Уляна Супрун про апное і що робити, якщо вас чи вашого партнера мучає хропіння
Фото: Depositphotos.com
Зміст:
  1. Апное може бути спричинене будовою тіла або хворобами:
  2. Крім цього ви можете дати відповідь на прості питання, аби краще зрозуміти свої ризики:
  3. Ви чоловічої статі?
  4. Як це лікують?
Уляна Супрун на своїй сторінці у фейсбук пояснює, що таке апное і що робити, якщо ви чи ваш член родини дає хропака.

Якщо хропіння вашого чоловіка, дружини або когось з близьких супроводжується задишкою або ж короткими паузами в диханні, такою особливістю вже не слід легковажити. Вона може бути свідченням апное уві сні — мимовільного припинення дихання під час сну.
Найчастіше такий стан трапляється, коли при розслабленні м’язів горла блокуються верхні дихальні шляхи. Потік повітря, що надходить до легень, зменшується або ж повністю зупиняється. І через те, що розслаблена частина горла починає вібрувати, виникає хропіння. Така форма апное уві сні називається обструктивною.
Існує також центральна форма апное (коли мозок не надсилає належних сигналів м’язам, які контролюють дихання) та змішана (поєднує і обструктивну, і центральну). Через схожість симптомів розрізнити ці форми часом буває складно.
Маркерами апное уві сні також можуть бути: 
  •  пробудження з відчуттям сухості в роті;
  •  ранковий головний біль;
  •  безсоння;
  •  надмірна денна сонливість;
  •  потреба спати дуже багато;
  •  труднощі з концентрацією;
  •  дратівливість.
При обструктивній формі апное людина може багато разів прокидатися вночі. Через недостатню кількість повітря в крові мозок ненадовго “відриває" людину від сну, аби та могла знову “відкрити" свої дихальні шляхи. Зазвичай ці пробудження дуже короткі, і людина їх не пам’ятає. Але протягом ночі їхня кількість може сягати кілька десятків разів, що заважає досягати глибоких фаз сну. Тому людина вранці та протягом дня може почуватися втомленою та постійно хотіти спати.
Апное уві сні може сильно ускладнювати життя та погано впливати на здоров’я. Як саме?
Підвищує ризики появи багатьох хвороб. Серед них:
  •  хвороби нирок;
  •  когнітивні та поведінкові розлади — порушення концентрації уваги, моторики та пам’яті;
  •  хвороби серця та судин — гіпертензії, інсульту та інфаркту;
  •  порушення обміну речовин, включаючи непереносимість глюкози та цукровий діабет 2 типу;
  •  збільшує ризики появи деменції у людей старшого віку;
  •  може стати причиною ускладнення вагітності (через появу гестаційної гіпертензії чи діабету).
Небезпека криється ще й у тому, що це підвищує ризик заснути за кермом. Люди з апное мають до п’яти разів вищі шанси потрапити в аварію, ніж ті, що мають якісний сон. 
Також це безпосередньо впливає на стосунки з партнером чи партнеркою, і може стати приводом до конфліктів. 

Апное може бути спричинене будовою тіла або хворобами:

  • надмірною вагою (жирові відкладення на шиї можуть перекривати верхні дихальні шляхи);
  • збільшеними в розмірах мигдалинами (можуть звужувати верхні дихальні шляхи та зменшувати в такий спосіб їхню прохідність);
  • розладами ендокринної системи, як-от гіпотиреозом (низький рівень гормонів щитоподібної залози впливає на частину мозку, яка контролює дихання), акромегалією (високий рівень гормону росту провокує зміну лицьових кісток, набряки горла та збільшенням розміру язика), синдромом полікістозних яєчників (може призводити до надмірної ваги);
  • нервово-м’язовими станами, що заважають мозковим сигналам дихальних шляхів (наприклад, інсульт);
  • серцевою або нирковою недостатністю (може накопичуватися рідина на шиї, яка перешкоджає доступу повітря у верхні дихальні шляхи).
Також причиною апное можуть бути передчасні пологи. Немовлята, народжені до 37 тижня вагітності, мають більший ризик виникнення проблем з диханням під час сну. У більшості випадків ризик зменшується в міру дозрівання мозку
Хропіння може вказувати на потенційно серйозну проблему зі здоров’ям, але не завжди апное уві сні супроводжується хропінням. Поговоріть зі своїм сімейним лікарем, якщо вам почали надокучати постійна втома, денна сонливість, підвищена дратівливість.

Крім цього ви можете дати відповідь на прості питання, аби краще зрозуміти свої ризики:

  •  Вам говорили раніше, що ви хропите уві сні?
  •  Ви часто почуваєтеся втомленим/ою протягом дня?
  •  Ви можете ненадовго припинити дихати під час сну?
  •  Ви маєте високий тиск та приймаєте ліки від цього?
  •  Ваш індекс маси тіла дорівнює 30 або вище? Запам’ятайте, що такий індекс вже означає початок ожиріння.
  •  Окружність вашої шиї перевищує 40,6 см (для жінок) чи 43,2 см (для чоловіків)?

Ви чоловічої статі?

Якщо ви відповіли “так" на мінімум три з перелічених тверджень, ви можете бути схильні до апное уві сні. Поговоріть про це з вашим лікарем. За потреби лікар спрямує вас до спеціалізованої клініки для додаткового обстеження.

Як це лікують?

Легка форма апное не потребує спеціального лікування. Деяким пацієнтам фахівці призначають СРАР-терапію (Constant Positive Airway Pressure). Вона передбачає використання апаратів, які м’яко всмоктують повітря в маску, котру ви одягаєте на обличчя перед сном. Це перешкоджає надмірному звуженню дихальних шляхів, поліпшує якість сну і знижує ризик ускладнень, пов’язаних з апное уві сні.
Часом для полегшення дихання рекомендують провести хірургічні втручання (наприклад, видалення великих мигдалин) або використовувати пристрої, які утримують дихальні шляхи відкритими під час сну. 
При апное особливо важливо дотримуватися здорового способу життя, зокрема, відмовитися від куріння, контролювати вагу та кількість вживаного алкоголю (звісно, краще від нього відмовитися взагалі). Не варто також займатися самолікуванням та прописувати собі снодійне чи тестувати народні методи. Це може бути небезпечно та системно не вирішить проблему.
Пам’ятайте, що сон є нашою фундаментальною потребою для того, аби залишатися здоровими та мати міцний імунітет. Тому якщо ви маєте проблему, яка заважає вам нормально спати, вирішуйте її з допомогою доказової медицини.