Пояснення

Корисно знати | Кліщі іксодові та енцефалітні: що слід знати про паразитів і як видалити кліща

14.06.2021, 07:00 • 5 хвилин
Кліщі іксодові та енцефалітні: що слід знати про паразитів і як видалити кліща - Фото
Ілюстрація Depositphotos.com

Літо – час, коли для різноманітних активностей на природі: походів, прогулянок, пікніків і пробіжок, прокидаються не тільки люди. Активізуються кліщі.

Для них температурні умови найбільш сприятливі у квітні–червні та серпні–жовтні. Зустрітися з ними можна не лише у непролазних лісових хащах. 

Парки, сквери, ботанічні сади та звичайний газон – тут можна надибати маленьких кровопивць. 

Що варто про них знати і як мінімізувати ризики зустрічі з паразитами?

 

Кліщі – це...

 

Кліщі – це не комахи, а представники класу павукоподібних. Мають суцільне тіло, не поділене на сегменти. Їх відомо понад 30 000 видів. Вважають, що невідомих науці – значно більше. 

Частина видів рослиноїдна, харчується соком рослин, інші види хижі, їхні жертви – рослиноїдні кліщі та інші дрібні тварини. 

Небезпечні для людини представники іксодових кліщів (кровососи), які паразитують на тваринах та людині. 

За  розмірами вони сягають 4-5 мм, а дорослі самки, харчуючись кров'ю теплокровних тварин, можуть розростатися до 2 см.

Більшість видів кліщів живуть впродовж двох-трьох років життєвого циклу, який складається з чотирьох різних життєвих етапів: яйце, личинка, німфа (дитинча) – доросла особина. 

З моменту народження кліщі харчуються кров’ю тварин – гризунів та інших ссавців. Кліщ кусає, присмоктуючи трубчастий рот до шкіри хазяїна. 

Слина кліща діє як м’який місцевий анестетик, тож укуси можуть залишатися непоміченими тривалий час.

Кліщі не можуть літати чи стрибати, втім, здатні виявити потенційного господаря за запахом, теплом тіла, вологістю чи вібрацією. 

Найчастіше кліщі підстерігають потенційних жертв сидячи у високій траві чи кущах.

Хоча сезон активності кліщів зазвичай триває з квітня до вересня, чисельність особин сильно залежить від погодних умов: що вища вологість, то більше кліщів.

 

Чим небезпечні кліщі

 

Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас, якщо у крові господаря є інфекція, кліщ проковтує патогени разом з їжею. 

Коли він харчується кров’ю наступного господаря, через слину може передавати ці патогени.

Серед небезпечних захворювань, що передають кліщі: кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка, туляремія тощо. 

В Україні є кілька десятків видів кліщів, які переносять 35 різних збудників хвороб, небезпечних для людини. 

Серед них і собачий (енцефалітний) кліщ, що переносить борелії (Borrelia) – бактерії, здатні викликати хворобу Лайма. Вона одна з найнебезпечніших та широко розповсюджених в Україні – може уражати різні органи та системи, зокрема нервову та опорно-рухову, переходити в хронічну форму, призводити до втрати працездатності та інвалідизації.

Щорічно із укусами кліщів до медзакладів звертаються в середньому близько 20 000 людей.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хв, виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. 

Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Також кусають і можуть бути небезпечними статево незрілі кліщі – німфи.

Кліщі присмоктуються до людини не лише на природі. Вони можуть потрапити на тіло й через деякий час, після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі чи речах, а також із букетами квітів чи домашніми тваринами.

 

Виявили кліща. Що робити?

 

Якщо після прогулянки на природі ви виявили на собі кліща:

  • Одразу зверніться до лікаря. У травмпункті вам допоможуть витягти кліща і проконсультують щодо подальших дій.

  • Якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках ("кліщосмик"). Треба притиснути його до шкіри, підсунути під кліща, акуратно розхитати кровопивцю з боку в бік (адже хоботок надійно "зацементовано" в ранці слиною тварини), а тоді повільно викрутити нападника (крутити можна у будь-який зручний для вас бік).

  • Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща поволі, без ривків!

  • Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть рештки стерильною голкою.

  • У жодному разі не розчавлюйте паразита, не використовуйте олію та креми  – це лише підвищить ризик інфікування.

  • Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.

 

Що робити далі

 

Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань. Крім того, щоб передати хворобу потрібно від кількох годин до кількох діб. 

Однак дуже бажано видаленого кліща помістити у флакон чи пробірку, аби у лабораторній мережі його могли перевірити на наявність збудників бореліозу.

Також протягом трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, – негайно до лікаря.

 

Як вберегтися від кліщів

 

Якщо ви збираєтеся на пікнік або пробіжку на природі, Центр громадського здоров’я МОЗ рекомендує

1. Подбайте про відповідний одяг.

Бажано одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла (так легше помітити кліщів і їм важче одразу потрапити на шкіру). Не завадить і головний убір (кепка, бандана, панамка).

2. Пересувайтеся серединою стежки чи доріжки, подалі від трави і кущів, на яких потенційно можуть чатувати кліщі. 

3. Кожні кілька годин прогулянки оглядайте себе і дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежуйте ділянки тіла, покриті волоссям.

4. Місце для пікніка чи привалу на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

5. Після повернення додому відразу змініть і ретельно огляньте одяг та речі, які брали з собою (підстилки, сумки тощо). Найчастіше кліщі чіпляються до одягу і згодом можуть перекочувати із нього на тіло. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. 

6. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його також слід оглянути.

7. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні засоби, які відлякують кліщів (зазвичай містять ДЕТА чи пікарідін). Використовуйте так часто, як зазначено в інструкції залежно від тривалості перебування на природі.

Олександр Скороход, старший науковий співробітник відділу сигнальних систем клітини Інституту молекулярної біології і генетики НАН України, кандидат біологічних наук, ультрамарафонець, для LIGA.Life

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини