Чому ми витрачаємо гроші на знижках? Як працює маркетинг на Чорну п'ятницю

Як виникла концепція Чорної п'ятниці
Перший раз, коли "Чорну п’ятницю" пов'язали саме з покупками був у 1950-х роках. Поліція у Філадельфії поскаржилася на наплив людей, які приїжджають до міста за покупками наступного дня після Дня подяки, назвавши це "Чорною п’ятницею", оскільки їм довелося контролювати натовпи. Відтоді цей термін використовувався для опису закупів цього дня і з кожним роком набирав обертів.
Американські ритейлери були засмучені назвою "Чорна п’ятниця", адже цей термін мав негативний відтінок. Були спроби назвати її "Велика п'ятниця", але вони врешті зазнали невдачі. Натомість продавці змінили наратив і вирішили, що Чорна п’ятниця — це час, коли вони повинні бути "в плюсі" (англ. in the black), фінансова фраза, яка описує прибутковість і процвітання бізнесу, на відміну від "в мінусі" (англ. in the red).
Ідея позиціонування Чорної п’ятниці як свята покупок розквітла між 1970-ми та 1980-ми роками, завдяки тому, що американські роздрібні торговці розпалювали конкуренцію між собою, а також розширювали пропозиції. Сьогодні Чорна п'ятниця — це день після Дня подяки (четвертий четвер листопада), який знаменує початок сезону різдвяних покупок. Водночас часовий проміжок знижок може уоливатись з 23 по 29 листопада.