Фільм з росіянами, який претендує на "Оскар": усе, що відомо про "Анору"
23 січня Американська кіноакадемія оголосила номінантів на премію "Оскар". Серед них — стрічка про росіян, яка представлена в шести категоріях. LIGA.Life зібрала усе, що відомо про пропагандистські зв'язки акторів, а також реакцію кінооглядачів й українських митців на цей фільм.
Про що фільм
У центрі сюжету Анора (Майкі Медісон), секс-працівниця з Брукліну, отримує шанс на казку про Попелюшку, коли знайомиться і виходить заміж за Івана (Марк Ейдельштейн), сина російського олігарха. Коли новина про це доходить до Росії, її казка опиняється під загрозою, оскільки батьки вирушають до Нью-Йорка, щоб домогтися анулювання шлюбу. Фільм вийшов на екрани 18 жовтня 2024 року в США. Режисером став Шон Бейкер.
Росіяни в акторському складі та пропагандистська фільмографія
У головних ролях "Анори" — американка Майкі Медісон, а також російські актори Марк Ейдельштейн, Юрій Борисов. Жоден з акторів не робив заяв щодо збройної агресії Росії проти України. Режисер Шон Бейкер також не коментував рішення про створення фільму з росіянами під час війни. Видання Vulture зазначає, що Шон Бейкер уникав політики у своїх фільмах — до виходу "Анори".
Бейкер познайомився з росіянином Борисовим на Каннському кінофестивалі у 2021 році: він звернувся до Борисова з пропозицією знятися у його фільмі після того, як побачив його роль російського шахтаря у фінському фільмі "Відсік №6".
Ейдельштейн, який виріс в Нижньому Новгороді, отримав свій прорив у "Країні Саші" — фільмі, світова прем'єра якого відбулася в Берліні за дев'ять днів до повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Значна частина зйомок відбувалася в тимчасово окупованому Криму, а його дистрибуцією займалася "Централ Партнершип" — дочірня компанія державного газового гіганта "Газпром", яка має тісні зв'язки з Кремлем.
Борисова, який виріс поблизу російської столиці, звинувачують у тому, що він знімається у фінансованій державою пропаганді, зокрема за його роль у фільмі "Калашников" 2020 року. Цей фільм також частково знімався в тимчасово окупованому Криму.
На питання про те, чи говорять про "Анору" в Росії та чи знають, що він отримав "Золоту пальмову гілку" в Каннах, росіянин зазначив: "Так. Багато людей в Росії були дуже раді цьому, вітали мене в магазинах, на заправках, на вулицях". Нині ж наступний фільм Борисова, який перебуває на стадії постпродакшну, — "Поет", ще одна стрічка "Централ Партнершип", що розповідає про російського поета Олександра Пушкіна. Тим часом Ейдельштейн отримав головну роль у фільмі "Буратіно", російській адаптації класичної історії про Піноккіо, написаної Олексієм Толстим.
Реакція кінокритиків та сезон нагород
Як пише видання Variety, під час прем'єрі на Каннському кінофестивалі фільм зустріли "бурхливими 7,5-хвилинними оваціями стоячи". The Guardian вважає, що ця "ексцентрична казка Шона Бейкера про Попелюшку підносить його до величі", а на думку Time, "Юрій Борисов творить ніжну, киплячу магію в кожній сцені".
"Анору" номіновано в шести категоріях: "Найкращий фільм", "Найкраща режисура", "Найкращий оригінальний сценарій", "Найкращий монтаж", а також "Найкраща жіноча роль" (Майкі Медісон). Крім того, російський актор вперше здобув номінацію на кінопремію "Оскар" — Юрій Борисов претендує на перемогу як найкращий актор другого плану.
До цього стрічка також зібрала сім нагород BAFTA.
Водночас The Telegraph звертає увагу на російську проблему претендента на "Оскар" і пише, що володар "Золотої пальмової гілки", фільм "Анора" — фаворит критиків, але Голлівуд ігнорує прокремлівську роботу деяких акторів.
Як і світ, який вона зображує, "Анора" має темний бік, про який ніхто не говорить. Понад два роки після початку повномасштабного російського вторгнення — і десять років після незаконного захоплення Криму Володимиром Путіним — його зірки продовжують жити й працювати на своїй батьківщині. І 22-річний Ейдельштейн, і 31-річний Борисов, схоже, скомпрометовані своїми попередніми (і майбутніми) роботами — як через те, де вони були зняті, так і через їхній пропагандистський характер, пише журналіст The Telegraph Ліам Келлі.
Українці, які працюють у кіно, обурені похвалами на адресу "Анори" та її акторів.
"Війна, що триває, більше не викликає занепокоєння у великих кінофестивалів, це як вчорашня новина. Половина акторського складу продовжує брати участь у проурядових кінофестивалях у Росії, виконуючи головні ролі в фільмах, які фінансуються урядом. Це дуже сумнівно…"Анора" — це знак того, що російську культуру ніхто не скасовував і не скасує. Для них це перемога", — розповідає виданню The Telegraph Ольга Сидорушкіна, програмна кураторка Українського інституту в Лондоні.
"Мистецтво стає інструментом маніпуляції сприйняттям Росії. Уявіть, якби герої були з Ізраїлю чи Гази, як би реагували глядачі. Це те саме", — наголошує Ксенія Бугрімова, українська кінорежисерка, продюсерка, сценаристка.
Цьогоріч на "Оскар" також номінована українська стрічка. Документальний фільм "Порцелянова війна", створений спільно США та Україною, потрапив до номінації у категорії "Найкращий документальний фільм".