Зміст:
  1. 1. Дельта-варіант – це не новий штам коронавірусу
  2. 2. Дельта викликає той самий ковід, але певні відмінності існують
  3. 3. Вакцини проти Дельта-варіанту є ефективними
  4. 4. Дельта-варіант – не рідкість, і сховатися від нього не вийде
  5. 5. Дельта – не фінальний варіант коронавірусу 

Ковід кардинально змінив останні два роки нашого життя, і так, нас це відверто підзадовбало. Утім, виявляється, навіть глобальна пандемія швидко може стати нормальним та звичним фактом. 

Здавалось би, десь зараз мало би настати покращення. Та щойно ми звикли до нового режиму існування, до віддаленої роботи, локдаунів, ZOOMів, масок та вакцинації – природа підкинула нам чергову свиню. Звісно, йдеться про Дельта-коронавірус! 

 

1. Дельта-варіант – це не новий штам коронавірусу

 

Штам у мікробіології – це приблизний відповідник "виду" в зоології та ботаніці.

Різні штами вірусів мають значні відмінності у своїй життєдіяльності та, відповідно, в ефектах, які вони викликають в організмі хазяїна. 

У випадку коронавірусу ми зараз говоримо про варіанти. 

Якщо уявити ковід у вигляді дерева, його варіанти будуть подібні до гілок: вони досі належать до одного дерева, але можуть бути суттєво різними

Ця різниця викликана тим, що коронавірус схильний до частих мутацій. Вони є випадковими та переважно не приносять вірусу жодної користі. 

Однак інколи стається така мутація, яка робить вірус більш пристосованим до життя та розмноження. Тоді вона закріплюється, адже віруси, що її мають, краще виживають і передають цю мутацію своїм, так би мовити, нащадкам.

У разі Дельти такою щасливою мутацією стала P681R – яка є заміною всього однієї амінокислоти у спайковому білку коронавірусу (який вже сам собою став ледь не мемом). 

Завдяки цій мутації новому варіанту тепер легше заходити в клітини хазяїна, що дає йому нові переваги. До того ж антитіла, які утворилися до спайкового білка, можуть бути менш активними щодо нового його варіанту (про це ми невдовзі поговоримо).

Звісно, таке пояснення є дещо спрощеним і не пояснює всю успішність Дельти, але над цією загадкою вчені ще працюють.

Підписуйтесь на LIGA.Life в Facebook: тільки корисна інформація для українських родин

 

2. Дельта викликає той самий ковід, але певні відмінності існують

 

Мутації, яким ми завдячуємо появі Дельти, дещо змінили характеристики вірусу та його взаємодії з людьми. 

Дослідники оцінюють його трансмісивність (тобто здатність передаватися від інфікованих до здорових) як вищу на 60%, ніж в Альфа-варіанту. 

Альфа-варіант, як ми пам’ятаємо, мав вищу трансмісивність, ніж оригінальний коронавірус, на 50-100%. 

За даними дослідників із Китайської академії медичних наук, вірусне навантаження для цього нового варіанту в тисячу разів вище, ніж для попередніх. 

Тобто якщо ми візьмемо двох хворих на ковід, одного інфікованого варіантом Альфа, а іншого – Дельта, в інфікованого Дельтою в крові буде в 1000 разів більше вірусних одиниць. 

Цим також можна пояснити, чому новий варіант передається легше: банально тому, що хвора людина виділяє його в довколишнє середовище більше.

Варто зазначити, що ця робота поки що представлена в якості препринта, і ще потребує наукової рецензії незалежних експертів.

За даними, отриманими з шотландського реєстру, Дельта-варіант обумовлює вдвічі вищий ризик потрапити до лікарні у порівнянні з Альфою. 

Водночас вірус змінює уподобання. Тепер вік пацієнтів у групі ризику дещо помолодшав. Частково це можна пояснити тим, що велика кількість осіб літнього та середнього віку вакциновані. Відповідно, молодші вікові категорії стають більш сприйнятливими для ковіду (при чому будь-якого його варіанту). Однак причини такого розвитку подій все ще досліджуються.

Також помітна тенденція збільшення випадків ковіду та госпіталізації у дітей. Хоча смертельні ускладнення в цій групі так само лишаються доволі рідкісними. Про те, що кількість дітей, хворих на ковід, стала більш суттєвою говорять і українські лікарі.

Втім, як і раніше, супутні хронічні захворювання є одним із головних факторів ризику розвитку ускладнень та госпіталізації. 

Як бачимо, хоча даних поки що мало, є свідчення, що Дельта-варіант частіше викликає тяжкий перебіг захворювання. Але чи відрізняються прояви та симптоми ковіду, викликаного новим варіантом,

У публікації Єльського університету повідомляється, що типовими симптомами залишаються біль в голові та горлі, нежить і лихоманка. А от кашель та аносмія (зникнення нюху) трапляються рідше, ніж за попередніх варіантів коронавірусу. 

Але питання симптомів теж не підкріплюється одностайною точкою зору дослідників. 

У публікації однієї з клінік, афілійованої з Мейо (одна з найбільш авторитетних лікарень у світі), кажуть, що шлунково-кишкові прояви зумовлюються Дельта-варіантом рідше.  

На сайті ж каліфорнійського медуніверситету UCDAVIS зазначають, що симптоми Дельти нічим не відрізняються від вже звичного нам перебігу ковіду.

Тішить, що нових правил безпеки не додалося: всім так само рекомендують носити маски, уникати скупчення людей, ретельно мити руки та провітрювати приміщення.

 

3. Вакцини проти Дельта-варіанту є ефективними

 

Вакцини проти ковіду дещо знижують ефективність у міру мутації коронавірусу. Це факт, і не новий.

Однак можна стверджувати, що вони все ще захищають від захворювання. Щоправда, значною мірою тих, хто вакцинувався двічі.

За офіційними даними Британської служби здоров’я, ефективність вакцини Pfizer проти Альфа-варіанту складала 93,4%, а проти Дельти – 87,9%. Для вакцини AstraZeneca ефективність знизилась від 66,1% (для Альфи) до 59,8% (для Дельти). Тобто за термін спостереження, поки тривало дослідження, майже 88% щеплених Pfizer і 60% вакцинованих AstraZeneca не захворіли на Дельта-варіант. 

Якщо говорити загалом, то вакциновані мали в 1,4 рази менше шансів підхопити Дельту, ніж ті, хто вакцину не отримав.

Щодо вакцини від Sinovac, то конкретні дані наразі не опубліковані, проте її ефективність проти Дельта-варіанту також знижується. Китайські лікарі наразі проводять дослідження щодо використання третьої бустерної дози, яка підвищить кількість нейтралізувальних антитіл та дозволить краще вберігатися від ковіду. 

Ще цікавіша ситуація з вакциною від Moderna. У препринті дослідження, проведеного в клініці Мейо, сказано: хоча обидві РНК-вакцини були ефективними, Moderna краще захищала людей від зараження, ніж Pfizer.

Залишається чекати експертної рецензії та пам’ятати, що, хоча жодні вакцини не захищають від ковіду на 100%, вони є найбільш надійним шансом залишитися живими під час пандемії. 

Вересневий аналіз даних від CDC свідчить, що зараз, коли Дельта-варіант став найбільш поширеним, повна вакцинація зменшує ризики потрапити в лікарню та померти від ковіду вдесятеро порівняно з відсутністю щеплень.

За даними МОЗ від 20 вересня, 98% осіб, які потрапили із ковідом до лікарні, були не щепленими жодною вакциною.

4. Дельта-варіант – не рідкість, і сховатися від нього не вийде

 

Перші випадки ковіду, викликані Дельтою в США, зареєстрували в травні цього року. Але вже зараз понад 98% усіх нових зареєстрованих заражень в Америці спричинені саме цим варіантом коронавірусу. 

На карті CDC в Україні наявність Дельти ще не підтверджена. Але, враховуючи, що цей варіант зафіксовано на переважній більшості території світу, і те, що його присутністю можуть похвалитися всі сусіди нашої країни (окрім Білорусі та Угорщини, за картою того ж CDC), присутність Дельти в Україні – питання здебільшого риторичне. 

Хоча, кажуть, якщо регулярно кричати про Дельту неприємні речі, вона образиться й мине стороною. На підтвердження цього твердження академічних посилань не буде.

І дійсно, за повідомленням головного санітарного лікаря України, більшість нових випадків ковіду викликані саме Дельтою.

З усіх проаналізованих зразків коронавірусу за останні два тижні, майже 100% виявились Дельта-варіантом у Великій Британії, Росії, Італії, Німеччині та Іспанії. 

Тому варто припинити боятися слова "Дельта", бо це тепер "новий чорний". А ми хоч десь тепер по праву займаємо заслужене місце "рівного серед рівних".

5. Дельта – не фінальний варіант коронавірусу 

Як ми вже з’ясували на початку випуску, мутувати – типове заняття для коронавірусів. Закономірно, існує значно більше варіантів, які викликають занепокоєння. До речі, це їхня офіційна міжнародна назва Variant of Concern.

Зараз на відповідній сторінці в графі Variant of Concern CDC записана зірка сьогоднішнього випуску – Дельта-варіант. А ще рік тому там була вже давно знайома Альфа, яка свого часу викликала немало хайпу.

Водночас дослідники вже почали уважніше придивлятися до варіантів Ета, Йота, Каппа, Зета тощо, оскільки саме вони потенційно можуть отримати мутації, які надалі зроблять коронавірус ще більш небезпечним для людей.

Наприклад, в Індії та Англії вже реєструють варіант Дельта-плюс, особлива мутація якого теоретично може зробити його ще більш заразним за Дельту. 

Інший, Мю-варіант, який відповідає за кілька десятків захворілих у Британії, потенційно може бути більш стійким до антитіл.

Про це варто знати не для того, щоб боятися ще більше, а лише щоб усвідомити – у природі поки не відбулося нічого надзвичайного. Віруси мутують, вчені та медики всього світу щоденно без вихідних моніторять ці мутації, працюють над удосконаленням вакцин та пошуком ліків проти ковіду. 

Решті лишається прислухатися до їхніх рекомендацій та дбати про власне здоров’я та рідних

Дельта-коронавірус: що слід знати про заразність, симптоми, чи захистять від нього вакцини
Наукою по ковіду