Як вступати абітурієнтам, які закінчили школу за кордоном — пояснення від Міносвіти
Студенти КНУ ім. Тараса Шевченка. Фото: КНУ

Через вторгнення росіян у 2022 році багато українських дітей виїхали за кордон й були вимушені закінчувати місцеву школу. Цього року дехто все ж вирішив повертатись до України та вступати до українських вишів. LIGA.Life запитала в Міністерстві освіти, як таким абітурієнтам вступати до університетів нашої країни та які документи потрібні для цього?

Що Міносвіти каже про іноземні дипломи 

Школярі, які здобули освіту за кордоном, можуть вступати в українські виші, використовуючи диплом іноземної школи. Для вступу та навчання обов’язково треба пройти процедуру визнання іноземного диплома, пояснюють у Міністерстві освіти. 

Порядок визнання в Україні документів про освіту, виданих закладами освіти інших держав, затверджено наказом Міносвіти №504.

Згідно з цим наказом, диплом визнається після того, як перевірено статус іноземної школи та її програму, період навчання у школі й чи відповідає все це освітньому ступеню в Україні.

До того ж наказ доповнено новим розділом, в якому можливість визнання іноземних дипломів для абітурієнтів є обов’язковою через російське вторгнення.

Куди звертатись, щоб визнали іноземний диплом

Підтвердити іноземні документи про навчання можна двома способами:

1. Звернувшись до Міністерства освіти перед вступом.

Безпосередньо визнанням іноземних документів про освіту займається держпідприємство "Інформаційно-іміджевий центр", яке підпорядковується Міносвіти.

  • Подати документи особисто можна за адресою: м. Київ, вул. В’ячеслава Чорновола, 25, відповідно до графіка.

  • Дистанційно подати документи можна на сайті.

Як вступати абітурієнтам, які закінчили школу за кордоном — пояснення від Міносвіти
Фото: unsplash

У разі визнання документа видається свідоцтво, інформація про яке вноситься в Єдину державну електронну базу з питань освіти (ЄДЕБО). "Таке свідоцтво приймається в усіх закладах освіти, підприємствах, установах, організаціях будь-якої форми власності в межах України", — наголошують у МОН.

2. Звернувшись до закладу вищої освіти після зарахування упродовж першого місяця навчання.

Заклад має визнати документи до початку другого семестру першого року навчання. У разі підтвердження видається свідоцтво про визнання іноземного документа про освіту, інформація також вноситься в ЄДЕБО. Втім, таке свідоцтво діє тільки в тому закладі освіти, який його видав.

Свідоцтва, видані ВНЗ або Міністерством освіти, дійсні тільки разом з оригіналом документа та діють безстроково. 

Як вступати до вишів та які документи потрібні

Для вступу до українського вишу абітурієнту потрібно подати заяву. Якщо плануєте вступати на основі іноземного диплома, то подати заяву можна лише в паперовій формі безпосередньо до вишу. 

"Заява про участь у конкурсному відборі – запис, що вноситься до ЄДЕБО в електронній формі, заповненій вступником онлайн в особистому електронному кабінеті, або закладом освіти на підставі заяви, поданої ним у паперовій формі, та містить відомості про обраний ним заклад освіти, конкурсну пропозицію та встановлену вступником пріоритетність заяви", — пояснюють у Міносвіти.

Як вступати абітурієнтам, які закінчили школу за кордоном — пояснення від Міносвіти
Фото: unsplash

Для подання заяв в електронній формі треба зареєструвати особистий електронний кабінет в ЄДЕБО. Під час реєстрації вступник має вказати такі дані:

  • серію та номер документа (одного з документів) про раніше здобуту освіту (основу вступу); 

  • номер, PIN-код та рік отримання сертифіката національного мультипредментного тесту (або сертифіката ЗНО екзаменаційного листка, що був отриманий під час реєстрації на єдиному вступному іспиті);

  • тип та номер (серію та номер) документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі відсутності сертифікатів ЗНО / сертифіката НМТ / екзаменаційного листка ЄВІ).

На питання, чи зможуть абітурієнти, які успішно вступили до українського вишу, продовжити під час навчального року проживати за кордоном — у Міносвіти відповіли, що кожен заклад освіти визначає це самостійно.