партнер вагітної жінки курить, а вона регулярно піддається впливу пасивного куріння, зростають ризики народити дитину передчасно чи з недостатньою вагою.
Існує не лише вторинний дим (second-hand smoke), який безпосередньо видихає людина, яка курить, чи який виходить з сигарети або пристрою, а й “третинний" (third-hand smoke). Він чіпляється за одяг, осідає на меблі, килими, стіни, ліжка, дивани, поверхні в автомобілі, і може залишатися там дуже довго, якщо його не прибирати чи не провітрювати приміщення. Тобто всі токсичні сполуки (як-от нікотин, котінін та багато інших), які людина вдихає, мають тепер інший шлях - через контакт. 
Якщо ви не курите – не забувайте про негативний вплив вторинного диму на ваше здоров’я, а також нагадуйте людям, які курять, про це.
Уявіть, що ви багато піклуєтеся про своє здоров’я – їсте здорову їжу, тричі на тиждень ходите в спортзал чи бігаєте але попри це, матимете фактично такі ж ризики розвинути серцево-судинну хворобу чи померти через рак легень, якщо постійно вдихатимете вторинний дим.
Якщо ви курите – поважайте та не підставляйте інших людей під вплив свого диму на вулиці, вдома, в офісі чи у вашому під’їзді. А краще не підставляйте себе! Кидайте курити та робіть вибір на користь здорового способу життя і свого здоров’я. Це найкраще, що ви можете зробити для себе, своїх близьких та людей навколо.
Така взаємоповага і свідоме ставлення одне до одного – це про здорове суспільство.