Зміст:
  1. Чи створюють технології тривожне покоління?
  2. Що таке цифрова детокс-подорож
  3. Як провести цифрову детоксикацію

Життя в цифровому світі має очевидні переваги: зручно замовляти продукти на самовивіз, ділитися фотографіями чи музикою та підтримувати зв’язок із родиною і друзями незалежно від відстані. Однак це все може бути виснажливим. Відчуття постійної цифрової активності та продуктивності спонукає людей переглянути свій баланс у насиченому диджиталізованому світі. LIGA.Life пояснює, як інтенсивне використання соціальних мереж пов’язують зі зниженням самооцінки та підвищеним ризиком розвитку проблем зі здоров’ям.

Чи створюють технології тривожне покоління?

За останнє десятиліття кількість дітей, які майже постійно перебувають онлайн, приблизно подвоїлася. Так само збільшився екранний час — із трьох із половиною годин на день до семи і більше. Це свідчить про стійке збільшення часу, проведеного онлайн, а не про тимчасовий сплеск під час пандемії, як багато хто вважав раніше.

Нині ж Всесвітня організація охорони здоров'я повідомляє, що в усьому світі кожен сьомий підліток віком 10-19 років має психічний розлад. Депресія, тривога та поведінкові розлади є одними з основних причин хвороб та інвалідності серед підлітків, а самогубство — четвертою основною причиною смерті серед 15-29-річних. Рівень стресу, страху та самотності значно вищий і продовжує зростати.

Дані малюють складну картину: проблеми з психічним здоров'ям серед молоді загострюються в усьому світі, і хоча збільшення часу, проведеного за екраном, та використання соціальних мереж сприяють цій тенденції, не вся цифрова взаємодія є шкідливою. Експерти наголошують на необхідності збалансованого використання технологій — особливо для підтримки добробуту молоді.

Не існує єдиної причини такого стійкого зростання, але соціальні мережі є частиною цієї тенденції. Водночас нове дослідження Оксфордського університету виявило сильну кореляцію між часом, проведеним на сайтах соціальних мереж, і зростанням рівня тривожності та депресії серед молоді, повідомляє Financial Times.

На початковому етапі 10-річного дослідження вчені виявили, що 60% з 7000 молодих людей віком від 16 до 18 років проводили на цих онлайн-платформах до чотирьох годин на день, а в деяких випадках — до восьми годин. За їхніми словами, збільшення часу сну і фізичних вправ покращило б психічне здоров'я цієї вікової групи.

Цифровий детокс: що це, чи варто і як його практикувати
Фото: Freepik

Що таке цифрова детокс-подорож

Як зазначає Business Insider, ідея цифрової детоксикації набирає популярності. Ця практика передбачає навмисне та свідоме відключення від цифрових технологій у пошуках балансу між повсякденним життям та використанням цифрових пристроїв.

Цифровий добробут є суб'єктивним — експерти постійно досліджують зв'язок між технологіями та поведінкою споживачів. Так, одне з нових досліджень вивчало "цифрову детоксикаційну подорож". Ідея концепції: споживачі роблять необхідну перерву від цифрового споживання, аби виявити, що саме підтримує чи саботує їх цифровий добробут. Дослідники висвітлили чотири ключові стратегії для досягнення більш здорового цифрового балансу:

  • практики заміни;
  • соціальні зв'язки;
  • усвідомленість;
  • цифровий добробут як "подорож".
Цифровий детокс: що це, чи варто і як його практикувати
Фото: Freepik

Як провести цифрову детоксикацію

1. Пошук практик заміни

Відчуття заміни під час цифрової детоксикації є досить поширеним явищем. Для багатьох бажання дотягнутися до своїх телефонів і прокручування стрічки стали таким ритуалом, що вони часто не усвідомлюють, як часто роблять це. Багато хто звертається до своїх пристроїв, коли нудьгує або відчуває стрес, подібно до іграшки-пустушки — лише для дорослих. Як наслідок, пошук альтернативи, щоб відволікти свій розум і зайняти руки, може бути вирішальним під час цифрової детоксикації.

Ці практики заміни часто включають хобі або будь-яку діяльність, що призводить до гри. Відокремивши розваги від списку завдань і беручи участь у грі заради задоволення самої, ви можете значно знизити рівень стресу та покращити свій цифровий добробут.

2. Зміцнення соціальних зв'язків

Люди за своєю суттю є соціальними істотами. Дійсно, такі інструменти, як текстові повідомлення та соціальні медіа, пропонують способи покращити соціальні зв’язки. Однак це вроджене прагнення до зв’язку в поєднанні із залежністю людей від технологій може призвести до відчуття FOMO — страху втратити — і тривоги під час цифрової детоксикації. Середньостатистична людина сьогодні проводить на 70% менше часу з друзями, ніж два десятиліття тому.

Цифрові пристрої пропонують зв’язок, але водночас і брак спілкування тет-а-тет. Для подолання цієї проблеми є практики зібрань друзів, де заборонені гаджети. Наприклад, недільного дня кафе в Амстердамі наповнене людьми, але ніде не видно жодного ноутбука чи мобільного телефону — ви залишаєте свою електроніку поза межами простору кафе. Кожна зустріч у форматі такого офлайн-клубу починається з "тихого часу" для читання, рукоділля або просто розслаблення з напоєм. Потім ця зустріч стає соціальною для тих, хто прагне поспілкуватися з іншими:

3. Усвідомленість або майндфулнес

У сьогоднішньому стрімкому середовищі знайти момент для паузи — майже неможливе завдання. Так, багато хто відчуває депривацію самотності, тобто люди часто не мають часу побути наодинці зі своїми думками.

Серед практик, які рекомендують дослідники: йога та медитація, за допомогою яких детоксиканти знаходили моменти, щоб краще усвідомити власні думки. На думку експертів, це сприяє розвитку більш цілеспрямованої поведінки.

4. Розгляд цифрового добробуту як безперервної "подорожі"

Однієї детоксикації недостатньо, щоб вилікувати цифровий дисбаланс, вважають дослідники. Натомість успішна детоксикація часто викликає у людей відчуття самоаналізу — і це індивідуальний процес.

Рецидиви також є звичайним явищем, особливо якщо людина не встановлює і не контролює індивідуальні поточні цілі. Іншими словами, важливо, що ваші потреби змінюються та розвиваються з часом. Йдеться не про цілі продуктивності, а цілі бути непродуктивними. Незалежно від того, плануєте щотижневий ігровий вечір із друзями чи 10-хвилинну прогулянку без телефону, знайдіть час, щоб відключитися від мережі.