7 секретів, які допоможуть ставити коми правильно
Любі читачі й ще любіші читачки, вітаю вас із новим випуском нашої мовно-дорадчої рубрики!
Цікаво про здоровий спосіб життя на YouTube-каналі LIGA Life
Недавно я помітив, що пишу тут переважно про слова, а про знаки між ними, навпаки, ніби забуваю — хоча вони, ніде правди діти, теж важливі, якщо хочеться не лише говорити, а й писати українською без помилок. Тому віднині вряди-годи почну перемежовувати стилістику граматикою, аби врізноманітнити нашу спільну мандрівку мовними ландшафтами.
Сьогодні поговоримо з вами про коми. Їх мало хто любить, їх часом ставлять за якимись дивними принципами (і це я ще не беру "авторську пунктуацію"!) — але без них у тексті настає абсолютний розгардіяш, тому, якщо хочете, вважайте їх необхідним лихом.
Правописний параграф "Кома в простому реченні" має 18 підпунктів і 31 окрему примітку. Параграф "Кома в складному реченні" — ще 4 підпункти й близько 10 приміток. Як ви можете здогадатися, повністю ці мудрощі читають хіба з великої любові або крайньої потреби. Але для вас, любі читачі й ще любіші читачки, я їх прочитав — і обрав сьогодні найцікавіші. Поїхали!
1. Піду подивлюся на небо. Потім ляжу посплю. Далі сяду поїм.
У таких компактних скороченнях від "зроблю А, щоб зробити Б" (піду подивлюся — це піду, щоб подивитись, ляжу посплю — ляжу, щоб поспати) кома не ставиться.
2. Жду не діждусь, коли він приїде, — та й дитина втішається не навтішається.
У конструкціях, де два спільнокореневі дієслова (доконане й недоконане) поєднані часткою "не", коми теж не ставимо: їм не наїмся, п’ю не нап’юся.
3. Стадіон так стадіон
Пам’ятаєте цей виборчий мем 2019 року? Для мене він передусім пов’язаний зі зробленими в ньому потім на письмі помилками. Більшості людей хотілося поставити кому перед "так" — але вона там абсолютно зайва. Сім’я так сім’я, мама так мама, стадіон так стадіон. Без ком.
4. І хочеться і колеться, і туди і сюди, і так і сяк
Тут теж усе просто: бачите таку конструкцію зі словами, що мають протилежне значення, — збережіть коми до ліпших часів.
5. Милувались молодята. Цілувались тощо
Перед "тощо" в кінці переліку не має бути коми (примітка в дужках: якщо у вас дуже невеликий перелік і можна навести його повністю, не скорочуючи словом "тощо", — зробіть це!)
6. Господи помилуй, боронь Боже, дай Боже
Пункт для набожних. У конструкціях такого типу коми теж не ставлять: звертання тут втратило свою звертальну функцію й перетворилось на чистий вигук — щоправда, в кличному відмінку. А де немає звертання, немає й ком, якими його виділяють.
7. Звичайно, я буду там, бо звичайно туди ходжу
В цьому реченні два різні "звичайно": перше — вставне слово, а друге — ні. Перше, отже, слід виділяти комами, а друге (яке можна замінити на "зазвичай") — не слід. Така сама ситуація з "до речі": крім вставної конструкції, це може бути й прислівник зі значенням "доречно": До речі, я люблю слова, сказані до речі.
Не плутайтеся в комах, шукайте красивих шляхів!