"Він не товстий, просто кістка широка", або як зрозуміти, що ви перегодовуєте свого собаку

Багато власників собак розчулено дивляться на своїх улюбленців, вірячи, що їхня "широка кістка" — це просто особливість породи або індивідуальна будова тіла. Проте у більшості випадків це не так. За останні десять років кількість собак із зайвою вагою або ожирінням зросла на 108%. Статистика свідчить про те, що проблема перегодовування та/або незбалансованого раціону тварин стає все більш поширеною.

Зайва вага у собак може мати серйозні наслідки для їхнього здоров'я та благополуччя. Ожиріння може призводити до зменшення тривалості життя та ряду проблем зі здоров’ям, навантаження на суглоби та серцево-судинну систему, включаючи артрит, діабет, захворювання серця та респіраторні проблеми.

5 кондицій тіла собаки за програмою контролю ваги

Ветеринарні лікарі виокремлюють 9 оцінок кондиції тіла собак. Вони дещо відрізняються залежно від породи та розміру улюбленця (див. зображення), але здебільшого мають спільні ознаки:

  • 1-3 Собаки з недостатньою вагою мають добре помітні ребра, поперековий відділ хребта, тазові кістки та всі кісткові виступи, навіть здалеку. Жировий прошарок відсутній, та спостерігається очевидна втрата м'язової маси;
  • 4-5 Маючи оптимальну вагу ребра собаки легко визначити під час пальпації. Присутні мінімальні жирові відкладення. Талія легко помітна при огляді зверху, а на животі є складка шкіри;
  • 6 У собак із зайвою вагою ребра важко визначити під час пальпації через значний прошарок жиру, а жирові накопичення помітні в ділянці попереку та біля основи хвоста. Талія або відсутня, або ледве помітна. Складка шкіри на животі може не бути виражена;
  • 7-9 При ожирінні спостерігаються масивні жирові відкладення на грудях, спині та біля основи хвоста. Талія і складка шкіри на животі відсутні. Жирові відкладення також є на шиї та кінцівках. також присутнє очевидне розтягнення живота.
"Він не товстий, просто кістка широка", або як зрозуміти, що ви перегодовуєте свого собаку
"Він не товстий, просто кістка широка", або як зрозуміти, що ви перегодовуєте свого собаку
"Він не товстий, просто кістка широка", або як зрозуміти, що ви перегодовуєте свого собаку
"Він не товстий, просто кістка широка", або як зрозуміти, що ви перегодовуєте свого собаку

Якщо маєте підозри на зайву вагу у вашого вихованця, найкращим рішенням буде звернення до ветеринарного лікаря. Фахівець допоможе визначити стан собаки, сформувати правильний раціон для контролю ваги з урахуванням усіх особливостей улюбленця.

Найчастіші причини перегодовування собак та як цього уникнути

За даними Асоціації із запобігання ожирінню домашніх тварин від зайвої ваги та ожиріння в США страждає 59% собак. Серед основних факторів, що призводять до зайвої ваги у собак, виділяють незбалансований раціон, шкідливі харчові звички, недостатню фізичну активність, генетичну схильність та деякі фізіологічні особливості. Розглянемо детальніше.

1) У більшості випадків до зайвої ваги у собак призводить неправильне годування. Відсутність точного дозування корму, легко призводить до перегодовування тварини, адже собаки від природи схильні їсти більше, ніж їм дійсно потрібно. Важливу роль відіграє й безконтрольне згодовування ласощів. Не враховані в загальному раціоні калорії зі смаколиків легко призводять до накопичення зайвих кілограмів. Ветеринарні лікарі рекомендують аби ласощі становили не більше 10% від загальної добової норми калорій.

2) Звичка деяких господарів до годування улюбленця зі столу ще більш ускладнює ситуацію. Людська їжа як правило містить велику кількість жирів, цукрів, солі та інших елементів які слід обмежувати в раціоні собаки. Крім того, визначити поживність та збалансувати такий раціон — задача із зірочкою.

3) Водночас постійний доступ до улюбленого корму також помилково вважається безпечним. Насправді тварини не здатні самостійно регулювати свій раціон, що нерідко призводить до набору зайвої ваги.

4) Низький рівень активності — один із головних ворогів стрункої фігури вашого улюбленця. Домашні собаки більшу частину дня проводять у приміщенні, що значно обмежує їх рухову активність. Це призводить до зменшення спалених калорій та, як наслідок, до набору зайвої ваги.

Регулярні фізичні навантаження, прогулянки та ігри вкрай важливі, адже підтримують м'язи в тонусі, зміцнюють серцево-судинну систему та допомагають собаці виплеснути накопичену енергію.

Вигулюйте улюбленця не менше 2-х разів на день, приділяючи прогулянкам не менше 1 години. Не забувайте й про ігри та спільні активності: плавання, аджиліті, фрісбі тощо — чудово спалюють калорії. Якщо часу обмаль, варто звернути увагу на інтерактивні іграшки, які заохочують собаку до руху та самостійних ігор. Лише переконайтесь, що вони зроблені з безпечних матеріалів та не можуть завдати травм улюбленцю.

Якщо з раціоном та фізичною активністю усе досить прозоро, то існують і деякі неочевидні фактори, що можуть повпливати на фігуру чотирилапих. Наприклад, з віком м’язова маса зменшується, а жирові відкладення зростають. Старші собаки стають менш активними, тому потребують менш калорійного раціону. Крім того, аби знизити ризик захворювань нирок, у їхньому раціоні варто скоротити споживання фосфору.

Також слід враховувати фізіологічні особливості. Стерилізація може впливати на метаболізм собаки, роблячи її більш схильною до набору зайвої ваги. Це пов'язано зі зменшенням рівня статевих гормонів та може призвести до збільшення апетиту та зменшення фізичної активності.

Повноцінні раціони розв’язують рівняння

Правильно підібраний раціон, а також визначення необхідної денної норми саме для вашого собаки, може допомогти йому схуднути та перешкодить додатковому набору ваги.

Крім того, Royal Canin має лінійку ветеринарних дієт. Оскільки такі раціони є повнораціонними дієтами, спершу проконсультуйтеся з ветеринарним лікарем. Наприклад, Royal Canin Satiety Weight Management Canine, завдяки високому вмісту клітковини забезпечує відчуття ситості, що допомагає зменшити випрошування корму твариною. Корм збагачений білком для збереження м'язової маси та важливими поживними речовинами для підтримання здоров'я суглобів і серцево-судинної системи.

Royal Canin Neutered Adult Small Dog — це повнораціонний сухий раціон для стерилізованих і кастрованих собак малих розмірів вагою до 10 кг. Він сприяє підтриманню оптимальної ваги завдяки збалансованій калорійності. Корм включає пребіотики для здоров'я травної системи, вітаміни та мінерали для зміцнення імунітету. Твердість гранул і речовини для запобігання зубному каменю сприяють догляду за зубами.

Ваша увага і піклування, забезпечення здорового раціону, фізичної активності та ветеринарного догляду — це благополуччя домашнього улюбленця, гарантувати яке можете лише ви.