Зміст:
  1. Що за "звір" мігрень
  2. Аура
  3. Фактори й теорія тригерів
  4. Чи робити КТ та МРТ
  5. Лікування мігрені
  6. Міфи про мігрень

Мігрень — це не просто головний біль, який можна перетерпіти або "почекати, доки минеться". Це невидимий ворог, який вибиває з життя і змушує закритися в темній кімнаті, коли світ навколо живе своїм життям.

Що насправді відбувається в мозку під час мігрені та як сучасна медицина навчилася ставити мігрень на паузу — спеціально для LIGA.Life розповіла лікарка неврологиня-психотерапевтка Ольга Глінська.

Неврологиня-психотерапевтка Ольга Глінська (Фото надане Ольгою Глінською)
Неврологиня-психотерапевтка Ольга Глінська (Фото надане Ольгою Глінською)

Що за "звір" мігрень

— Мігрень — це неврологічне захворювання, яке належить до первинних видів головного болю. Для встановлення діагнозу існують чіткі клінічні критерії, визначені в Міжнародній класифікації головного болю (ICHD-3), — пояснює лікарка.

Згідно з цією класифікацією діагноз мігрені встановлюється на основі таких ознак:

Головний біль має щонайменше дві з чотирьох таких характеристик:

  • Одностороння локалізація
  • Пульсівний характер
  • Помірна або сильна інтенсивність
  • Посилення під час фізичного навантаження або уникання його через біль (наприклад, під час ходьби чи підйому сходами)
Мігрень (Фото: Freepik.com)
Мігрень (Фото: Freepik.com)

Під час головного болю наявний принаймні один з таких симптомів:

  • Нудота та/або блювання
  • Фотофобія (підвищена чутливість до світла) та фонофобія (підвищена чутливість до звуків)

Аура

— Аура під час мігрені спостерігається приблизно у 20% пацієнтів і є характерним передвісником нападу. Вона може бути зоровою, сенсорною, моторною або мовною, — пояснює Ольга Глінська.

Найчастіше зустрічається зорова аура, яка проявляється:

  • Мерехтінням у полі зору
  • Появою скотоми (темної плями перед очима)
  • Зиґзаґоподібними лініями
  • Різноколірними плямами або спалахами світла

Сенсорна аура може супроводжуватися поколюванням, онімінням або порушенням чутливості в зоні обличчя, рук або інших ділянок тіла.

Мовна аура проявляється труднощами у підборі слів, сплутаністю мовлення або відчуттям "мозкового туману".

Тривалість аури, як правило, становить від 20 хвилин до однієї години, і вона завжди є провісником головного болю або виникає одночасно з ним.

Мігрень (Фото: depositphotos)
Мігрень (Фото: depositphotos)

Фактори й теорія тригерів

— Основним фактором, що впливає на розвиток мігрені, є спадковість — якщо мігрень є в сімейному анамнезі, ризик виникнення захворювання значно підвищується.

Також існує теорія тригерів, згідно з якою певні зовнішні чи внутрішні фактори можуть провокувати мігренозний напад, — зазначає неврологиня.

Серед найпоширеніших тригерів:

  • Харчові продукти (шоколад, червоне вино, кава, сири, глутамат натрію)
  • Стрес та емоційне перенапруження
  • Недостатній або надмірний сон
  • Гормональні коливання у жінок
  • Різка зміна погоди
  • Яскраве світло або гучний шум

Чи робити КТ та МРТ

За словами Ольги Глінської, мігрень — це клінічний діагноз, який встановлюється на основі огляду невролога, збору анамнезу та відповідності діагностичним критеріям:

— У більшості випадків мігрень не потребує додаткових методів обстеження — таких як МРТ або КТ головного мозку. Лікар ставить діагноз виключно на основі ретельного аналізу скарг пацієнта та неврологічного огляду.

Однак трапляються випадки, коли є сумніви або потрібно виключити інші причини головного болю. Тоді лікар може призначити МРТ головного мозку або інші дослідження.

МРТ (Фото: depositphotos)
МРТ (Фото: depositphotos)

Лікування мігрені

— Медикаментозне лікування мігрені базується на таких двох "китах": це абортивне лікування (тобто лікування самого нападу), а також профілактичне лікування, коли у людини хронічна мігрень і головний біль триває половину місяця. Тоді, звичайно, ми призначаємо профілактичні препарати, аби напади мігрені траплялися рідше і з меншою інтенсивністю. Для того, щоб ефективність лікування мігрені була кращою, потрібно не тільки приймати пігулки, а й дотримуватися режиму сну, харчування, питного режиму та фізичних навантажень.

Але якщо ефективність профілактичного лікування недостатня, сучасна медицина пропонує новітнє лікування мігрені, а саме моноклональні антитіла — інноваційні препарати, які блокують CGRP (пептид, що відіграє ключову роль у розвитку мігрені). Вони є надзвичайно ефективними в лікуванні хронічної мігрені, — розповіла Ольга Глінська.

Мігрень (Фото: depositphotos)
Мігрень (Фото: depositphotos)

Міфи про мігрень

— Мігрень — це захворювання, яке овіяне різними міфами, і зазвичай кожна людина називає свій головний біль мігренню. Але це не так. Мігрень — це справді дуже важке неврологічне захворювання, яке може призвести до тимчасової непрацездатності пацієнта, оскільки під час головного болю людина не може виконувати повсякденні справи.

Біль настільки сильний, що хочеться тільки закритися в темній кімнаті й лежати. Багато хто це недооцінює або кепкує з цього. Тому важливо поширювати інформацію про мігрень, аби люди були більш обізнані стосовно цього захворювання.

Мігрень (Фото: depositphotos)
Мігрень (Фото: depositphotos)

Існує також міф про те, що для профілактики мігрені потрібно щороку проходити курс крапельниць якимись препаратами. Насправді це не так. Профілактичне лікування передбачає певні препарати, які чітко прописані в міжнародних рекомендаціях лікування головного болю. Про різного роду крапельниці чи ноотропні препарати в цих рекомендаціях не йдеться, — пояснила Ольга Глінська.

Мігрень — це як токсичний колишній, який повертається знову і знову без попередження. Але сьогодні медицина має зброю, яка допомагає сказати їй: "До побачення!" Головне — знайти правильний підхід та нарешті дати собі право жити без болю.